363. Jakie książki o ciąży i macierzyństwie mi się podobały i jakie chciałabym przeczytać?

363. Jakie książki o ciąży i macierzyństwie mi się podobały i jakie chciałabym przeczytać?

Lip 23

Na tym blogu nie ma miejsca na szczegółowe opisywanie książek, które nie są książkami dla dzieci, ale bardzo często pytacie mnie w mailach i wiadomościach prywatnych na facebooku jakie książki o ciąży i rozwoju dziecka mogłabym polecić. Z uwagi na to, że ostatnio tych pytań jest coraz więcej, postanowiłam zrobić tutaj taki krótki wpis na ten temat. Książek tego typu przeczytałam wiele, bardzo wiele. Poniżej możecie zobaczyć te, które najbardziej utkwiły mi w pamięci i które uważam za przydatne. Pominę te, z którymi się nie zgadzam lub które były dla mnie po prostu nudne lub zbyt ogólne (niektóre z nich są bardzo popularne wśród rodziców, ale mi nie odpowiadały).

Ciąża:

1. W oczekiwaniu na dziecko ——-> KLIK. Ja miałam starą wersję tej książki, ale mimo wszystko bardzo mi się przydała. To taki szczegółowy zbiór informacji na temat ciąży i jej przebiegu. Moim zdaniem jest najlepsza z tych, które czytałam.

w-oczekiwaniu-na-dziecko-b-iext2827279

2. Oczekiwanie. Wszystko co musisz wiedzieć o ciąży i porodzie ——–> KLIK. Teraz nie potrafię już Wam dokładnie opisać, co takiego mi się w niej podobało, bo czytałam ją ponad 3 lata temu, ale zapisałam sobie jej tytuł i polecałam już kilku koleżankom. Pamiętam, że trafiłam na nią przypadkowo w Empiku i bardzo przypadła mi do gustu.

oczekiwanie-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-ciazy-i-porodzie-b-iext3768332

3. Ciąża. Dziewięć szczęśliwych miesięcy. Są tu świetne zdjęcia. To była najładniej wydana książka o ciąży, z tych które miałam. Niestety obecnie ciężko ją dostać.

ciaza-dziewiec-szczesliwych-miesiecy-b-iext6249017

Rozwój dziecka:

1. Pierwszy rok życia dziecka ——–> KLIK. Ja miałam akurat dużo starszą wersję, jeszcze z okresu dzieciństwa mojego brata. Bardzo przydatna książka. Znajdziecie tu naprawdę masę ważnych informacji, nie tylko o prawidłowym rozwoju dziecka, ale również o jego pielęgnacji i karmieniu. Mam też kolejną część „Drugi i trzeci rok życia dziecka”, ale przyznam szczerze, że jej nie czytałam. Ale nadrobię w wolnej chwili chociaż ten 3 rok.

pierwszy rok życia dziecka

2. Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców ——> KLIK. Krótka, ale ciekawa książka. Może otworzyć oczy na różne rzeczy.

kiedy-twoja-zlosc-krzywdzi-dziecko-poradnik-dla-rodzicow-b-iext7572756

3. Moje dziecko cz. 1 ——> KLIK. Pani Dorota Zawadzka ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ja z większością jej poglądów się zgadzam. Książka jest ciekawie napisana, w formie wywiadu. Warto przeczytać.

moje-dziecko-czesc-1-b-iext2920257

4. Błędy mamy i taty. Praktyczny poradnik dla rodziców. Nie przypuszczałam, że aż tak mi się spodoba. Przeczytał go nawet tata Malucha :) Jest tu wiele ciekawych informacji.

poradnik dla rodziców na wesoło

5. Nie przydeptuj małych skrzydeł ——-> KLIK. Krótka, ale niezwykle ważna książka. Warto ją przeczytać.

i-nie-przydeptuj-malych-skrzydel

6. Mądrzy rodzice ——–> KLIK. Jest świetna. Gdybym miała wymienić trzy książki, które każdy rodzic powinien przeczytać, to ta byłaby w tym zestawieniu.

madrzy-rodzice-b-iext8182867

Poza poradnikowo o tej tematyce bardzo mi się podobały takie książki:

