355. Buźki. Zabawa logopedyczna – ćwiczenia logopedyczne do wykonywania w domu.

355. Buźki. Zabawa logopedyczna – ćwiczenia logopedyczne do wykonywania w domu.

Lip 07

Dziś pokażę Wam karty, które sprawdzą się nawet wtedy, kiedy dziecko nie ma problemów z wymową. Tego typu ćwiczenia usprawniają narządy artykulacyjne i warto od czasu do czasu coś takiego porobić.

Buźki. Zabawa logopedyczna” to 2 talie po 48 kart z ćwiczeniami logopedycznymi, wydane przez Wydawnictwo Harmonia.

SAM_5317-zabawy logopedyczne dla dzieci

Karty są dwustronne. Po jednej są zdjęcia chłopców robiących różne miny, a po drugiej opis danego ćwiczenia. Jest on na tyle dokładny i prosty, że nie ma problemu z powtarzaniem widocznych na zdjęciach min. Dzięki pokazanym na kartach ćwiczeniom, usprawniamy nie tylko język, ale również wargi, żuchwę, policzki i podniebienie. Są np. takie ćwiczenia: „Mlaskając kilka razy, naśladuj kotka, który pije mleko.”, „Oblizuj językiem dolną wargę kilka razy, poruszając nim raz w prawo, raz w lewo.”, „Dmuchaj w dłonie Huuuuuu! kilka razy, jakbyś chciał je rozgrzać.”, „Wypychaj językiem prawy policzek od wewnątrz, jakbyś chciał go przebić.”

My bawimy się tymi kartami nie tylko zgodnie z instrukcją, ale też po swojemu. Po prostu losujemy miny i oboje je wykonujemy. Jeśli jakaś jest dla Malucha za trudna, losujemy dalej. Natomiast zgodnie z instrukcją jedną talię kart otrzymuje dziecko, a drugą rodzic. Dziecko (w przeciwieństwie do rodzica) rozkłada wszystkie karty przed sobą. Rodzic losuje kartę ze swojej talii i po zapoznaniu się z nią wykonuje określoną buźkę, zgodnie ze zdjęciem. Zadanie dziecka polega na odszukaniu odpowiedniej karty i zrobieniu takiej samej miny.

Karty są klasycznej wielkości. Przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i myślę, że to słuszna granica, chociaż część ćwiczeń można wykonywać także z młodszymi dziećmi. Jest ich na tyle dużo, że spokojnie można się w ten sposób bawić kilka/kilkanaście minut. Przechowywane są w plastikowym pudełku, które jest na tyle poręczne, że można je zabierać ze sobą np. w podróż.

Można je kupić np. tu —->  KLIK.

SAM_5319-karty do ćwiczeń logopedycznych

SAM_5320-domowe ćwiczenia logopedyczne

buźki logopedyczne

SAM_5322

ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

SAM_5324

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama od września 2011 r. Wraz z Maluchem sprawdza i ocenia zabawki i książki dla dzieci. Uwielbia zakupy przez internet, gdzie wyszukuje całą masę ciekawych produktów.

9 komentarzy

 1. Paulina Kwiatkowska

  Faktycznie bardzo ciekawe ćwiczenie. Niektóre karty pewnie też nadałyby się do wyrażania emocji?

 2. Kiti

  Nigdy nie słyszałam o takich kartach, ale bardzo mi się podobają i za kilka lat z pewnością się w nie zaopatrzę.

 3. Bożena Jędral

  rewelacyjne, mając takie karty 15 lat temu nie spędziłabym 2lat u logopedy

  • Całkiem możliwe. Logopeda zaleca często właśnie bardzo podobne ćwiczenia. Pamiętam, jak mój brat chodził i też z nim robiłam podobne miny.

 4. alexanderkowo.blogspot.com

  ciekawe

 5. Parentingowy_Com

  super; chyba się zaopatrzę w takowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.