812. Książki, gry i akcesoria dla dzieci o emocjach.

Emocje to temat, o którym zawsze warto rozmawiać z dzieckiem. Im szybciej nauczymy nasze dziecko rozpoznawać i nazywać poszczególne emocje, tym lepiej. Nie tylko dla niego, ale również dla nas, jako opiekunów. Sama mam problem z zauważaniem niektórych swoich emocji i odpowiednim ich nazwaniem, dlatego kładę nacisk na to, aby Maluchowi przychodziło to jak najbardziej naturalnie. A nie jest to łatwe, zwłaszcza u dzieci, które są introwertyczne.

 

Uważam, że nie ma złych emocji. Wszystkie są nam potrzebne do życia. Nie tylko te, dzięki którym jesteśmy radośni, ale także smutek i strach.

 

Z doświadczenia wiem, że rozmowy z dzieckiem ułatwiają wszelkiego rodzaju publikacje dla dzieci. Cieszę się, że jest ich coraz więcej na rynku wydawniczym. Warto się nimi wspomagać, zwłaszcza, jeśli dziecko ma problemy z tym, jak te emocje nazywać i jak o nich rozmawiać.

 

W poniższym przeglądzie uwzględniłam zarówno książki, które mamy/mieliśmy, jak i takie, które zwróciły moją uwagę. Nie są to jednak wszystkie dostępne na rynku pozycje. Jeśli oprócz poniżej wymienionych znacie jakieś inne, wartościowe książki na ten temat, dajcie znać w komentarzu.

 

Przedział cenowy tych propozycji jest różny. Pozycje, które można wykorzystać również w placówkach terapeutycznych lub przedszkolach zwykle mają wysoką cenę. Ale można z nich korzystać także w domowych warunkach. Często są dużo bardziej wartościowe, niż te ogólnodostępne.

 

Przygotowując ten przegląd przeglądałam setki produktów w różnych sklepach. Wybrałam te, które są moim zdaniem najciekawsze.

 

1. Obrazkowa księga emocji —->  Obrazkowa księga emocji. Może zaciekawić najmłodsze dzieci.

 

 

2. Moja pierwsza książka. Emocje —->  Emocje. W sam raz dla najmłodszych.

 

 

3. Inteligencja emocjonalna —->  Inteligencja emocjonalna. Maluch bardzo lubił tę serię, jak był młodszy.

 

 

4. Wszystko o emocjach —->  Wszystko o emocjach. Wspominałam o tej książce w ostatnim przeglądzie nowości i zapowiedzi książkowych dla dzieci.

 

 

5. Wielka księga emocji —–>  Wielka księga emocji. ” Na jej stronach przedstawione zostały baśnie i opowieści, w których wyeksponowano rozmaite uczucia ich bohaterów. Wszystko po to, by dzieci potrafiły rozpoznawać i nazywać emocje i by potrafiły okazywać je w sposób kontrolowany i adekwatny do sytuacji”. Raczej bym się na nią nie zdecydowała, ponieważ nie przepadam za książkami tego wydawnictwa. Ale być może jest ciekawa.

 

 

6. Akceptuję, co czuję. Moje emocje —->  Akceptuję, co czuję. Mamy inną książkę z tej serii i jest świetna. Myślę, że ta również jest warta uwagi.

 

 

7. Moc uczuć. Wstyd —->  Wstyd. Wspominałam o niej w ostatnim przeglądzie nowości i zapowiedzi książkowych dla dzieci.

 

 

8. Nie bój się —–>  Nie bój się. Mamy ją i jest świetna. Pokazywałam ją na Instagramie —->  Recenzja książki.

 

 

9. Kiedy nadchodzi smutek —->  Kiedy nadchodzi smutek. Od razu skradła moje serce swoją okładką. Chyba się na nią skuszę. Trafia na moją listę zakupów.

 

 

10. Tomcio rozwiązuje problemy. Trudne emocje —->  Trudne emocje. Mieliśmy inną książkę z tej serii.

 

 

11. Co robić, gdy się martwisz —->  Co robić, gdy się martwisz. Mamy ją i jest ciekawa. “Pobudzające wyobraźnię metafory wyjaśnią dziecku mechanizm powstawania i zaostrzania się lęku, a prosty i pełen ciepła język sprawi, że nauka radzenia sobie z lękiem stanie się przyjemna”.

 

 

12. Włącz emocje —->  Włącz emocje. “Zawarte w niej opowiadania ułatwią dzieciom rozpoznawanie, zrozumienie i nazywanie emocji własnych, jak również innych osób. Wyzwolą chęć swobodnego wypowiadania swoich myśli oraz prawidłowego nawiązywania i podtrzymywania kontaktów międzyludzkich”.

 

 

13. Self-Reg —->  Self-Reg. To książka do wspólnego czytania z rodzicami.

 

 

14. Plac zabaw. Księga emocji —->  Plac zabaw. “Trójdzielna układanka, dzięki której dziecko nauczy się rozpoznawać i nazywać podstawowe emocje. Idealne wsparcie rozwoju emocjonalnego i znakomita pomoc w nauce budowania wypowiedzi ustnych”.

 

 

15. Trampolina. Emocje —->  Trampolina. “To zbiór 18 kart zadaniowych, na które składają się ćwiczenia, gry, pytania pomocnicze do rozmowy o uczuciach i zabawy wspomagające wszechstronny rozwój dzieci najmłodszych, ze szczególnym uwzględnieniem sfery emocjonalnej”.