1. Wpadka ——> obecnie trudno dostać. Ubawiłam się przy tej książce niesamowicie. Czytałam ją kilka razy. Polecam!

wpadka-b-iext10001847

2. Padam na twarz ——-> tej samej autorki, co wyżej. Też trudno ją dostać.

padam-na-twarz-b-iext8857447

3. Pakiet książek Ciężarówką przez 9 miesięcy i Dzieciozmagania ——-> KLIK (dzieciozmagania), a tu o ciąży —–> KLIK. Bardzo wesołe książki, uwielbiane przez mamy na całym świecie.

pakiet-kaz-cooke-b-iext4833301

4. Dziecko dla początkujących. Bardzo lubię książki tego autora. Przeczytałam wszystkie części. Na zdjęciu część 1.

dziecko-dla-poczatkujacych-b-iext7133995

A jakie chciałabym przeczytać?

Na półce czeka na mnie:

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły ——> KLIK. Tę książkę mam już od dawna, ale jakoś nie miałam okazji jej przeczytać do końca. Pożyczyłam ją kilku koleżankom i bardzo im się podobała.

jak-mowic-zeby-dzieci-nas-sluchaly-b-iext21036694

Subtelna rewolucja. Czytanie od pierwszego roku życia ——> KLIK. Kiedyś kupiłam i tak sobie leży na półce. Może w czasie urlopu nadrobię zaległości i ją przeczytam.

subtelna-rewolucja-czytanie-od-pierwszego-roku-zycia-b-iext13299781

Subtelna rewolucja. Wykorzystaj potencjał swojego malucha od pierwszego dnia życia —-> KLIK.

subtelna-rewolucja-wykorzystaj-potencjal-swojego-malucha-od-pierwszego-dnia-zycia-b-iext13327826

Chciałabym jeszcze przeczytać takie:

Wychowywanie chłopców —–> KLIK. Przyznam, że do tej pory nie zastanawiałam się nad tym, czy jest jakakolwiek różnica między wychowywaniem chłopców i dziewczynek. Z ciekawości chciałabym ją przeczytać.

wychowywanie-chlopcow-b-iext3267260

Wychowanie bez nagród i kar ——–> KLIK.

wychowanie-bez-nagrod-i-kar-rodzicielstwo-bezwarunkowe-b-iext23373478

Dramat udanego dziecka ——> KLIK.

dramat-udanego-dziecka-b-iext7134523

Dialog zamiast kar —–> KLIK.

dialog-zamiast-kar-b-iext21550432

Tato! Gdzie ja mam te plemniki? ——-> KLIK.

tato-gdzie-ja-mam-te-plemniki-dzieci-pytaja-rodzice-odpowiadaja-b-iext23691118

Kłopotliwe zachowania dzieci ——-> KLIK.

klopotliwe-zachowania-dzieci-madre-reakcje-na-trudne-sytuacje-b-iext22622254

Dyscyplina bez krzyku i bicia ——> KLIK.

dyscyplina-bez-krzyku-i-bicia-b-iext7080296

Szanujący rodzice, szanujące dzieci ——> KLIK.

szanujacy-rodzice-szanujace-dzieci-jak-zmienic-rodzinne-konflikty-we-wspoldzialanie-b-iext18511220

Dzieci pełne złości. Jak radzić sobie z atakami złości i agresji ——> KLIK.

dzieci-pelne-zlosci-jak-radzic-sobie-z-atakami-zlosci-i-agresji-b-iext12876661

Z dzieckiem w świat wartości ——> KLIK.

z-dzieckiem-w-swiat-wartosci-b-iext25232273

Dziecko od 3 do 6 lat.

dziecko-od-3-do-6-lat-b-iext7133345

Kochać zamiast rozpieszczać ——-> KLIK.

kochac-zamiast-rozpieszczac-b-iext3962666

Rozwój dziecka. Od 3 do 6 lat ——-> KLIK.

rozwoj-dziecka-od-3-do-6-lat-b-iext21204378

A Wy jakie książki w tej tematyce możecie polecić?

