Na prośbę jednej z obserwatorek naszego instagrama, przygotowałam dla Was przegląd książek dla dzieci o zimie. Kto przegapił przegląd książek o Mikołaju i Bożym Narodzeniu, może to nadrobić tu —-> KLIK.
Tak, jak się spodziewałam, oferta książek o tematyce zimowej jest bardzo szeroka. Jak zawsze, do tego zestawienia wybrałam jedynie takie, które z jakiegoś powodu zwróciły moją uwagę. Jeśli chcecie coś do tego dorzucić, dajcie swoje typy w komentarzu.
1. Gdy rodzice byli dziećmi. Zima —> KLIK. “Ta niezwykła książka przeniesie cię w świat dzieciństwa twoich rodziców. Dowiesz się, jak wyglądało życie powszednie w tamtym czasie, w co ubierali się ludzie, co jedli, jak spędzali czas wolny, gdzie podróżowali i najważniejsze – w co uwielbiali się bawić. Jeśli interesuje cię, dlaczego kiedyś przed sklepami ustawiały się gigantyczne kolejki, czym ozdabiano choinki na święta i dlaczego pomarańcze były tak atrakcyjne, to ta książka jest dla ciebie”. Od razu trafia na moją listę zakupów. To zdecydowanie coś dla nas!
2. Zima. Bardzo proste czytanki dla dzieci —-> KLIK. “W tej publikacji przedstawiono zagadnienia dotyczące zimy: zimowe miesiące, charakterystyczne cechy pogody, ubiór, zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem, zimowe zabawy, dokarmianie zwierząt”. To książka dla młodszych dzieci.
3. Pierwszy dzień zimy —-> KLIK. Dla fanów serii. Jest też część o zabawach na śniegu —-> KLIK.
4. Pory roku. Zima —-> KLIK. Wygląda zachęcająco.
5. Pani Zima —-> KLIK. Graficznie mnie nie przekonuje, ale sama historia może być ciekawa.
6. Nie taka mroźna zima —-> KLIK. To zbiór wierszy.
7. Zima Mikołajka —-> KLIK. Dla fanów Mikołajka i nie tylko.
8. Zima Muminków —-> KLIK. Dla dzieci, które lubią ten muminkowy klimat.
9. Muminek i pierwszy śnieg —-> KLIK. W sam raz dla maluszków.
10. Patrz, Madika, pada śnieg! —-> KLIK. “Nareszcie spadł śnieg na Czerwcowym Wzgórzu! Madika i Lisabet jak oszalałe bawią się w śniegu. Nawet tata daje się wciągnąć do bitwy na śnieżki. Następnego dnia Madika jest chora i musi zostać w domu, kiedy Lisabet z jedzie ze służącą Alvą do miasta”.
11. Tappi i pierwszy śnieg —-> KLIK. Chyba się na to skuszę, bo lubimy tego bohatera.
12. Krowa Matylda i śnieg —-> KLIK. Dla fanów tej serii.
13. Najbardziej na całym świecie lubię śnieg —-> KLIK. Mieliśmy tę książkę. Jest wesoła, tak jak cała seria książek z tymi bohaterami.
14. Żubr Pompik na tropie śniegu —-> KLIK. “Pompik to wyjątkowy żubr: dociekliwy i ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy. Szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, choć czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega to, czego nie widzą dorosłe żubry”.
15. Królowa Śniegu —-> KLIK. Wersja dźwiękowa.
16. Śniegowy duch —-> KLIK. Nietypowa książka.
17. Bajki ze śniegu —-> KLIK. ” Autorka w trzech opowieściach opisała przygody krasnoludka Kapturka, który wyszedł spod ręki grafika, ożywiony jakimś cudem, wyjrzał na drugą stronę kartki i od tej pory nie można było go powstrzymać, by nie niósł pomocy bajkowym postaciom, które wpadły w tarapaty”.
18. O żyrafach, które chciały zobaczyć śnieg —-> KLIK. To może być ciekawa historia.
19. 5-minutowe bajki na zimę —-> KLIK. To zbiór krótkich bajek.
20. O zimie —-> KLIK. To stara książka, ale słyszałam o niej pozytywne opinie. “Przepiękne zimowe ilustracje i garść zimowych faktów przyprawionych szczyptą poezji na pewno spodobają się każdemu przedszkolakowi spragnionemu śniegu”.
21. Wesoły Ryjek i zima —-> KLIK. “Mały bohater lubi zimę. Wprawdzie czasem nie ma śniegu, ale i tak jest ciekawie: można nauczyć się grać w warcaby, przekonać się, czym tak naprawdę jest domowe ognisko, albo wybrać się pierwszy raz w życiu do kina. No ale zimą i tak najważniejsze są święta, choinka, kolędy i pieczenie pierniczków, na które Wesoły Ryjek ma swój własny przepis”. Jest kilka książek o Ryjku.
