385. Sekrety ciemności – jak oswoić dziecko z ciemnością?

Bardzo często pytacie mnie o to, jakie książki mogłabym polecić do czytania dziecku przed snem. To pytanie jest dla mnie trudne, bo u nas nie ma wieczornego czytania. Bardzo dużo czytamy w ciągu dnia, ale tuż przed spaniem książki leżą już na półkach. Dlaczego? Otóż akurat mojego Malucha czytanie książek bardzo pobudza, więc zamiast spać, chce rozmawiać. Ma bujną wyobraźnię i w czasie czytania zadaje czasem po 100 pytań. Efekt tego byłby taki, że zamiast zasypiać, rozbudzałby się jeszcze bardziej. Przypuszczam, że ma to związek z ilustracjami, które koniecznie w czasie czytania musi dokładnie oglądać. Przy zasypianiu praktykujemy opowiadanie bajek. Zwykle są o motylkach lub innych zwierzętach, które przygotowują się do snu. Wymyślam je na bieżąco, w zależności od nastroju ;) Sprawdza się u nas również opowiadanie bajki o liczeniu do 100 (np. motylek musi policzyć wszystkie listki na łące). Jak dojeżdżam do 50, Maluch zwykle już śpi.

Jedną z książek, które Maluch dostał na urodziny są “Sekrety ciemności” (Marica Bersan, Andrea Alemanno) Wydawnictwa Bernardinum. To kolejne mało znane wydawnictwo (mamy jeszcze jedną ich książkę “Jak rumianek”). Okładka mnie skusiła, bo Malucha taka tematyka interesuje. Myślę, że książka może się sprawdzić przy wieczornym czytaniu, zwłaszcza jeśli dziecko boi się ciemności.

sekrety ciemności

To krótka, ale ciekawa książka dla najmłodszych. Ma niewiele tekstu, jednak moim zdaniem w zupełności go wystarczy. Temat można rozwinąć samodzielnie, odpowiadając na różne dodatkowe pytania dziecka i wymyślając inne, niewymienione sekrety. Dowiadujemy się tu np. tego, że w ciemności można zobaczyć świecące oczy kota, usłyszeć cykanie konika polnego, bawić się swoim cieniem i rozpoznawać przedmioty po kształcie. Sekretów ciemności nie można zobaczyć w ciągu dnia. Bardzo mi się podobają ilustracje. Świetnie oddają klimat tej książki.

Książka jest średniego, kwadratowego formatu i ma twardą okładkę. Tekst jest napisany bardzo dużą czcionką, co ułatwia czytanie, jeśli w pokoju mamy półmrok ;)

Można ją kupić np. tu —->  KLIK.

książka na dobranoc

książka dla dzieci do czytania przed snem

SAM_5917

SAM_5918

SAM_5920

SAM_5921

SAM_5922

SAM_5923

SAM_5925

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

8 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>