796. Na końcu języka – świetna książka dla dzieci o frazeologii i przysłowiach.

 

Myślę, że każdy rodzic, prędzej czy później, stanie przed koniecznością tłumaczenia dziecku czym są przysłowia i co konkretnie oznaczają. Ja to przerabiałam pierwszy raz, kiedy Maluch był w przedszkolu, a potem kolejny już na etapie szkolnym.

 

Zawsze byłam dobra z języka polskiego i jako dziecko wygrywałam różne olimpiady polonistyczne, ale nie na tyle, żeby wiedzieć, bez wspomagania się internetem, co dokładnie oznaczają niektóre przysłowia czy trudniejsze słowa ;) A jak się pewnie domyślacie, jakaś lakoniczna odpowiedź wcale nie zadowalała Malucha.

 

Mogę się założyć, że nie tylko ja miałam problemy z wyjaśnieniem takich pojęć jak zjeść zęby na czymś, łabędzi śpiew czy amator kwaśnych jabłek.

 

I właśnie dlatego, jak otrzymałam propozycję od Wydawnictwa PWN zapoznania się z książką dla dzieci na ten temat, to wiadomo, że nie wahałam się ani chwili. Ta książka to dla mnie wybawienie ;)

 

Na końcu języka Wydawnictwo PWN

 

 

Jest to zbiór objaśnień ponad setki trudnych wyrażeń, pojęć, frazeologizmów i przysłów, którymi wiele razy byłam katowana przez Malucha ;)

 

Duży plus za to, że książka jest napisana prostym i zrozumiałym dla dziecka językiem.

 

Na końcu zawarte są ćwiczenia, które pozwalają utrwalać poznany materiał. Ja mam już ten komfort, że mogę sobie siedzieć z filiżanką kawy, a Maluch czyta to wszystko sam.

 

Książka ma twardą okładkę i jest poręcznego formatu. Do tego jest świetnie ilustrowana, co niewątpliwie zwiększa chęć sięgania po nią. Trzeba jednak uważać na strony, bo są wykonane z delikatnego papieru i przy energicznym dziecku może dojść do naderwania konstrukcji ;)

 

Z uwagi na to, że jest ładnie wydana, w sam raz nadaje się na prezent, chociażby na klasowe Mikołajki. Według mnie sprawdzi się u starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ale gwarantuję, że zainteresuje również rodziców ;) Dowiedziałam się tu kilku różnych rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Do tej pory nawet nie obiły mi się o uszy takie określenia jak języczek u wagi, sięgać prawą ręką do lewego ucha, szpakami karmiony czy psim swędem.

 

Książka jest rewelacyjna i warto ją mieć w swojej domowej biblioteczce.

 

Można ją kupić np. tu —->  Na końcu języka.

 

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Mieszkają z nami: chiński grzywacz, gekon lamparci i dwa myszoskoczki. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

One thought on “796. Na końcu języka – świetna książka dla dzieci o frazeologii i przysłowiach.”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>