658. Świat wokół nas – gry edukacyjne dla przedszkolaków.

Kilka tygodni temu Maluch otrzymał od Jacobsony zestaw gier edukacyjnych z serii Świat wokół nas. Początkowo się wahałam, czy to dobry pomysł, bo Maluch nie przepada za grami typu memo. Jednak forma tych gier i ich edukacyjny charakter na tyle mnie zachęciły, że postanowiłam spróbować.

Trafiły do nas gry: Kwiaty polne, Ptaki, Owady, Drzewa i Grzyby.

gry edukacyjne dla dzieci

Każdy zestaw zawiera 40 żetonów (20 par).

Ich zasady są takie same i bardzo proste. Należy wymieszać żetony i rozłożyć je obrazkami do dołu. Każdy gracz odwraca dwie losowo wybrane karty. Jeśli udało się odnaleźć dwie takie same, zabieramy je i odkrywamy kolejne dwie. A jeśli się nie udało odnaleźć pary, odkładamy żetony na miejsce obrazkami do dołu. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej par.

Każda z gier zawiera różne gatunki zwierząt lub roślin. Niektóre z nazw słyszałam po raz pierwszy. Maluchowi spodobały się te szczegółowe nazwy i obecnie bez trudu rozpoznaje już na obrazkach sporo gatunków.

Maluchowi najbardziej przypadły do gustu Ptaki i Owady, a mi Grzyby. W przypadków Grzybów duży plus za to, że nazwy tych niejadalnych napisane są kolorem czerwonym. Ja się kompletnie nie znam na tych rzeczach, więc trudno byłoby mi wyjaśnić Maluchowi, które z nich są jadalne. A dzięki temu prostemu rozwiązaniu, ten problem mnie nie dotyczy :) Malucha zafascynowała możliwość porównania, czym się różni np. pszczoła od osy.

O tym, co Maluch sądzi o tych grach możecie posłuchać na poniższym krótkim filmie. Niestety nie dał się wciągnąć w dłuższą rozmowę, ale planuję zacząć nagrywać więcej filmów w czasie naszych zabaw.

Poszczególne elementy wykonane są z tektury. Mają zaokrąglone rogi, co jest dla mnie istotne, bo nie cierpię takich, które mają ostre (kiedyś Wam wspominałam o memo, którym Maluch podrapał sobie twarz).

Gry przeznaczone są dla dzieci od 4 roku życia. I chociaż w zasadzie memo to gry dla młodszych dzieci, to biorąc pod uwagę cel tych gier, jest to moim zdaniem słuszna granica. Oczywiście, jeśli jakieś młodsze dziecko ma szczególne zainteresowania którąś tematyką, to również może w to grać. Bo zasady są bardzo proste. To gra typowo pamięciowa.

Jeśli Wasze dzieci szczególnie interesują się jakąś dziedziną, możecie sobie urozmaicić zabawę i przygotować na jakiejś kartce krótkie informacje o poszczególnych gatunkach. Maluch od razu chciał poznać więcej szczegółów o wybranych gatunkach, które najbardziej przykuły jego uwagę. Musiałam zatem skorzystać z pomocy internetu, bo przyroda nigdy nie była moją mocną stroną ;) Z uwagi na to, że gry się Maluchowi spodobały, planuję przygotować sobie takie krótkie opisy i powkładać do pudełek.

Wybór konkretnego zestawu zależy w zasadzie od zainteresowań dziecka. Ale według mnie najłatwiejszy jest ten z ptakami, ponieważ część z nich dzieci znają z różnych książek lub po prostu obserwacji otoczenia. Najtrudniejszy zestaw to ten z kwiatami. Niektóre z nich są naprawdę bardzo do siebie podobne. To jednak moim zdaniem duży plus, bo gra nie nudzi się zbyt szybko, a powtarzanie i zapamiętywanie nazw poszczególnych kwiatów może być całkiem dużym wyzwaniem również dla dorosłych.

Z uwagi na estetyczne opakowanie, gry mogą się sprawdzić w charakterze prezentów na różne okazje.

Gry można kupić np. tu: Kwiaty polne —-> KLIK, Drzewa —-> KLIK, Grzyby —-> KLIK, Ryby —-> KLIK, Ptaki —-> KLIK, Owady —-> KLIK i zestaw kilku gier w korzystnej cenie —-> KLIK.

grzyby dla dzieci

sam_0217

sam_0218

sam_0219

sam_0220

 

sam_0243

sam_0246

gra o drzewach

sam_0223

sam_0224

owady dla dzieci

sam_0227

sam_0228

sam_0229

ptaki dla dzieci

sam_0232

sam_0233

gra o kwiatach

sam_0236

sam_0237

Dziękuję za przekazane gry.

mamiczka_logo-2

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama od września 2011 r. Wraz z Maluchem sprawdza i ocenia zabawki i książki dla dzieci. Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu? Zapisz się na newsletter lub zaglądaj do nas na facebooka i instagram.

2 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>