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama od września 2011 r. Wraz z Maluchem sprawdza i ocenia zabawki i książki dla dzieci. Uwielbia zakupy przez internet, gdzie wyszukuje całą masę ciekawych produktów.

41 komentarzy

 1. Joanna Andryszczyk

  kilka mi się „spodobalo” poszukam ebooków :)

  • Ja wolę papierowe wydania, chociaż ebooki praktyczniejsze :)

   • Joanna Andryszczyk

    ja tak duzo czytam że nie miałam ich gdzie trzymać i oddałam do bibilioteki wszystko i na czytnik się przeniosłam w domu mam tyko dzieciowe ksiązki ale za to są wszędzie :P

  • kasianb

   A ja polecam http://www.poloznamama.pl i w zakladce ksiazka jest fajny ebook pisany przez polozna z sali porodowej

 2. Asia

  „Dziecko z bliska” A. Stein, różne pozycje Juula, „Rodzicielstwo przez zabawę” Cohena :)

 3. mancipi

  ja kończę „wychowanie bez nagród i kar” i książka jest rewelacyjna, upewniła nas, że postępujemy słusznie i wybrany przez nas sposób postępowania wobec dziecka jest słuszny a intuicja była dobra. w kolejne czekają kolejne z nurtu rodzicielskiej bliskości-polecane „dziecko z bliska” i druga czesc – dziecko idzie w świat, oraz „twoje kompletne dziecko” juula
  z polecanych przez Ciebie to Talko był kompletną porażką, jednak jego felietony na inne tematy były ciekawsze, ksiażkę kupowałam mężowi ale nawet nie przebrnął przez pierwsze 10 str
  a tryptyk „w oczekiwaniu” i kolejne leży praktycznie nieużyty, z oczekiwania sprawdzaliśmy symptomy porodu-to w sumie się najbardziej przydało bo jeszcze chwila i rodziłabym w aucie ;)

  • Ja akurat bardzo lubię książki Talko, po prostu trafia w moje poczucie humoru :) Jedynie jedna średnio mi się podobała, ale to nie była książka z serii, tylko osobna (nie pamiętam teraz tytułu).

 4. Brakuje najwazniejszej moim zdaniem: KSIEGI DZIECKA – The Baby Book Searsow. Pierwszy rok zycia dziecka sie chowa :) Zakochalam sie w niej od pierwszego otwarcia i mam tak do dzis, po ponad 6 latach :D

 5. Dla mnie absolutną biblią rodzicielstwa było „Baby Book” Searsów, wydane w Polsce pt. „Księga Dziecka” – do tej pory do niej zaglądam, a przez pierwsze miesiące czytałam ją w każdej wolnej chwili. Wciąż zbieram się, żeby o niej napisać na blogu…
  Z wymienionych przez Ciebie książek zaczęłam czytać „Jak mówić, jak słuchać” i faktycznie jest ciekawa. Natomiast nie słyszałam wcześniej, a bardzo mnie zainteresowała ta książka o tym kiedy złość dorosłych krzywdzi dziecko – muszę ją sobie kupić.

 6. olacom

  Pierwszy Rok z Życia Dziecka – biblia mojego pierwszego macierzyństwa! :-) Przy drugim dziecku kurzyła się na półce, ale przy pierwszym była w ciągłym ruchu!

 7. Patrycja

  Kilka pozycji wpadło mi w oko ;) biedne moje konto… Osobiście polecam jeszcze „rozwoj psychiczny dziecka od 0 do 10lat.”

 8. Kiti

  Czytałam jedynie obie ,,Subtelne rewolucje” i mi się podobały.

 9. Paulina Kwiatkowska

  Tę ,,Wpadkę” i drugą pozycję autorki bym z chęcią przeczytała. Jak na razie na półce czeka pozycja L.Talko, tylko coś nie mogę się za nią zabrać.