22. Maks zimą —-> KLIK. Dla fanów serii.
23. Zima. Pory roku krok po kroku —-> KLIK. “Niech nie zmyli cię format książki – po rozłożeniu stron obraz jest 3 razy szerszy i staje się panoramiczny! Rozłożenie stron nie tylko rozszerza przedstawioną rzeczywistość, lecz także powoduje, że akcja jest dynamiczna, niemal jak w filmie. Dziecko zachwycą kapitalne wierszyki, fascynujące ciekawostki, urocze ilustracje”. To może być świetna książka. Trafia na moją listę zakupów.
24. Jestem przedszkolakiem. Zima —-> KLIK. Jak wskazuje tytuł, przeznaczona głównie dla przedszkolaków.
25. Idzie zima —-> KLIK. “Kiedy przyjdzie Pani Zima w białym futrze, konie zaprzęgnięte do sanek zabiorą nas na kulig, a narciarze będą szusować po stokach. W zaciszu domowych pieleszy, słuchając świerszcza grającego za kominem, wyczekujmy świąt Bożego Narodzenia, by zasiąść do wigilijnego stołu. Potem… Wyczekujmy pierwszych oznak wiosny”. To zbiór wierszy.
26. Zima w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce —> KLIK. “Kolejna część przygód lekarzy i pacjentów o miłych pyszczkach i miękkich futerkach. Ciepłe, przyjazne i dowcipne opowiadania, niosące wiedzę o świecie przyrody i oswajające z leczeniem – doskonała lektura dla przyszłych lekarzy i weterynarzy”. Świetna, to coś dla nas.
27. Tycio i Pajda zimą —-> KLIK. “Książeczki budują w małych czytelnikach poczucie odpowiedzialności za innych i pewność siebie. Tycio uczy rówieśników, jak samodzielnie działać w świecie i pomagając innym, cieszyć się każdą chwilą”.
28. O mądrej żabce, boćku Klekocie i upartej zimie —-> KLIK. “Bajki wspierają rozwój sfery społeczno-emocjonalnej dziecka, a zadania umieszczone na końcu każdej książeczki sprawdzają poziom wiedzy i umiejętności malucha kończącego edukację przedszkolną i rozpoczynającego naukę w pierwszej klasie. Rodzicowi lub opiekunowi zamieszczone tu rady Babeczki pomogą w razie potrzeby sięgnąć po fachową pomoc”. Świetna i pomysłowa książka.
29. Śnieżna kula bałwanka —-> KLIK. “Bałwanek Noel mieszka w śnieżnej kuli i co roku może wypowiedzieć jedno życzenie. Zbliżają się święta… Czy spełnią się jego marzenia o prawdziwym przyjacielu?”
30. Zguba zębiełków —> KLIK. Dla fanów twórczości Tomasza Samojlika.
31. Bajkowe zimowisko —> KLIK. “Kiedy za oknem srogi mróz, zawieja i śnieg, miło przykryć się ciepłym kocem i zatopić w ciekawej lekturze. A jeśli czytane opowieści dotyczą zimy, Świętego Mikołaja, choinki, prezentów i świąt, to radość jest tym większa. Dlatego też mroźne opowieści zebrane w tym tomie będą dobrą lekturą na długie jesienne i zimowe wieczory. Dzieci znajdą wśród nich wiersze i opowiadania, wszystkie w najlepszym zimowym wydaniu”. To może być coś dla nas.
32. Na śniegu. Sporty zimowe —-> KLIK. “Łukasz Olkowicz przybliża sylwetki najsłynniejszych sportowców pięciu zimowych dyscyplin: narciarstwa biegowego, narciarstwa alpejskiego, skoków narciarskich, łyżwiarstwa figurowego i hokeja. Z naszej książki dowiesz się także, jakimi zasadami rządzą się te dyscypliny, kiedy najlepiej zacząć przygodę ze sportem i jakie trzeba mieć zdolności, żeby zostać mistrzem sportu”. Świetna i pomysłowa książka dla fanów sportu.
33. Zima Toli =–> KLIK. Ciekawa książka o czteroletniej Toli. Jest kilka części. Ta jest akurat o zimie.
34. Kicia Kocia Zima —-> KLIK. Tej serii nie muszę nikomu przedstawiać :)
35. Zima na ulicy Czereśniowej —-> KLIK. Tej książki nie mogło zabraknąć w tym przeglądzie. Dla tych, którzy jeszcze nie znają tej serii, jest to książka obrazkowa.
36. Pogoda dla Puchaczy Zima —-> KLIK. To może być bardzo ciekawa i pomysłowa książka.
37. Za dużo zimowych zabaw —-> KLIK. Tę książkę objęłam patronatem medialnym, więc już wkrótce napiszę o niej więcej.
38. Plansze edukacyjne. Ptaki odlatujące na zimę, ptaki pozostające na zimę —-> KLIK. To wprawdzie nie jest książka, ale może się sprawdzić przy edukacji domowej.
O autorce: Mamiczka
Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.