Ograniczenia w swobodnym poruszaniu się poza domem trwają. W ciągu ostatnich tygodni pojawiło się sporo wpisów na różnych blogach, z propozycjami jak w ciekawy sposób zagospodarować dzieciom ten czas. Uznałam jednak, że dorzucę też nieco swoich propozycji. Ciekawych pomysłów nigdy dość ;) Sami skorzystamy z części rzeczy.
Porównując okres, kiedy zaczynałam prowadzić tego bloga, to zaskakująco mocno rozwinął się nie tylko rynek książek dla dzieci, ale także wszelkiego rodzaju gier. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak szeroki jest obecnie ich wybór, nie tylko typowo dla dzieci, ale również tych rodzinnych. Asortyment gier dla dorosłych także mocno poszedł do przodu. Mamy kilka ciekawych egzemplarzy i będziemy sięgać po kolejne. Preferujemy jednak z tatą Malucha typową rozrywkę, więc gry strategiczne mniej nas interesują.
Przygotowując ten przegląd oglądałam setki produktów. Starałam się wybrać takie, które nie są jeszcze zbyt popularne. Czyli tak, jak zwykle ;)
1. Dotykowe bingo ze zwierzętami —-> Dotykowe bingo. Dla najmłodszych. Oparte na zasadach Montessori.
2. Klocki matematyczne —-> Klocki matematyczne. Pomysłowe, starannie wykonane klocki do zabaw z działaniami matematycznymi.
3. Klocki kreatywne —-> Klocki kreatywne. Bardzo pomysłowe.
4. Domek edukacyjny —-> Domek edukacyjny. To kolejny produkt, który od razu zwrócił moją uwagę.
5. Drewniane pianino —-> Nauka nut. A to według mnie prawdziwy hit! Pianino do nauki rozkładu nut. W sam raz dla dzieci, które interesują się nauką gry na instrumencie.
6. Składane kształty geometryczne —-> Kształty geometryczne. Połączenie edukacji z zabawą.
7. Zestaw Adventure —-> Adventure. Ciekawy zestaw dla dzieci od 4 roku życia.
8. Mad Matrr —-> Mad Matrr. Są różne kolory do wyboru. To masa plastyczna. Nie mieliśmy jej. Trafia na moją listę zakupów.
9. Mieszanie kolorów —-> Mieszanie kolorów. Ciekawa układanka od 4 roku życia.
10. Domowe laboratorium —-> Domowe laboratorium. To zbiór ponad 20 prostych doświadczeń.
11. Magiczna chemia —-> Magiczna chemia. 30 eksperymentów. Wygląda na solidnie wykonany zestaw.
12. Stwórz własny ekosystem —-> Stwórz własny ekosystem. To z kolei ciekawy zestaw dla starszych dzieci. Rozważam jego zakup. To może być coś w sam raz dla nas. Mieliśmy inne zestawy tej firmy i byliśmy zadowoleni.
13. Czy ręka pamięta? —-> Czy ręka pamięta?. Ciekawa zabawa. Kusi mnie, żeby to kupić.
14. Fabryka psikusów —-> Fabryka psikusów. To zestaw do przygotowania 13 psikusów. My bardzo lubimy takie rzeczy. Mamy w swojej kolekcji kilka sztucznych kup, na które każdy bez wyjątku daje się nabrać. Są tak realistyczne, że całkiem niedawno sama się dałam nabrać, że nasza Tola zrobiła na podłogę w jadalni kilka niespodzianek. Zapomniałam, że je mamy i tata Malucha wykorzystał ten fakt ;) Jestem ciekawa, czy psikusy z tego zestawu też przypadłyby nam do gustu.
15. Domek z perełek —-> Domek. Ciekawy i pomysłowy zestaw dla dzieci od 5 roku życia.
16. Wytwórnik filozoficzny —-> Wytwórnik filozoficzny. Bardzo pomysłowy zeszyt kreatywny. To coś dla nas.
17. Szybkie kolory —> Szybkie kolory. Ta gra jest przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia. Bardzo pomysłowa. Liczy się dobra pamięć i spostrzegawczość.
18. Blank —-> Blank. Pomysłowa gra dla dzieci od 6 roku życia. Bardzo mnie zaciekawiła. Trafia na moją listę zakupów.
19. Nakarm pandę —-> Nakarm pandę. Od 7 roku życia. Podoba mi się. Mogłaby się u nas sprawdzić.
20. Chyba śnisz! —-> Chyba śnisz. Dla dzieci od 7 roku życia. Do wspólnego układania historii. Lubię takie gry.
21. Dog Pile —-> Dog pile. Jest również wersja z kotami. W sam raz dla miłośników zwierząt. To gra logiczna dla dzieci od 7 roku życia. Polega na układaniu zwierząt na określonej przestrzeni.
22. Trivial Pursuit —-> Gra rodzinna. Dla dzieci od 8 roku życia. To zdecydowanie coś dla nas. Trafia na moją listę zakupów.
