482. Kulodromy dla dzieci – jaki wybrać?

Jakiś czas temu pytałam na fanpagu, o czym chcielibyście poczytać na blogu. Wśród propozycji pojawił się m.in. przegląd kulodromów dla dzieci. Z uwagi na to, że rozglądam się właśnie za jakimś fajnym kulodromem dla Malucha, postanowiłam podzielić się z Wami tymi, które wpadły mi w oko.

Dlaczego warto kupić dziecku kulodrom?

Tego typu zabawka bardzo dobrze wypływa na wyobraźnię przestrzenną dziecka oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Poza tym znakomicie urozmaica zabawę klasycznymi klockami. Myślę, że to świetna forma wspólnego spędzenia czasu dla całej rodziny.

Na co zwracałam uwagę przygotowując to zestawienie?

Przede wszystkim na to, żeby kulodrom miał w miarę długi zjazd. Przypuszczam, że krótki mógłby obecnie szybko Malucha znudzić, dlatego nie znajdziecie tu tych przeznaczonych dla najmłodszych. Mamy jeden taki dla roczniaków (z Djeco —-> KLIK), dlatego wiem, że taka forma zabawy zainteresuje Malucha. Uwielbia budować z klocków, więc już sam etap tworzenia będzie dla niego sporą atrakcją. Jeśli będziecie chcieli, żebym przygotowała osobno taki przegląd małych kulodromów, dajcie znać (widziałam kilka ciekawych).

Poniżej zobaczycie zarówno drewniane, jak i wykonane z plastiku. Różnice między nimi są w zasadzie niewielkie (poza ceną – te drewniane są dużo droższe). Wszystkie działają na tej samej zasadzie. Ale każdy ma swój gust i jedne podobają się bardziej, a inne mniej.

1. Kulodrom standard Quadrilla —> KLIK. Otwiera to zestawienie, bo z tych, które widziałam podoba mi się najbardziej. “W tym stabilnym systemie można budować różne konstrukcje, od prostych po skomplikowane o wysokości powyżej jednego metra.” Składa się z 89 drewnianych elementów i 50 szklanych kulek. Jest przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia. Niestety jest bardzo drogi.

kulodrom

2. Kulodrom Migoga Marble Run Maxi Quercetti —-> KLIK. Jest kilka typów kulodromów tej firmy. Wykonane są z plastiku. Znam zabawki tej marki, więc wiem, że są dobrej jakości. ” Składa się z giętkich i niełamliwych części oraz plastikowych kuleczek, dzięki któremu można tworzyć super trasy. Dzieci mogą odwzorowywać modele narysowane na pudełku lub eksperymentować i budować własne konstrukcje. Zjeżdżalnie, mosty, kolumny, kołowrotki, spirale i kominy mogą być łączone na różne sposoby.” Zawiera ponad 200 elementów i 20 kulek. Zabawka jest przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia, ale myślę, że pod okiem rodziców mogą się tym bawić również dzieci w wieku mojego Malucha. Tu można kupić trochę mniejszy zestaw —–> KLIK.

kulodrom plastikowy

3. Kulodrom BigJigs —> KLIK. Jest wykonany z drewna. Ma delikatne kolory, dlatego zwrócił moją uwagę. To taka alternatywa kolorystyczna dla innych tego typu kulodromów. Jest sporo mniejszy od tych powyżej, bo składa się z 47 elementów. Do tego jest 7 kulek. Zabawka jest przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia. Lubię zabawki tej marki.

drewniany kulodrom

4. Kulodrom Maxi Haba —> KLIK. Jest wykonany z drewna i składa się z 42 elementów. Ma zachowany naturalny kolor, co może dać mu wielu zwolenników. Zestaw można powiększać kupując dodatkowe elementy, co jest moim zdaniem dużym plusem (z takich dodatków bardzo mi się podoba to domino —-> KLIK  i ten tunel —-> KLIK). W zestawie jest 6 kulek marmurowych. Jest przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia.

