332. Niezwykłe fakty – Świat natury, czyli ruszamy z nowym projektem blogowym “Przyroda pod lupą”!

Dzisiejsza recenzja książki będzie trochę dłuższa niż zwykle. Połączę ją bowiem z nowym projektem blogowym, wymyślonym przez Ilonę z bloga Kreatywnym Okiem, w którym biorę udział.

“Przyroda pod lupą” to projekt, którego zadaniem jest przybliżenie dzieciom przyrody i pokazanie, że jest pełna tajemnic, ciekawostek i niesamowitym rzeczy ———–> SZCZEGÓŁY AKCJI. Mam nadzieję, że wpisy z tego cyklu Was zainteresują i zainspirują do wspólnego odkrywania przyrody razem z dziećmi. Planowo mają się pojawiać 2 razy w miesiącu. Postaram się pokazać Wam, jak można niespełna 3-latka zachęcać do poznawania świata. W projekcie będą brały również inne blogi, więc jeśli tematyka przypadnie Wam do gustu, będziecie mogli zapoznać się także z wpisami mam starszych dzieci.

podlupa

“Niezwykłe fakty – Świat natury” to bardzo ciekawa książka Wydawnictwa MD. Przyznam szczerze, że kiedy dostałam propozycję jej zrecenzowania początkowo obawiałam się, że Maluch będzie na nią jeszcze za mały. Doszłam jednak do wniosku, że książka jest w tak dobrej cenie, że podejmę się jej opisu, bo być może ktoś z Was będzie chciał skompletować sobie całą serię lub niektóre części. Malucha tematyka zwierząt i ogólnie przyrody interesuje od dawna, więc stwierdziłam, że zapoznam go z tą książką “po swojemu”. Okazało się jednak, że ciekawostki z życia zwierząt tak go zainteresowały, że chętnie słucha tego, co czytam. Poza tym tak się fajnie złożyło, że ruszył ten blogowy projekt, więc postanowiłam pierwszy wpis z tego cyklu poświęcić właśnie tej książce.

SAM_4794-świat natury

Zanurkuj w głębokie morza, w których żyją rekiny i wieloryby lub skradaj się poprzez tereny zamieszkałe przez majestatyczne lwy oraz niedźwiedzie, ptaki latające wysoko i owady, które można spotkać w ogrodzie. Niezwykłe fakty. Świat natury zapewniają wgląd w życie tych i innych członków królestwa zwierząt“. Po tym opisie wydawcy już wiecie, czego się możecie spodziewać.

Książka zauroczyła mnie przede wszystkim pięknymi zdjęciami i rysunkami. Malucha od razu zaciekawiło to, jak różne zwierzęta wyglądają z bliska. Jest tu 14 rozdziałów, poświęconych m.in. małpom, niedźwiedziom, słoniom, ssakom morskim, gadom, płazom, rybom, owadom i roślinom. To taka bardzo przekrojowa wiedza. Nie jest przesadnie “napakowana” informacjami, co przy młodszych dzieciach jest dużym plusem. Dużo łatwiej jest zainteresować je zwięzłym, ale bardzo ciekawym opisem, niż długim tekstem, z którego niewiele wynika. O niektórych faktach nie miałam pojęcia :) Nie jest to taka typowo encyklopedyczna wiedza. Do tworzenia na jej podstawie jakichś referatów do szkoły raczej się nie nadaje. To po prostu taki zbiór ciekawostek, które sprawią, że dzieci będą wiedziały dużo więcej, niż tylko to, jak dane zwierzę wygląda.

Aby uatrakcyjnić Maluchowi przyswajanie wiedzy, do czytania i opowiadania włączyłam nasze figurki zwierząt. Mamy ich sporo, więc mogliśmy to połączyć z fajną zabawą w wyszukiwanie określonych zwierząt i łączniem ich w pary lub w całe rodziny. Dzięki temu Maluch aktywnie brał udział w czytaniu i moim zdaniem łatwiej było mu zapamiętać różne ciekawostki. Można również dodatkowo wymyślać imiona tym zwierzętom, aby było jeszcze ciekawiej (np. krokodyl Roman, żaba Jadwiga, rekin Sławek). Dużo łatwiej tłumaczyć małemu dziecku różne rzeczy, kiedy można je od razu pokazać na eksponacie. Pomysłów na połączenie czytania z zabawą jest dużo. Można zrobić również np. przedstawienie, czytanie z rysowaniem, tworzenie grup zwierząt itd.

