220. Jak zrobić masę solną? Prosty sposób.

Maluch bardzo lubi wszelkie zabawy plastyczne, w tym również te, z udziałem ciastoliny/plasteliny/modeliny.

Fajną i bardzo prostą w zrobieniu alternatywą dla tych produktów jest zwykła masa solna.

zabawy masą solną

Jak zrobić masę solną?

1. szklanka mąki

2. szklanka soli

3. 125 ml wody

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i ugniatamy, jak ciasto. Kiedy uzyskamy gładką i jednolitą masę można przystąpić do zabawy.

Za samym etapem tworzenia różnych figurek i wzorów z masy Maluch niezbyt przepada. Nie wiem, dlaczego, bo to samo, tylko z ciastoliną, bardzo lubi. Zwykle jest zatem tak, że Maluch obserwuje jak jego tata, wspólnie ze mną tworzą swoje dzieła.

Co robimy najczęściej? Proste zwierzęta, typu kaczka, ślimak oraz bardziej płaskie rzeczy, takie jak słońce, buzia świnki itd. Przydaje nam się tutaj coś płaskiego (np. dziecięcy nożyk) do tworzenia wzorków na figurkach. Oczywiście można się posiłkować również różnego rodzaju foremkami, chociażby takimi do ciastek.

Można także zaszaleć i pobawić się tematycznie, np. w pizzerię. Z masy solnej można przygotować spód od pizzy i dekorować ją różnymi dodatkami, które mamy pod ręką. Kolejnym przykładem może być zabawa w sklep i przygotowanie owoców i warzyw z masy. Albo można własnoręcznie przygotować ozdoby choinkowe (wystarczy w przygotowanej figurce zrobić dziurkę, przez którą potem przełoży się sznurek lub wstążkę).

Po zrobieniu figurek, układamy je na blaszce (trzeba to robić delikatnie, żeby nam się nie zepsuły). Nagrzewamy piekarnik do temp. 75 stopni i “pieczemy” je około 40 minut. Czas zależy od rozmiaru figurek, więc warto sprawdzać w trakcie, czy już są odpowiednio twarde. Kiedyś gdzieś czytałam, że przy wyższej temperaturze jest większe ryzyko popękania masy, dlatego robię to w takiej. Przeważnie nasze stwory nie są do końca twarde, tylko dość mocno “zbite”. Takie po prostu bardziej nam odpowiadają. Wiadomo, że im dłużej siedzą w piekarniku, tym są bardziej twarde (przy figurkach większych rozmiarów na pewno potrzeba kilku godzin, żeby je dokładnie wysuszyć, ale my robimy w zasadzie wyłącznie małe). Czasem zdarza się, że po wyjęciu z piekarnika okazuje się, że jakaś figurka nieco zmieniła kształt (np. przechyliła się). To nam jednak nie przeszkadza w dalszej zabawie.

Kiedy figurki będą już odpowiednio twarde, zabieramy się za ich dekorowanie. Tu najlepiej sprawdzają się oczywiście farby. Te, które są na zdjęciach malowaliśmy zwykłymi plakatówkami. Kolory nas nie powaliły, ale i tak mieliśmy przy tym bardzo fajną i wesołą zabawę. Niektórzy moi znajomi dodatkowo zabezpieczają figurki bezbarwnym lakierem do paznokci, ale ja tego nie robię.

Tak wykonane prace mogą być bardzo fajnym prezentem albo np. ciekawą świąteczną dekoracją. Wszystko zależy tutaj od naszej wyobraźni i zdolności w tej dziedzinie ;)

Poniżej możecie zobaczyć, jak taka zabawa wygląda u nas.

P.S. Dwustronne puzzle z autobusem KLIK są już dostępne ;)

SAM_2265

SAM_2263

SAM_2264

SAM_2267

SAM_2283

SAM_2287

SAM_2288

SAM_2299

SAM_2297

SAM_2300

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

16 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>