kulodrom haba

5. Kulodrom mistrzowski Haba —-> KLIK. To duży drewniany zestaw, składający się z 77 elementów i 44 kulek. Jest przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia. Wygląda bardzo zachęcająco. Niestety skutecznie odstrasza mnie cena.

kulodrom duży

6. Kulodrom Loop de Loop Hape —-> KLIK. To jeden z moich faworytów. Bardzo mi się podoba. Składa się ze 136 elementów. Jest wykonany z drewna. Przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia.

kulodrom wiry

7. Kulodrom Super Marble —-> KLIK. Wykonany jest z plastiku. Ma jednak fajny kształt i też jest jednym z faworytów. Jego niewątpliwym plusem jest cena. Składa się z 91 elementów i 30 kulek. Jest przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia. Kosztuje niecałe 50 zł, co przy tej ilości elementów jest bardzo kuszące.

tani kulodrom

8. Kulodrom Small Foot —-> KLIK. Kolejny drewniany kulodrom. Składa się z 80 elementów i jak na taką ilość ma nawet niezłą cenę. Wydaje mi się jednak dość monotonny, porównując go z innymi.

kulodrom spory

9. Kulodrom autostrada Hape —> KLIK. Drewniany zestaw, składający się ze 175 elementów. Przeznaczony dla dzieci od 4 roku życia. Podoba mi się i znajduje się wśród faworytów.

kulodrom autostrada

10. Kulodrom Marble —> KLIK. Kolejny pomysłowy kulodrom wykonany z plastiku. Składa się ze 105 elementów (część z nich jest giętka). W zestawie jest 30 kulek. Zabawka przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia.

pol_pl_Duzy-kolorowy-TOR-DLA-KULEK-105elm-MARBLE-29079_2

11. Kulodrom magnetyczny —-> KLIK. “Magnetyczny kulodrom – na metalowe ściany. Elementy toru są różnej długości i można z nich zestawiać coraz to inne kulodromy, np. na ścianie z dziurkowanej blachy.” Wykonany jest z drewna. Składa się z 48 elementów i 10 kulek.

kulodrom magnetyczny

12. Kulodrom Domino —> KLIK. Fajny i pomysłowy kulodrom z plastiku. Jest wśród moich faworytów. Łączy w sobie zabawę kulodromem i domino. Składa się aż z 228 elementów. “Zabawka wspaniale rozwija koordynację ręka-oko, precyzyjne umiejętności motoryczne oraz skłania do twórczego myślenia i kreatywności. Ostatnim etapem zabawy jest wypuszczenie kulki, która zapoczątkuje reakcję łańcuchową i przewróci wszystkie klocki domina.

domino kulkowe

Jeśli macie jakiś duży kulodrom, który polecacie, to dajcie znać.

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

24 komentarzy

  • kulodrom Haba, bardzo fajny, a jeszcze fajniejsze są do niego elementy które można dokupić, szczególnie te wydające dźwięki. w jednej z galerii w sklepie z zabawkami stoi taki kulodrom, ogromny, chyba z wszystkimi możliwymi dodatkami. syn chętnie się nim bawi. niestety posiada pewną wadę, czasami kulki przy zbyt stromych zjazdach wypadają z toru, a przy zbyt niskich na zakrętach się zatrzymują i trzeba je popychać. nie wiem czy to wina źle zbudowanego kulodromu przez sklep, czy wada producenta.

    • Mamiczka

      W naszym małym kulodromie Djeco też się czasem kulki blokują. Wydaje mi się, że to może być związane z tym, że na kulce osadza się np. jakiś maleńki paproch, którego nie widać gołym okiem i to hamuje zjazd. Bo jak przecieram je regularnie, to nic się nie dzieje.

      Takie wypadanie kulek mogłoby drażnić mojego Malucha :/ Ciekawe, z czego to wynika. Może z formy łączenia? Szkoda, że u nas nie ma nigdzie sklepu z takim asortymentem, bo chętnie bym to zobaczyła na żywo :)

  • Nie wiedziałam nawet, że kulodromy mogą być takie ciekawe. Zawsze kojarzyły mi się z zabawkami dla maluszków. Mężowi aż się oczy zaświeciły jak mu pokazałam :) Nr 1, 6, 9 są tej samej firmy chyba. Ciekawe czy bez problemu można je połączyć? Chyba zrobimy prezent “zrzutkowy” na Dzień Dziecka :)

    • Mamiczka

      Te dla maluchów są chyba bardziej rozreklamowane. Częściej je widuję w różnych sklepach.

