668. Dlaczego sztuka pełna jest golasów? I Znam taki kraj, którego ty nie znasz…

Tym razem, dla odmiany, pokażę Wam dwie ciekawe książki, które są przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Jedną z nich zdecydowałam się przyjąć od wydawnictwa, a drugą kupiłam Maluchowi już jakiś czas temu. Dlaczego zestawiłam je razem? Bo obie w ciekawy sposób łączą w sobie edukację z humorem, a ja bardzo lubię takie połączenia. I chętnie sięgam po książki, które wyróżniają się na tle innych.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów? Wydawnictwo Naukowe PWN.

SAM_0481

Od początku wiedziałam, że ta książka będzie jeszcze zbyt trudna dla Malucha. Czułam jednak, że może być interesująca, dlatego zdecydowałam się ją tutaj pokazać.

Tytuł książki może sugerować, że większość tekstu kręci się wokół nagości. Tak jednak nie jest. To książka o sztuce szeroko rozumianej. Są tu bowiem zarówno ciekawostki na temat malarstwa, jak i rzeźb. Przedstawiono je w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób, co zobaczycie na poniższych zdjęciach.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały. Można tu znaleźć odpowiedzi m.in. na takie pytania – czy są jakieś brzydkie pomniki, dlaczego to wszystko jest płaskie, po co malować widoki, czy artyści ściągają od siebie, dlaczego dzieła sztuki są takie drogie.

Ma twardą okładkę. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Myślę jednak, że może również zaciekawić starsze przedszkolaki, zwłaszcza w niektórych fragmentach. Maluch przeglądał tę książkę i pytał mnie o niektóre z obrazów. I chociaż tekstu jest sporo (ponad 90 stron), to z uwagi na jego podział, bez problemu można sobie rozłożyć czytanie na kilka lub kilkanaście razy. My tak właśnie robimy :)

Niewątpliwie jest to nietypowa książka i warto ją mieć w swojej biblioteczce. Przyznaję, że wiele informacji było dla mnie zaskoczeniem. A to dlatego, że sztuka nigdy nie należała do kręgu moich zainteresowań. Wszelkie muzea zawsze omijałam szerokim łukiem, bo uważałam je za nudne. Nadal je za takie uważam, ale tata Malucha ma inne zdanie na ten temat, więc ta książka może być bardzo dobrym wstępem przed wspólnymi wycieczkami z Maluchem do takich miejsc ;) Szkoda, że jak byłam w wieku szkolnym, to wiedzę na ten temat przedstawiano nam w tak potwornie nudny sposób, że zniechęciło mnie to na stałe. A ta książka jest przykładem tego, że można to zrobić z pomysłem.

Podoba mi się to, że dzięki zgrabnemu przemycaniu istotnych informacji, dzieci mogą się zapoznać z charakterystycznymi cechami twórczości różnych znanych malarzy.

Można ją kupić np. tu —-> KLIK.

SAM_0482

SAM_0483

SAM_0484

SAM_0485

SAM_0486

SAM_0487

SAM_0488

SAM_0489

SAM_0490

SAM_0491

SAM_0492

SAM_0494

SAM_0495

SAM_0496

SAM_0497

SAM_0499

Znam taki kraj, którego ty nie znasz… Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

SAM_0402

Zaciekawiła mnie już wtedy, gdy przygotowywałam któryś z przeglądów nowości i zapowiedzi wśród książek dla dzieci. W związku z tym, przy pierwszej okazji trafiła do mojego koszyka. Nie zawiodła mnie. Okazała się bardzo ciekawa.

Zwiedzamy tu 20 krajów, m.in. Francję, Tajlandię, Indie, Maroko, Chiny.

Tekst jest z poczuciem humoru, co według mnie jest dużym atutem tej książki. Dzięki temu łatwiej jest przekazać dziecku tę wiedzę, a ono nie odczuwa nudy w czasie czytania. Czego możecie się tu spodziewać? Np. tego: „Ojmiakon, najzimniejsze miejsce na ziemi, znajduje się również w Rosji, a dokładniej na Syberii. Zimą temperatura spada tam nawet do -71 stopni Celsjusza. Krowy w Ojmiakonie noszą specjalne biustonosze, żeby nie zamarzły im wymiona. A ponieważ jest tak zimno, można tam kupić mleko w kawałku, jak u nas na przykład masło!„.

Ilustracje świetnie współgrają z treścią. Wyglądają, jakby były namalowane przez dziecko. Maluchowi bardzo to odpowiada.

Książka ma twardą okładkę. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko zainteresowało się życiem i kulturą innych państw, warto tę książkę przeczytać.

Można ją kupić np. tu —-> KLIK.

SAM_0403

SAM_0404

SAM_0405

SAM_0406

SAM_0407

SAM_0408

SAM_0409

SAM_0410

mamiczka_logo-2

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama od września 2011 r. Wraz z Maluchem sprawdza i ocenia zabawki i książki dla dzieci. Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu? Zapisz się na newsletter lub zaglądaj do nas na facebooka i instagram.

5 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>