797. Książki na prezent dla dzieci w wieku szkolnym.

W tym roku jakoś szczególnie dotarło do mnie, że czas bardzo szybko leci i te wszystkie słodkie bobasy z rodziny, którym kupowało się zabawki, chodzą już do szkoły. Oczywiście nadal mam w swoim otoczeniu również młodsze dzieci do obdarowania (całe szczęście :D), ale jednak tych starszych jest obecnie większość.

 

W tym roku, na prezenty gwiazdkowe dla nich, postawiłam na książki. Jak wiecie, nie lubię odkładać takich rzeczy na ostatnią chwilę i większość prezentów dla wszystkich mam już gotowych.

 

O ile dla młodszych dzieci wybranie ciekawych i pomysłowych książek jest w miarę proste, tak dla starszych dzieci jest to sporym wyzwaniem. Przynajmniej było dla mnie. A szukałam takich, do których będzie można wracać. Musicie bowiem wiedzieć, że z racji tego, że prowadzę bloga o takiej tematyce, przykładam się do wyboru prezentów podwójnie ;) Wiele osób, w tym również z grona znajomych i rodziny, polega na moich wyborach i propozycjach, dlatego nie mogę sobie pozwolić na wręczenie w prezencie jakiegoś bubla.

 

W dzisiejszym wpisie pokażę Wam kilka ciekawych książek Wydawnictwa Muchomor, które w sam raz nadają się na prezent dla dzieci w wieku szkolnym.

 

 

Wiatr z Księżyca

 

 

Jest to książka z serii Pożeracze książek. Pierwszy raz ukazała się w Polsce w latach 60-tych, więc zapewne sporo naszych rodziców i dziadków może ją pamiętać ze swojego dzieciństwa.

 

Tekstu jest tu bardzo dużo (ponad 300 stron). Jest on jednak podzielony na rozdziały, więc spokojnie można czytać go na raty.

 

Sama historia jest zabawna i wciągająca. Opowiada o dwóch siostrach (Dora i Flora), które bardzo często nie zgadzają się ze zdaniem dorosłych. A co za tym idzie, lubią się im sprzeciwiać, co wiąże się z różnymi kłopotami i przygodami.

 

Jest tu trochę magii i zwrotów akcji. Opisy są na tyle dokładne, że bez problemu można sobie wyobrazić, jak to wszystko wygląda. Nie bez powodu ta klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej wciąż jest w obrocie.

 

Główne przesłanie książki jest takie, że warto być życzliwym dla innych i nawet w ciężkim położeniu pomagać innym, bo dzięki temu można zyskać wspaniałych przyjaciół.

 

Książka ma twardą okładkę i jest niewielkiego formatu. Jest prawie całkowicie pozbawiona ilustracji. Jednak te, które są, zostały narysowane przez znanego wszystkim Zbigniewa Lengrena. Od razu przypomniało mi się moje dzieciństwo, kiedy zobaczyłam tę książkę. Tej wprawdzie wcześniej nie znałam, ale inne ilustrowane przez Lengrena owszem. Pokazywałam Wam na blogu np. taką —->  Gałgankowy skarb i taką —->  Bajka o niedźwiedziach.

 

Można ją kupić np. tu —->  Wiatr z Księżyca.

 

 

Bajki filozoficzne. Jak żyć na Ziemi?

 

 

Jest to zbiór mitów i przypowieści z różnych zakątków świata, bajek dawnych i współczesnych. Nie są długie, dzięki czemu czytanie ich nie jest nużące. Łączy je wspólny temat – ekologia. Bardzo na czasie.

 

Zawarte tu historie stawiają pytania o odpowiedzialność, mądrość i szczęście. Nie dają gotowych odpowiedzi i uczą samodzielnego myślenia. Mogą być punktem wyjścia do wielu ciekawych rozmów z dzieckiem.

 

Książka ma twardą okładkę i jest niewielkiego, poręcznego formatu. Ilustracje są w specyficznym klimacie. Do mnie nie przemawiają, ale pasują do całości.

 

Można ją kupić np. tu —->  Jak żyć na Ziemi.

 

 

Bajki filozoficzne

 

 

Jest to zbiór 60 bajek i przypowieści zaczerpniętych z filozofii zachodniej, mądrości Wschodu i mitologii. Mogłoby się wydawać, że to niezła nuda, ale tak nie jest. Bajki są ciekawe i książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Nawet bardzo pozytywnie.

 

Te historie nie są jednoznaczne. Są punktem wyjścia do wielu rozmów i często zaskakujących wniosków. Niektóre historie są dość drastyczne, ale książka nie jest dla przedszkolaków, więc ich dobór jest odpowiedni.