      No właśnie też się zastanawiałam nad tym nr 1, czy to jest ta sama firma, bo to jest dość charakterystyczny typ kulodromu. Ale na stronie sklepu nie znalazłam oznaczeń, czy to jest Hape, dlatego zostawiłam to tylko z nazwą Quadrilla. Myślę, że te zestawy łączą się ze sobą, tak jak przy marce Haba, ale w razie podjęcia decyzji o zakupie lepiej się dopytać w sklepie lub sprawdzić to gdzieś w jakimś sklepie stacjonarnym :)

  • Mamy aż jeden z Quercetti :) na poczatku syn nie wiedzial o co dokladnie chodzi, a teraz juz sam go buduje i sie nim bawi. Mysle czy nie dokupic wiecej czasci zeby tor byl wiekszy. Zabawa fajna, ale w sumie na krotki czas :)

      • Jest stabilny i…wytrzymały :) nie raz syn budował, a jego 2 letnia siostra rozkładała go na kawałki, a dosłownie rozrzucała na wszystkie strony. I jak narazie nic nie pękło ani sie nie zepsuło. Także mogę szczerze polecić :) A tor mamy od około 1,5 roku i syn nadal po niego sięga z chęcią (obecnie ma 6 lat).

  • Mamy nr 7 czyli kulodrom Marble. Super zabawa dla całej rodziny. Zbudowanie konstrukcji widocznej na pudełku to nie lada wyzwanie – 3-latek raczej sobie z nią nie poradzi, ale z powodzeniem zbuduje sam mniej skomplikowane konstrukcje, które również będą “działać” tzn. kulka będzie spadać gdzie trzeba. Zabawka na kilka lat – rozwija się wraz z dzieckiem – pod warunkiem, że przetrwa… Jej jedynym minusem jest trwałość – elementy wież czyli te przezroczyste są z dość kruchego plastiku i niestety łatwo je połamać, ale skoro mój mały Niszczyciel (a zepsuć to on potrafi na prawdę wszystko w tempie ekspresowym) bawi się tą zabawką średnio raz w tygodniu od pół roku i nadal się świetnie sprawdza tzn. że jest na prawdę ok :) Podsumowując – polecamy!

    • Mamiczka

      Mój Maluch ma tendencje do siadania na zabawkach. Tego testu by pewnie ten zestaw nie wytrzymał :D Ale podoba mi się.

      • Wytrzyma :) Mój nie dość, że siada to jeszcze próbuje jeździć na wszystkim – nie ważne czy ma to koła czy nie ;) Ten test też wytrzymało z niewielkimi uszkodzeniami. Przetrwało też większą ilość dzieciaków w różnym wieku, gdy kulodrom stał się atrakcją na imprezie urodzinowej. Wtedy też potwierdziło się, jak uniwersalną zabawką jest, bo bawiły się nim razem dzieci w wieku od 2 do 6 lat :)

  • Bardzo Ci dziękuję za ten post :0 Oski się bawi tym w poradni SPPP jak czekamy na terapię, ale nie szukałam w Internecie, bo byłam przekonana, że to jest drogie. A tu proszę ! nawet za 50 zł można dostać :) Dopisane do listy prezentów :)

  • Zastanawiam się, czy to ma jakieś znaczenie, czy te słupki od kulkodromu stoją blisko siebie (nr 7), czy daleko (nr 2)? Teoretycznie wydaje mi się, że przy dłuższych zjeżdżalniach można lepiej zaobserwować spadającą kulkę, ale nigdy nie widziałam kulkodormu na żywo. Nie wiem, czy lepiej kupić dwa tańsze zestawy z krótkimi zjeżdżalniami, czy jeden droższy. Pomocy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>