240. W co się bawić z chorym dzieckiem?

Ci z Was, którzy regularnie zaglądają na fanpage bloga KLIK wiedzą, że Malucha dopadło niestety przeziębienie. Zaczęło się od kataru taty Malucha, potem Malucha dopadł kaszel i gorączka, a na końcu zaraziłam się ja. Obecnie tylko Maluch nadal się męczy, bo wprawdzie gorączka nie przekracza już 38 stopni, ale do kaszlu dołączył również katar.

Wiadomo, że jak dziecko jest chore, to marudne i ciężko skupić jego uwagę na dłużej. Poniżej będziecie mogli przeczytać, nasze pomysły na zabawy w domu z chorym dzieckiem. Pominę tu zabawy plastyczne, bo o nich przygotuję osobny wpis.

zabawy z chorym

1. Zgadnij, co to?

Rozkładamy przed dzieckiem koc, a pod niego wkładamy jakieś znane mu przedmioty, o różnych kształtach. Robimy to pojedynczo. Dziecko wkłada rączki pod koc i dotyka danego przedmiotu. Jego zadanie polega na tym, żeby odgadnąć, co to jest. Początkowo najlepiej dawać coś o charakterystycznym kształcie, żeby dziecku łatwiej było zrozumieć zasady tej zabawy. Można również odwrócić role i to dziecko może dla nas chować pod kocem różne rzeczy.

2. Zgadnij, co to za zwierzę?

Tu z kolei opisujemy dziecku różne zwierzęta, mówimy gdzie mieszkają, jak wyglądają, co jedzą itd. Kiedy dziecko nadal nie wie, o jakie zwierzę chodzi, podpowiadamy odgłosem paszczowym. Można się również zamienić rolami, tj. dziecko nam opisuje zwierzę, o którym myśli. U nas różnie z tym bywa, ale Maluch bardzo się stara. Dzisiaj np. swoje zwierzę opisał mi w ten sposób – lubi chodzić po dachach i płotach i jest kotkiem ;)

3. Coś w pobliżu w kolorze…

To taka odmiana zabawy z mojego dzieciństwa “Coś w pobliżu na literę…”. Maluch jest na nią jeszcze za mały, dlatego zastępujemy litery kolorami. Pytam Malucha, co widzi w pobliżu np. w kolorze czerwonym, niebieskim itd. Tu również można zamienić się rolami. Czasem celowo wskazuję Maluchowi nieprawidłową rzecz, żeby sprawdzić, czy faktycznie kontroluje to, co mówię ;) Od razu mnie poprawia.

4. Gotujemy niby zupę warzywną.

Siadamy na wprost siebie. Kładziemy jakąś miskę, garnek lub udajemy, że coś takiego przed nami leży. Na zmianę wymieniamy z dzieckiem składniki, które niby wrzucamy do tej zupy. To fajna zabawa również na naukę i utrwalanie nazw poszczególnych warzyw. Aby zabawa trwała dłużej, można udawać, że dane warzywo najpierw się obiera, potem kroi itd. Na końcu oczywiście wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. U nas zwykle kończy się to tym, że Maluch zanosi garnek lub niby garnek na swoją zabawkową kuchenkę i zaczyna gotowanie.

5. Zjeżdżalnia dla samochodów.

Siadamy na kanapie lub na podłodze. Ważne, żeby nasze nogi były złączone i ustawione pod kątem. Kładziemy na nie koc lub prześcieradło tak, żeby nie było żadnych wybrzuszeń. W ten sposób zyskujemy fajną samochodową zjeżdżalnię, która najlepiej sprawdza się przy resorakach.

6. Parking dla samochodów.

Kontynuując zabawę z punktu 5, pod naszymi zgiętymi nogami dziecko może sobie tworzyć samochodowy parking lub tunel, zależy co bardziej mu odpowiada.

7. Biżuteria mamy – dla odważnych.

Dajemy dziecku swoją szkatułkę/pudełko z biżuterią, najlepiej posegregowaną w różnych szufladkach. Mamy kilka minut z głowy. UWAGA! W czasie tej zabawy trzeba być czujnym, żeby dziecko nie wzięło niczego do buzi. My bawimy się razem, tzn. Maluch zakłada mi na ręce bransoletki, pierścionki, a na szyję łańcuszki. Umowę mamy taką, że kolczyki po prostu przekłada z jednego pojemnika, do drugiego.

8. Wszelkie zabawy paluszkowe, o których wspominałam już na blogu.

Co możecie dodać do tej listy?

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

19 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>