 

 

16. Uczymy się emocji —->  Uczymy się emocji. Proste wykonanie, ale może być wystarczające.

 

 

17. Zrozumieć emocje —->  Zrozumieć emocje. Spodobał mi się ten pomysł.

 

 

18. Układanka emocje —->  Układanka. W sam raz dla najmłodszych.

 

 

19. Historyjki obrazkowe z emocjami —>  Historyjki obrazkowe. To może być przydatny zestaw.

 

 

20. Mozaika Emocje —->  Mozaika. Świetna. Od razu zwróciła moją uwagę.

 

 

21. Emotikony —->  Emotikony. “Zestaw 6 figurek z wymiennymi elementami (wyraz twarzy, włosy). Dzięki temu można stworzyć ponad 100 kombinacji na podstawie dołączonych kart zadań lub własnej inwencji. Gra pomaga wkroczyć dzieciom w świat emocji i pozwala je zrozumieć”. To również rewelacyjny pomysł.

 

 

22. Emocje —->  Emocje. Mieliśmy je.

 

 

23. Poznaję świat. Emocje! —->  Poznaję świat. “Korzystanie z kolorowych, usztywnianych kart pozwala rozpoznawać emocje wyrażone za pomocą mimiki twarzy na fotografiach, a wyrazy ekspresywne pomagają wyrazić uczucia przedstawione na obrazku i wzbogacają zasób słownictwa dziecka, wspomagając tym samym rozwój mowy. Ponadto zabawa z kartami nauczy dziecko prawidłowo nazywać sytuacje społeczne, w których odczuwamy określone stany emocjonalne, oraz lepiej radzić sobie z własnymi emocjami i rozumieć uczucia innych”.

 

 

24. Emocje. Wycinanki —->  Wycinanki. “Na jednej z kart znajdują się nazwy i emotikony emocji takich jak radość, strach, smutek, złość. Pozostałe sytuacje dotyczą wymienionych emocji – tu uczeń znajdzie rysunki przedstawiające różne sytuacje z codziennego życia”. Graficznie do mnie nie przemawia, ale może mieć wartość terapeutyczną.

 

 

25. Rysuję emocje —->  Rysuję emocje. Te kreatywne karty od razu zwróciły moją uwagę. “Zestaw zawiera duże karty z pustymi twarzami do dorysowania w nich oczu, ust i innych elementów, tak, by twarz odzwierciedlała ukazaną na wylosowanej małej karcie emocję”. Świetny pomysł.

 

 

26. Szpikulec z emocjami —->  Szpikulec z emocjami. “W zabawny sposób pozwala rozmawiać o 10 różnych emocjach angażując grupę dzieci w ich opisywanie i zarządzanie”.

 

 

27. Poduszki emocje —->  Poduszki. Od razu mi się spodobały. To ciekawa alternatywa dla książek i gier. Bardzo spodobały mi się także takie —->  Poduszeczki. Gdyby Maluch był młodszy, to bym je kupiła.

 

 

28. Lustra. Emocje na twarzach —->  Lustra. “Zestaw 10 bezpiecznych luster z tworzywa sztucznego, wyciętych tak, aby przypominały kształt głowy dziecka. Lustra są elastyczne, dzięki czemu delikatne ich wygięcie w momencie robienia fajnej miny, daje ciekawe efekty zmian naszej twarzy w odbiciu lustra”. Rewelacyjny pomysł!

 

 

29. Jak się czujesz? —->  Pokaż emocje. Świetny pomysł.

 

 

30. Poznaję emocje —->  Poznaję emocje. W sam raz dla młodszych dzieci.

 

 

31. Gra magnetyczna Emocje —->  Gra magnetyczna. W zestawie znajdują się kolorowe kartki z rozmaitymi tematami i miękkie magnesy, na których przedstawiona jest mimika byczka. Dziecko powinno dobrać do każdej kartki prawidłową reakcję emocjonalną. Ciekawy pomysł dla najmłodszych.

 

 

32. Emokapsuły —->  Emokapsuły. Pomysłowe.

 

 

33. Memory emocje —->  Memory. Bardzo ładnie wykonane.

 

 

34. Gra planszowa Emocje —->  Emocje Kukuryku. W tej grze również uczymy się wyrażania emocji. Grafika do mnie nie przemawia, ale liczą się efekty.

 

 

35. Gra karciana Emocje —->  Emocje. To też od razu mi się spodobało.

 

 

36. Gra Jaki jestem szczęśliwy —->  Jaki jestem szczęśliwy. Dzieci po kolei kręcą strzałką, a następnie biorą wylosowaną kartę i odpowiednio układają na swojej planszy. Ciekawy pomysł.

 

 

37. Kalejdoskop emocji junior —->  Kalejdoskop emocji. “To gra towarzyska w 2 odsłonach polecana starszym przedszkolakom i uczniom klas I -III. Gra posiada dwa warianty rozgrywki, które w przyjemny sposób uczą rozpoznawania i wyrażania emocji oraz zachęcają do wnikliwych obserwacji”.

 

 

38. Góra uczuć —->  Góra uczuć. Ta gra pojawiała się już kilka razy w moich przeglądach ciekawych gier. “Gra bazuje na zdaniach niedokończonych, ćwiczeniach stymulujących wyobraźnię, zadaniach z zakresu komunikacji interpersonalnej, ćwiczeniach oddechowych”. Bardzo interesująca pozycja.

 

 

39. Gra o emocjach —->  Emocje. Ta gra również pojawiała się kilka razy w moich przeglądach. Głównym celem tej gry jest omówienie czterech podstawowych emocji: radości, złości, smutku, lęku oraz doskonalenie umiejętności nazywania i konstruktywnego wyrażania emocji.

 

 

40. Gra na emocjach —->  Gra na emocjach. Tę grę pokazywałam Wam bliżej tu —->  Recenzja gry.

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

2 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>