627. Elementarz Inteligentnego Malucha – ciekawe zadania dla 3- i 4-latków.

Wczoraj pokazywałam Wam ciekawe książki o Lenie —> KLIK, a dziś czas na pomysłowe zeszyty z ćwiczeniami dla dzieci.

Elementarz Inteligentnego Malucha Wydawnictwa Klett składa się z 3 części. Każdą z nich można jednak używać osobno, bo zadania w nich niewiele się różnią.

elementarz inteligentnego malucha

Podobnie, jak w serii z Leną, również tutaj znajdziecie porady psychologa dla rodziców. Bardzo mi się to podoba, bo dzięki temu możemy urozmaicać sobie wykonywanie zadań z dzieckiem, a przy tym lepiej zrozumieć rozwój dziecka i go odpowiednio stymulować.

Kiedyś przygotowałam przegląd różnych zeszytów z ćwiczeniami dla 2- i 3-latków —-> KLIK. Książki z zadaniami, które pokażę Wam dzisiaj przeznaczone są dla dzieci w wieku 3 i 4 lat, ale według mnie część z nich nadaje się również dla młodszych dzieci. Zwłaszcza te, w których łączy się ze sobą różne części w pary. Moim zdaniem poradzą sobie z tymi zadaniami także 2-latki. Jednak każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego tego typu przedziały wiekowe należy traktować jedynie orientacyjnie i takie zadania dopasowywać indywidualnie do swojego dziecka.

Maluch we wrześniu będzie miał 5 lat, więc dla niego te zadania są zbyt proste. Cały czas jednak pracujemy nad tym, żeby przy kolorowaniu mieścił się z liniach. Ale na razie i tak cieszę się z tego, że coraz częściej cokolwiek koloruje, bo ci z was, którzy zaglądają tu od dawna pewnie pamiętają, że o ile Maluch uwielbia rysować, to kolorować nigdy nie lubił. Nadal jednak najczęściej ćwiczymy motorykę małą w czasie zabaw różnymi masami plastycznymi (porównanie różnych mas plastycznych, które przygotował tata Malucha —-> KLIK).

Pomimo tego, że ćwiczenia w elementarzach przeznaczone są dla dzieci sporo młodszych od Malucha (np. łączenie w pary), to chętnie je wykonywał. Kiedy robimy różne ćwiczenia najczęściej korzystamy z różnych zeszytów jednocześnie i podsuwam Maluchowi na zmianę łatwiejsze i trudniejsze. Wynika to z tego, że nie chcę, żeby się zniechęcał. Zauważyłam bowiem, że rozwiązywanie łatwych zadań również daje mu satysfakcję. W związku z tym zaczynamy zwykle od czegoś prostego na rozgrzewkę, potem wplatam coś trudniejszego, co jest adekwatne do aktualnego rozwoju Malucha, a potem znowu coś łatwiejszego. Ten sposób się u nas sprawdza.

Mamy lub mieliśmy w domu bardzo dużo różnych zeszytów tego typu. I muszę przyznać, że niektóre zadania z tych elementarzy wyróżniają się na tle innych. Opracowane są przez psychologa dziecięcego, dzięki czemu wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Żałuję jedynie, że nie są nieco bardziej urozmaicone. Mimo wszystko uważam, że w porównaniu z innymi zeszytami trzymają się mocno w czołówce i warto je kupić. Dodatkowy plus za to, że sporo jest tych zadań do wykonania.

Ćwiczenia zawarte w tych książkach m.in. wpływają na koncentrację (np. przez wyszukiwanie określonych elementów na obrazkach), rozwijają motorykę małą (usprawniając dłoń i paluszki dziecka), uczą rozpoznawania kształtów i kolorów, uczą łączenia w pary obrazków i ich cieni (jedno z ulubionych zadań mojego Malucha) oraz ćwiczą myślenie matematyczne (też bardzo lubimy te zadania). Niektóre obrazki można wykorzystać także do tworzenia własnych historyjek, co dodatkowo ćwiczy spostrzegawczość dziecka i pobudza jego wyobraźnię.

Elementarze są w niewielkim, poręcznym formacie. To duży plus, bo możemy je zabrać ze sobą np. w podróż. Sprawdzą się zarówno w pociągu, samochodzie, jak i samolocie. Poszczególne kartki z zadaniami można wyrywać, zależy jak Wam wygodniej. Z jednej strony jest zadanie do wykonania, a z drugiej porady i instrukcje dla rodziców. Ponadto, przy każdym zadaniu jest również podany pomysł na dodatkową zabawę rozwojową z dzieckiem. Bardzo mi się to podoba i przyda się zwłaszcza rodzicom, którzy mają problemy z samodzielnym wymyślaniem dzieciom zabaw.

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć część zadań z części pierwszej. Ale w pozostałych są one tego samego rodzaju, dlatego skupiłam się tylko na jednej.

Elementarze można kupić np. tu —-> KLIK.

zeszyt ćwiczeń dla 3-latka

SAM_9799

SAM_9800

SAM_9801

SAM_9802

SAM_9803

SAM_9804

SAM_9805

SAM_9806

SAM_9807

SAM_9808

SAM_9809

SAM_9810

SAM_9811

A jutro ostatni wpis z tego cyklu i początek konkursu.

Dziękuję Wydawnictwu Klett za przekazane zeszyty.

mamiczka_logo-2

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama od września 2011 r. Wraz z Maluchem sprawdza i ocenia zabawki i książki dla dzieci. Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu? Zapisz się na newsletter lub zaglądaj do nas na facebooka i instagram.

4 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>