23. Bójka na mnożenie —-> Bójka na mnożenie. Ciekawa gra edukacyjna od 8 roku życia. Rozważam jej zakup. Maluch nadal jest na etapie nauki mnożenia, więc każde tego typu urozmaicenie może być przydatne.
24. Uciekające jeże —> Uciekające jeże. Ciekawa gra jednoosobowa, dla dzieci od 8 roku życia.
25. Podaj dalej —-> Podaj dalej. Na tę grę czaję się już od dawna. Jest przeznaczona dla dzieci od 12 roku życia, ale myślę, że Maluch już by sobie z nią poradził.
26. Puzzle tygrys —-> Puzzle tygrys. Ciekawe puzzle w kształcie głowy tygrysa. Ciekawa alternatywa dla klasycznych puzzli. Do wyboru są też inne zwierzęta, np. leniwiec —> Puzzle leniwiec.
27. Namiot Ciasteczkowy domek —> Namiot. Od razu mi się spodobał. Dla maluszków podoba mi się również taki —-> Kącik zabaw.
28. 70 filmów dla młodych kinomanów —-> Plakat zdrapka dla dzieci. To plakat do zdrapywania, zawierający 70 kultowych filmów dla dzieci. To ciekawy pomysł na wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Na każdy dzień/weekend można wybrać dowolny film. Po zdrapaniu wszystkiego plakat może być ozdobą pokoju. Jeśli macie w swoim otoczeniu przyszłą mamę lub same taką jesteście, to koniecznie zobaczcie również taki plakat —> Plakat dla przyszłych rodziców.
29. Kindloteka dla każdego —-> Warsztaty online. To darmowe warsztaty online dla dzieci. Warto zobaczyć, bo jest w czym wybierać.
30. Kurs angielskiego dla dzieci z Minecraft —> Angielski online dla dzieci. Kupiliśmy Maluchowi. Przekonała mnie formuła tego kursu i zamiłowanie Malucha do Minecrafta. Postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym, zwłaszcza, że Maluch do tej pory nie korzystał z żadnych dodatkowych lekcji angielskiego. Jestem bardzo ciekawa, czy mu się spodoba. Jeśli będziecie ciekawi, dajcie znać w komentarzu, to poinformuję, czy się u nas ten kurs sprawdził.
31. Zabawa rodzinna Co myślisz o mnie. Scenariusz dla rodziny trzyosobowej. Każda z osób odrysowuje swoją jedną dłoń na 3 kartkach. Na jednej z nich (na palcach) wypisuje 5 swoich cech, które uważa za pozytywne (najlepiej, jeśli to nie będą cechy zewnętrzne). Następnie na rysunkach dłoni pozostałych dwóch osób wymienia jej cechy, które uważa za pozytywne. Spróbujcie. Możecie się nawzajem zaskoczyć.
32. Zabawa w rymy. Na kartce piszemy zdanie. Zaginamy, podając kolejnej osobie ostatni wyraz i ilość słów w zdaniu. Kolejna osoba musi ułożyć takie zdanie, które będzie się rymować z końcówką poprzedniego (nie znając tego zdania, tylko ten ostatni wyraz) i musi zawierać taką samą ilość słów. I tak przez kilka kolejek. Potem odczytujemy całość. Można się pośmiać.
33. Zabawa Zabroniona litera. Jedna z osób wybiera zabronioną literę, która nie może być użyta w udzielanych odpowiedziach. Następnie zadaje pytanie pozostałym osobom, tak, aby odpowiedź zawierała tę literę. Trzeba w ciągu 10 sekund dać odpowiedź, która będzie bez tej litery, żeby zdobyć punkt. A jak dojdziecie do wprawy dajcie sobie czas do 5 sekund. To wcale nie jest prosta zabawa, ani dla zadającego pytanie, ani dla udzielających odpowiedzi.
34. Rodzinne kalambury. Można podzielić się na drużyny lub grać solo, zależy ile jest osób. Hasła mogą być dowolne. My gramy w kalambury pokazywane. Zaczynamy od prostych wyrazów, potem wchodzimy w zdania lub tytuły filmów.
35. Rodzinne jasnowidzenie. Tę zabawę pamiętam ze swojego dzieciństwa. Spróbujcie. Pomnóż liczbę swoich braci przez 2. Do wyniku dodaj 3 i pomnóż przez 5. Do wyniku dodaj liczbę swoich sióstr i pomnóż wszystko przez 10. Teraz dodaj do tego liczbę swoich żyjących dziadków i odejmij od tego 150. Jeśli masz liczbę dwucyfrową to napisz przed nią 0, a jeśli jednocyfrową to napisz przed nią dwa zera. Z otrzymanego wyniku pierwsza to liczba Twoich braci, druga to liczba Twoich sióstr, a trzecia to liczba żyjących dziadków.
O autorce: Mamiczka
Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.
Gosia
O ile fajnych pomysłów :)
Anna
Już zakupiłam kilka gier z Twojej listy :-) Dzięki.
Mamiczka
Udanej zabawy :)