259. W co się bawić na śniegu?

W tym roku, jak na razie, Maluch nie miał zbyt wielu okazji, żeby poszaleć na śniegu. W styczniu zmagał się z zapaleniem oskrzeli, co niestety uniemożliwiało nam wychodzenie z domu, a kiedy w końcu poczuł się dobrze, niewiele z tego śniegu zostało.

W co się bawimy, kiedy spadnie śnieg?

zima

1. Sanki.

To rzecz oczywista. Można siedzieć na sankach, jak król, ale można również ciągnąć na nich lub pchać jakąś maskotkę (to zależy od tego, jaki macie sanki, u nas jest zarówno możliwość pchania, jak i ciągnięcia). Zamiast maskotki mogą to być również śnieżne kule (tę wersję mój Maluch lubi najbardziej). Starsze dzieci mogą dodatkowo korzystać z uroków górek. My musimy jeszcze na to poczekać.

2. Tropienie śladów.

Można się w to bawić zarówno w lesie, jak i za blokiem, czy w ogródku. Wszystko zależy od tego, czy jakieś zwierzęta zostawiły tam swoje ślady. My najpierw oglądamy w domu ślady na zdjęciach, żeby wiedzieć, czego potem szukać (zwykle w tym celu chodzimy do lasu, do którego mamy około 200 metrów). Jeśli nie mamy szczęścia, sami możemy stworzyć ślady na potrzeby zabawy, o czym możecie poczytać w punkcie niżej.

292bbcaa59423490

3. Tworzenie śladów.

Można tworzyć zarówno ślady zwierząt, jak i po prostu pozostawiać swoje lub różnych przedmiotów (buty, sanki, rękawiczki, kamienie itd.) Ślady zwierząt można robić przy pomocy zwykłego patyka (najłatwiej robi się ślady ptaków, ale można się pokusić również o inne leśne zwierzęta). Mogą to być takie ślady bez celu, ale można również rozwinąć zabawę i ślady mogą prowadzić do jakiejś kryjówki, np. na drzewie.

4. Bitwa na śnieżki.

Mój Maluch to uwielbia. Wprawdzie ja nie walę w niego kulkami, ale czasem też poleci w jego stronę puch. Za to on rzuca we mnie z radością. Jest przy tym zawsze sporo śmiechu (Maluch nie dorzuci jeszcze śnieżek wysoko, więc nie obrywam w buzię).

5. Celowanie śnieżkami.

Fajna i prosta zabawa. Rzucać możemy w kierunku ławki, drzewa, wszystko zależy od umiejętności i celności naszego dziecka. Im dziecko starsze, tym “węższy” może być cel lub w dalszej odległości.

6. Lepimy bałwana.

Tutaj cała rodzina ma duże pole do popisu. My robimy zwykle malutkie bałwanki, takie sięgające Maluchowi do pasa. Do ich dekorowania możemy wykorzystać przyniesione z domu przedmioty (marchewkę, guziki), ale również to, co znajdziemy po drodze (kamienie, gałęzie).

7. Kto ulepi większą kulę/kto szybciej ulepi kulę?

Są dwa warianty tej zabawy. My preferujemy tę pierwszą. Każdy turla swoją kulę, starając się, żeby była największa. Przy tej zabawie jest sporo śmiechu, zwłaszcza kiedy w czasie turlania zmierzamy w swoim kierunku lub natrafiamy na miejsce, w którym inna kula już zebrała śnieg.

8. Trasa dla pojazdów.

Do tej zabawy można wykorzystać nogi lub ręce. Trzeba odgarniać śnieg, tworząc jakby jezdnię. Mogą po niej jeździć przyniesione z domu pojazdy (np. małe, plastikowe pojazdy Wader lub pojazdy na niby, z kamieni, wszystko zależy tu od naszej i dziecka wyobraźni).

9. Zabawa w chowanego.

Tutaj zabawa polega na chowaniu białego przedmiotu (może to być flanelowa pielucha, chustka, biała maskotka, czapka, to już zależy od Was). Początkowo warto to robić na małym obszarze, żeby dziecko nie zniechęciło się do poszukiwań. Oczywiście samo też może chować, a my szukamy.

10. Malowanie na śniegu.

Mając pod ręką zwykły patyk możemy wyczarować na śniegu różne proste rysunki. Maluch też lubi tworzyć w ten sposób swoje dzieła. Potem można je przyozdobić kamieniami, gałązkami lub przynieść ze sobą różne kolorowe sznurki i guziki.

A Wy w co się najchętniej bawicie na śniegu?

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

24 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>