467. Będziemy mieli Drugie Dziecko! – jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

To nie jest to, o czym myślicie ;) O tym, czy Maluch będzie miał rodzeństwo pisałam kiedyś tu —-> CZY MALUCH BĘDZIE MIAŁ RODZEŃSTWO. Tytuł tego wpisu jest po prostu tytułem książki, którą chcę Wam dzisiaj pokazać.

Będziemy mieli Drugie Dziecko! Magia serca i miłości” (Elżbieta Zubrzycka) to książka wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne dla dzieci.

będziemy mieli drugie dziecko

To najciekawsza i najlepsza książka dla dzieci (z tych, które czytałam) o tej tematyce. Bardzo podoba mi się to, że porusza nie tylko emocje i obawy dziecka, które będzie miało rodzeństwo, ale również mamy i taty “Mama boi się, że przestanie kochać Pierwsze Dziecko tak mocno jak dotąd. Myśli, że będzie musiała oddać część swojej miłości Drugiemu Dziecku. Tata martwi się, gdzie postawić drugie łóżeczko i czy starczy pieniędzy dla większej rodziny. Boi się, że Pierwsze Dziecko będzie zagubione z powodu pojawienia się brata lub siostry. Pierwsze Dziecko obawia się, że Rodzice za bardzo pokochają Drugie Dziecko. Że będzie ono ładniejsze, mądrzejsze.” W ten sposób pokazujemy dziecku, że każdy z nas zmaga się z różnymi emocjami, że nie należy się ich wstydzić, że warto je nazwać i o nich powiedzieć.

Autorka operuje tu określeniami Pierwsze Dziecko i Drugie Dziecko. Niektórym takie nazwy mogą się nie podobać, jednak moim zdaniem są właśnie bardzo dobre do tego typu książki. W czasie czytania oczywiście można zastąpić te określenia imionami swoich dzieci lub innymi nazwami według własnego uznania.

Jestem pod dużym wrażeniem tekstu tej książki. Autorka w ciekawy sposób omawia różne emocje, jednocześnie uspokajając głównego odbiorcę tej książki, czyli dziecko, które czeka na pojawienie się rodzeństwa “Żadne dziecko drugiemu nie będzie odbierać miłości! Bo serce ma mnóstwo kieszonek“. Poruszony jest tu również wątek pomocy Pierwszego Dziecka przy opiece nad Drugim Dzieckiem i ich wzajemne relacje, które nie zawsze są łatwe. Autorka w fajny sposób przedstawia także różnice w wychowywaniu Pierwszego i Drugiego Dziecka.

Znajdziemy tu również krótki opis tego, co dzieje się w domu przed pojawieniem się Pierwszego Dziecka. Mojego Malucha bardzo takie informacje interesują.

Ilustracje świetnie współgrają z tekstem. Jest tu m.in. dziecko w brzuchu z pępowiną, a nawet zdjęcie usg. To bardzo dobra podstawa do rozmów z dzieckiem na temat tego czym jest ciąża, jak przebiega, w jaki sposób można “podglądać” dziecko w brzuchu.

Książka ma twardą okładkę i jest kwadratowego formatu. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji jej czytać, to zdecydowanie warto to nadrobić. Myślę, że najlepiej zrozumieją jej przesłanie dzieci od 3 roku życia i starsze. Ale jeśli od początku rozmawiamy z dzieckiem o emocjach i potrafi je rozróżniać i nazywać, to również u 2-latka się sprawdzi.

Można ją kupić np. tu ——> KLIK.

SAM_8084

SAM_8085

SAM_8086

SAM_8088

SAM_8089

SAM_8090

SAM_8091

SAM_8092

SAM_8093

SAM_8094

SAM_8095

SAM_8083

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

19 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>