693. O przepraszaniu, zazdrości i innych problemach przedszkolaków, czyli kolejne książki z serii o Lenie.

Dotarły do nas kolejne części z serii o Lenie od Wydawnictwa Klett (Akademia Inteligentnego Malucha).

 

 

Poprzednie pokazywałam Wam tu —> KLIK i tu —> KLIK.

 

Przypomnę tylko, że jest to rewelacyjna seria książek dla przedszkolaków, która porusza ważne dla nich tematy. I chociaż główną bohaterką jest dziewczynka, to Maluch uwielbia te książki.

 

Tak jak w poprzednich częściach, poza ciekawym tekstem (nie jest go dużo, więc książki sprawdzą się również u młodszych przedszkolaków) i dopracowanymi ilustracjami (świetnie pokazują emocje Leny) są tu porady psychologiczne dla rodziców i propozycje zabaw na koniec. To duży plus tych książek, bo dzięki temu wspólnie spędzony czas nie musi się kończyć na samym czytaniu. Ponadto, tematyka poruszana w tych książkach jest świetnym wstępem do rozmów z dzieckiem, np. na temat tego, z czym musi się zmagać w przedszkolu lub na placu zabaw.

 

Książki są poręcznego formatu. Nie mają twardych okładek.

 

Lena. Dlaczego muszę przepraszać? —> KLIK.

 

 

To temat ważny i trudny. Jako dziecko nie byłam aniołkiem i zdarzało się, że sprawiałam problemy wychowawcze. Nigdy nie lubiłam, jak zmuszano mnie do tego, abym kogoś za coś przeprosiła. Zwłaszcza, kiedy nie czułam, że te przeprosiny się należą. A nigdy nie lubiłam robić czegoś pod publikę, bo tak wypada. I mam to do dzisiaj ;) Zmieniło się jedynie to, że potrafię przyznać się do błędu i przeprosić. Ale nie na zawołanie, tylko wtedy, kiedy czuję, że nie miałam racji.

 

O tym, że dziecko powinno wiedzieć za co przeprasza, możecie poczytać w poradach od psychologa. To ważne, aby słowo przepraszam nie było tylko zwykłą formułką, której odklepanie pomoże zakończyć jakąś niefajną sytuację.

 

W tej części Lena sprawiła przykrość swojemu najlepszemu koledze, który zaczął nosić aparat na zębach. Tata na spokojnie stara się wytłumaczyć córce, dlaczego śmianie się z tego mogło być dla kolegi nieprzyjemne. I chociaż Lena chciałaby przeprosić Kubę, to nie wie, jak to zrobić. Z pomocą przychodzi tutaj babcia dziewczynki.

 

 

Lena. Dlaczego jestem zazdrosna? —> KLIK.

 

 

W tej części poruszona jest tematyka zazdrości o rodzeństwo. Wiadomo, że pojawienie się kolejnego dziecka nie jest dla pierwszego dziecka łatwe. I wiem co mówię, bo kiedy urodził się mój brat miałam 13 lat. Wbrew pozorom wcale nie było mi z tego powodu łatwiej. Nie jest bowiem łatwo pogodzić się z tym, że uwaga rodziców nagle dzieli się na dwójkę dzieci. Dotyczy to również nastoletniej dziewczyny ;)

 

Psycholog podpowiada jak się zachować w razie konfliktów między rodzeństwem. I wprost pisze o tym, że najgorszym sposobem regulacji modelu relacji między rodzeństwem jest wymaganie od starszego dziecka, aby ustąpiło młodszemu. Zgadzam się z tym w zupełności. Ale domyślam się, że zapanowanie nad dwójką czy trójką dzieci wcale nie jest takie łatwe.

 

Poruszony jest też wątek dzielenia się np. zabawkami. Tu również zgadzam się ze stanowiskiem psychologa. Każdy ma prawo do własności i nie należy o tym zapominać. Moje stanowisko w tej sprawie opisywałam Wam tu —-> KLIK.

 

W tej części brat Leny ma się przenieść do jej pokoju, co niezbyt się jej podoba. Właściwie to jest bardzo niezadowolona z tego powodu. Okazało się jednak, że udało się znaleźć pozytywne strony tego wydarzenia.

 

Książka przyda się rodzicom, którzy planują mieć więcej niż jedno dziecko ;)

 

 

Lena. Co się dzieje w brzuchu mamy? —> KLIK.