 

Książka ma twardą okładkę i jest poręcznego formatu. Ilustracje, podobnie jak w książce wyżej, są specyficzne. Nie każdemu przypadną do gustu.

 

Można ją kupić np. tu —->  Bajki filozoficzne.

 

 

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

 

 

Poza informacjami kim był Alfred Nobel, jak powstała nagroda i jak się ją otrzymuje, są tu także opisane osoby, które tę nagrodę zdobyły. Wśród nich oczywiście wymienieni są znani Polacy.

 

Duży plus za podział nagród na poszczególne kategorie, np. literatura, medycyna czy ekonomia. To ułatwia odnalezienie się w tym gąszczu informacji i dzięki temu łatwiej przyswoić tę wiedzę.

 

Na końcu jest miejsce na różne zapiski i rysunki, np. na swoje pomysły na odkrycia zasługujące na Nagrodę Nobla.

 

Książka ma twardą okładkę i jest poręcznego formatu. Ilustracje ubogie, w formie prostych rysunków. Są jednak wystarczające do zawartej treści.

 

Można ją kupić np. tu —->  Jak zdobyć Nagrodę Nobla?.

 

 

Archistoria

 

 

To moja ulubiona książka z tego zestawienia. Jest bardzo ciekawa.

 

Informacji jest tu sporo, ale napisane są w przystępny sposób. To rodzaj opowieści o architekturze. Potrafi zaciekawić tematyką. Poza podstawowymi wiadomościami na temat określonych miejsc i budowli, jest tu także sporo ciekawostek, nie tylko typowo związanych z architekturą.

 

Książka ma twardą okładkę i jest dużego formatu. Ilustracje bardzo dobrze uzupełniają tekst.

 

Można ją kupić np. tu —>  Archistoria.

 

 

Zachęta do sztuki

 

 

To zbiór 25 prac polskich artystów, które wprowadzają dziecko w świat sztuki współczesnej. Jest tu sporo ciekawych informacji, ogólnie na temat malarstwa.

 

To jedna z tych książek, które warto mieć w domowej biblioteczce. Poza informacjami typowo edukacyjnymi, są też ciekawe ćwiczenia dla dzieci. Bardzo pomysłowe. Lubię książki, które kryją w sobie coś więcej, niż tylko zwykłe czytanie. A ta właśnie taka jest.

 

Książka ma twardą okładkę i jest kwadratowego formatu. Jest ilustrowana w bardzo ciekawy sposób, który w tej tematyce do mnie przemawia.

 

Można ją kupić np. tu —->  Zachęta do sztuki.

 

 

Historie Mona Lizy

 

 

To bardzo ciekawa książka, pokazująca czym się charakteryzuje impresjonizm, fowizm, kubizm, surrealizm itd. Kiedy chodziłam do szkoły, takie tematy były dla mnie udręką. Wszelkie wyjścia do muzeum to była nuda i nic poza tym. Z perspektywy czasu myślę, że to mogło wynikać z tego, że przed takim wyjściem nikt nas nie zaznajamiał z tematem, więc oglądanie czegoś, o czym nie ma się zielonego pojęcia, jest mało interesujące.

 

Książka ma twardą okładkę i jest dużego formatu. Jest przeznaczona dla dzieci od 10 roku życia, ale według mnie zaciekawi również nieco młodsze dzieci, te które rozpoczęły już edukację szkolną.

 

Można ją kupić np. tu —->  Historie Mona Lizy.

 

 

Historia kobiet

 

 

Bardzo ciekawa książka o tym, jak na przestrzeni wieków kształtowała się i rozwijała pozycja kobiet. Czym się kiedyś zajmowały i o co musiały walczyć. Jest tu sporo ciekawostek, o których nawet ja nie wiedziałam.

 

Książka ma twardą okładkę i jest dużego formatu. Ilustracje kolorowe, dobrze uzupełniają tekst.

 

Można ją kupić np. tu —->  Historia kobiet.

 

 

Przypominam również o poprzednim wpisie z książkami Wydawnictwa Muchomor —->  Książki dla dzieci.

 

Dziękuję Wydawnictwu Muchomor za przekazane egzemplarze.

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Mieszkają z nami: chiński grzywacz, gekon lamparci i dwa myszoskoczki. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

2 komentarzy

  • Do niedawna myślałem, że książki to średni prezent, ale później zobaczyłem, jak bardzo zmieniły się książki! W porównaniu z książkami, które przypominam sobie z dzieciństwa to zupełnie co innego. Obecnie chętnie obdarowuje dzieciaki książkami, bo ciekawa oprawa graficzna jest w stanie je zatrzymać na długie godziny, a przy okazji zawsze się czegoś ciekawego dowiedzą!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>