 10. Edyta

  Brakuje mi tu jeszcze książki Tracy Hogg -Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze. Ta książka pomogła mi niesamowicie. Jeżeli chodzi o dzieciozmagania to dla mnie ta książka jest trochę o wszystkim i trochę o niczym.Chociaż czyta się ją genialnie:)

  • Czytałam tę książkę, ale nie podobała mi się – tzn. nie zgadzam się z poglądami autorki i jej metodami ;) Dlatego ta książka nie znalazła się w moim zestawieniu. Ale wiem, że wielu mamom się podoba :)

   • Ania

    Mnie ta książka pomogła. Nie zgadzam się z wszystkimi poglądami autorki, ale ona sama pisze, że to rodzice wiedzą najlepiej co jest dobre dla ich dziecka, a jej książka to tylko podpowiedź.
    Dzięki niej zorientowałam się, że płacz mojego dziecka to nie kolki, a brak snu. Mój malec rewelacyjnie zasypiał na noc, za to w dzień nie zmrużył oka. Trzeba go było tego nauczyć, ale robiłam to po swojemu ;) Ta książka pomogła mi jedynie pewne rzeczy zauważyć i coś nie coś podpowiedziała :)

    • Mamiczka
     Mamiczka

     Ja nie byłam w stanie przeczytać całości. Dotrwałam chyba do połowy ;) Ale cieszę się, że u Was się sprawdziła :)

 11. Magda Pe

  A ja szukam ksiazki, ktora jest napisana przez polskiego felietoniste. Z felietonow powstala ksiazka. Chyba tytul od nazwiska byl. Nie mogę sobie przypomniec zupelnie tytulu ani autora. Napisane z humorem o zyciu z malymi dziecmi…jak radza sobie z sajgonem…

  • To mi do głowy przychodzi tylko Leszek Talko.

   • Magda Pe

    O wlasnie o te ksiazke mi chodzilo. Nie mogłam znalesc w ksiegarni i zarzucilam temat, a chyba szkoda.

 12. Ines

  Nie znam żadnej z tych ksiazek ktore pokazalas. Jedyna ktora czytalam to byl jakis ala poradnik i notatnio na okres ciazy, tzn pisało w niej jak sie dziecko rozwija w danym tygodniu ciazy + kilka cikawostek na temat ciazy. Nie pamietam juz nazwy, podarowalam ja kolezance :)

  A poradnikow na temat dzieci nie czytalam jakos nigdy, a mimo to mam wspanialego 5 letniego synka, ktore jest naprawde mądrym, otwartym i grzecznym dzieckiem i nic specjalenego w tym celu nie zrobilismy :) Nie czytalam tez jak go odsmoczkowac, czy odpieluchowac a mimo to wszystko poszlo w miare gladko. Teraz mam tylko nadzieje, ze z coreczka tez pojdzie dobrze, bo sie wlasnie odsmoczkowujemy i obym nie musiala szykac ksiazek na ten temat :P

  A tak wogule zamiast poradnikow, wole czytac ksiazki przygodowe :)

  • A ja lubię czytać poradnikowe książki. Ale nie po to, żeby się sugerować tymi poradami, tylko z ciekawości :)

 13. Emilia Kołtun

  Czekaja mnie kolejne wydatki…kilka ksiazek wpadlo mi w oko:-) tylko najtrudniej znalezc czas na przeczytanie…

 14. Asia

  „Mądrych rodziców” bardzo polecam. Ściągałam na chomikuj ;P

 15. Ania

  W oczekiwaniu na dziecko! Polecam https://www.youtube.com/watch?v=d6KxaE_dMqg

 16. Marzenna

  Hej o ciąży co nieco znalazłam w księgarni bookmaster może Wam pomoga ich ksiązki

 17. MameczkaAneczka

  Właśnie rozpoczęłam 6 miesiąc i powolutku zbieram sobie informację.
  Dziękuję za te książki, bo w codziennym zabieganiu brak czasu. Wiem, że może to nie miejsce na takie pytanie, ale też szukam wózeczka dziecięcego, może i w tym temacie będziecie mieli jakieś rady. Pozdrawiam.

  • Mamiczka
   Mamiczka

   W kwestii wózków niestety nie pomogę, bo mój Maluch szybko zrezygnował z tej formy transportu ;)

Trackbacks/Pingbacks

 1. canada payday loans - Instant Payday Loans No Credit Check Best Payday Loans In Toronto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.