 

 

Pozostajemy w tematyce rodzeństwa. Tym razem etap, kiedy informujemy dziecko o tym, że pojawi się drugie dziecko.

 

Lena zauważa, że jej mamie rośnie brzuch. Nie wie jednak dlaczego. Każdy jej mówi, że rodzina się powiększy, że to będzie niespodzianka, ale dziewczynka tego nie rozumie. Kiedy dociera do niej to, że będzie miała brata lub siostrę, to nie jest z tego powodu zadowolona. Boi się, że nowe dziecko ukradnie jej mamę i tatę.

 

Temat jest tu bardzo spłycony, ale na potrzeby maluchów wystarczy. Starsze przedszkolaki raczej nie zaspokoją swojej ciekawości ;)

 

 

Lena. Czy ja jestem ładna? —-> KLIK.

 

 

Tym razem Lena wybiera się na bal karnawałowy. Przebrała się za biedronkę. Jej koleżanki z kolei były przebrane za różne księżniczki. To sprawiło, że Lena poczuła się niepewnie. Wydawało jej się, że jej koleżanki dzięki kokardom i innym ozdobom były od niej dużo ładniejsze. Tym razem z pomocą przyszła pani nauczycielka. Wytłumaczyła dziewczynce na czym polega piękno.

 

Bardzo podoba mi się to, co napisała w poradach pani psycholog. Nie każda dziewczynka musi być księżniczką. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby chłopiec bawił się lalkami, a dziewczynka sięgała po dinozaury lub samochody. Kupujmy takie zabawki, które lubi nasze dziecko, a nie takie, które proponuje dla dzieci producent. O tym, że nie lubię podziałów pisałam Wam tu —> KLIK.

 

 

Lena. Czy mogę dostać pieska? —-> KLIK.

 

 

Lena jako urodzinowy prezent wybiera sobie psa. Wie, że będą się z tym wiązać pewne nowe obowiązki, np. sprzątanie kup z trawnika. Nie było to jednak dla Leny dużym zaskoczeniem, bo ma już kota. Szybko jednak się okazało, że mały szczeniaczek gryzie jej zabawki i sika po kątach. Dziewczynka jednak zrozumiała, że psiak potrzebuje dużo czasu i uwagi.

 

My mamy chomika Rejkulę (pokazywałam go na blogu i na instagramie), ale zastanawiamy się jeszcze nad żółwiem ;) Tzn. my z Maluchem intensywnie nad tym myślimy, bo tata Malucha jak na razie nie podchodzi do tego zbyt entuzjastycznie. Zwłaszcza, jak mu przedstawiłam koszty zakupu nie tylko żółwia, ale również odpowiedniego terrarium. Ale pracuję nad tym ;) Mieliśmy również trzy ślimaki, ale nie umiałam zapewnić im warunków, w których czułyby się dobrze, więc wróciły na naszą działkę.

 

 

Lena. Dlaczego ciemność jest czarna? —> KLIK.

 

 

Tym razem wujek Leny stara się oswoić ją z ciemnością. Jak większość dzieci, Lena boi się potworów, czarownic i innych wytworów dziecięcej wyobraźni. Pojawia się tam krótki wątek zakochanych w blasku księżyca i reakcja Leny na całowanie się. Jest dokładnie taka sama jak mojego Malucha, czyli fuj ;)

 

Warto się tu zapoznać z poradami psychologa. Dotyczą one nie tylko strachu przed ciemnością, ale ogólnie dziecięcych lęków.

 

 

Dziękuję wydawnictwu za przekazane książki.

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

9 komentarzy

  • Te serie Leny maja w sobie to cos, ze pomimo , iz tak jak piszesz – glowna postacia jest tu dziewczynka to moi chlopcy uwielbiaja sluchac o jej roznych przygodach.
    Podoba mi sie, ze na poczatku Lena sie przedstawia. Ja mam na imie Lena, a Ty? Wiec chlopcy odpowiadaja. Bawie sie z nimi dalej pytajac ile maja lat itp. Poza tym napsiana jest prostym stylem i nie ma za duzo tekstu, dzieki czemu chlopcy potrafia sie na niej dobrze skupic.Swietne sa te ksiazeczki. Trafiaja oczywiscie na nasza liste zakupow :-)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>