SAM_5072-figurki krokodyli

SAM_5075-gumowe żaby

SAM_5078-figurki niedźwiedzi

SAM_5082-figurki słoni

SAM_5083-figurki lwów

SAM_5086-figurki ptaków

A teraz mam dla Was kilka ciekawostek z tej książki.
– “Wyrakowate to bardzo małe ssaki naczelne z ogromnymi oczami umożliwiającymi widzenie w ciemności. Ich szyje są tak elastyczne, że głowa może się obracać o 180 stopni” (aby ułatwić dziecku zrozumienie tego, można np. zrobić małpkę z plasteliny i zademonstrować taki obrót);
– “Wezwania naczelnych mają formę od kliknięć i chrząknięć po wymyślne pieśni i ryki. Dla przykładu szympansy używają aż 34 odmiennych dźwięków” (tu można zaszaleć i spróbować wydać z siebie kilka odgłosów paszczowych lub wyszukać np. na youtube nagrania z takimi dźwiękami);
– “Niedźwiedzie polarne mają pod skórą grubą warstwę tłuszczu, zwaną sadłem, która pomaga im utrzymać ciepło. Pod warstwą gęstego futra znajduje się skóra o czarnej barwie, która pomaga niedźwiedziom absorbować ciepło słoneczne” (tu z kolei można rozwinąć wątek i porozmawiać z dzieckiem o porach roku, zimie, śniegu, lodzie itd.);
– “Kły słonia są wydłużonymi siekaczami. Słonie wykorzystują je do wykopywania dziur, gdy poszukują wody i pożywienia, zdzierania kory z drzew, ochrony zarówno siebie jak i młodych, a także do walk między sobą. Młode słoniątka rodzą się z parą siekaczy wypadających po około 6-12 miesiącach” (tu np. można porozmawiać z dzieckiem o jego zębach, o mleczakach, o tym, że zaczną wypadać itd.);
– “Ptaki budują gniazda, aby wychować swe pisklęta. Niektóre gatunki, jak np. indyki – zakopują jaja w stercie liści, inne, jak alki – składają jaja na skałach” (tu również można się posiłkować np. nagraniami na youtube z pisklętami i gniazdami);
– “Ptasie dzioby mogą nam wiele powiedzieć o sposobie ich odżywiania się. Prosty, długi dziób kolibra jest przystosowany do pobierania nektaru z kwiatów. Zakrzywiony dziób jastrzębia to świetne narzędzie do rozdzierania mięsa. Z kolei duży, koszykowaty dziób pelikana brunatnego utrzymuje wyłowione z wody ryby” (można np. narysować różne dzioby, żeby łatwiej było wyjaśnić dziecku te różnice).

Książka jest pięknie wydana. Jest dużego formatu i ma twardą okładkę (strony nie). Z tej serii ukazały się również “Niezwykłe fakty – Kraje i religie świata“, “Niezwykłe fakty – Nasza planeta i wszechświat” i “Niezwykłe fakty – Historia“. Na te jednak Maluch jest jeszcze za mały, ale myślę, że starsze przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym byłyby zadowolone. Na stronie wydawnictwa możecie zerknąć, jak te książki wyglądają w środku.

UWAGA! Książka kosztuje obecnie tylko 5,50 zł! ——-> ŚWIAT NATURY. Taka cena za tak ładnie wydaną książkę jest według mnie świetną okazją (tego typu książki mogą być np. ciekawym prezentem). Cały zestaw można kupić jeszcze taniej! ——–> SERIA NIEZWYKŁE FAKTY.

SAM_4796

SAM_4797-ciekawowstki o pandach

SAM_4798-ciekawostki o słoniach

SAM_4799-łapy kotów

SAM_4800-ciekawostki o ptakach

SAM_4801-ciekawostki o krokodylach

SAM_4802

SAM_4803

Dziękuję Wydawnictwu MD za egzemplarz tej książki.

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

19 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>