Emocje to temat, o którym zawsze warto rozmawiać z dzieckiem. Im szybciej nauczymy nasze dziecko rozpoznawać i nazywać poszczególne emocje, tym lepiej. Nie tylko dla niego, ale również dla nas, jako opiekunów. Sama mam problem z zauważaniem niektórych swoich emocji i odpowiednim ich nazwaniem, dlatego kładę nacisk na to, aby Maluchowi przychodziło to jak najbardziej naturalnie. A nie jest to łatwe, zwłaszcza u dzieci, które są introwertyczne.
Uważam, że nie ma złych emocji. Wszystkie są nam potrzebne do życia. Nie tylko te, dzięki którym jesteśmy radośni, ale także smutek i strach.
Z doświadczenia wiem, że rozmowy z dzieckiem ułatwiają wszelkiego rodzaju publikacje dla dzieci. Cieszę się, że jest ich coraz więcej na rynku wydawniczym. Warto się nimi wspomagać, zwłaszcza, jeśli dziecko ma problemy z tym, jak te emocje nazywać i jak o nich rozmawiać.
W poniższym przeglądzie uwzględniłam zarówno książki, które mamy/mieliśmy, jak i takie, które zwróciły moją uwagę. Nie są to jednak wszystkie dostępne na rynku pozycje. Jeśli oprócz poniżej wymienionych znacie jakieś inne, wartościowe książki na ten temat, dajcie znać w komentarzu.
Przedział cenowy tych propozycji jest różny. Pozycje, które można wykorzystać również w placówkach terapeutycznych lub przedszkolach zwykle mają wysoką cenę. Ale można z nich korzystać także w domowych warunkach. Często są dużo bardziej wartościowe, niż te ogólnodostępne.
Przygotowując ten przegląd przeglądałam setki produktów w różnych sklepach. Wybrałam te, które są moim zdaniem najciekawsze.
1. Obrazkowa księga emocji —-> Obrazkowa księga emocji. Może zaciekawić najmłodsze dzieci.
2. Moja pierwsza książka. Emocje —-> Emocje. W sam raz dla najmłodszych.
3. Inteligencja emocjonalna —-> Inteligencja emocjonalna. Maluch bardzo lubił tę serię, jak był młodszy.
4. Wszystko o emocjach —-> Wszystko o emocjach. Wspominałam o tej książce w ostatnim przeglądzie nowości i zapowiedzi książkowych dla dzieci.
5. Wielka księga emocji —–> Wielka księga emocji. ” Na jej stronach przedstawione zostały baśnie i opowieści, w których wyeksponowano rozmaite uczucia ich bohaterów. Wszystko po to, by dzieci potrafiły rozpoznawać i nazywać emocje i by potrafiły okazywać je w sposób kontrolowany i adekwatny do sytuacji”. Raczej bym się na nią nie zdecydowała, ponieważ nie przepadam za książkami tego wydawnictwa. Ale być może jest ciekawa.
6. Akceptuję, co czuję. Moje emocje —-> Akceptuję, co czuję. Mamy inną książkę z tej serii i jest świetna. Myślę, że ta również jest warta uwagi.
7. Moc uczuć. Wstyd —-> Wstyd. Wspominałam o niej w ostatnim przeglądzie nowości i zapowiedzi książkowych dla dzieci.
8. Nie bój się —–> Nie bój się. Mamy ją i jest świetna. Pokazywałam ją na Instagramie —-> Recenzja książki.
9. Kiedy nadchodzi smutek —-> Kiedy nadchodzi smutek. Od razu skradła moje serce swoją okładką. Chyba się na nią skuszę. Trafia na moją listę zakupów.
10. Tomcio rozwiązuje problemy. Trudne emocje —-> Trudne emocje. Mieliśmy inną książkę z tej serii.
11. Co robić, gdy się martwisz —-> Co robić, gdy się martwisz. Mamy ją i jest ciekawa. “Pobudzające wyobraźnię metafory wyjaśnią dziecku mechanizm powstawania i zaostrzania się lęku, a prosty i pełen ciepła język sprawi, że nauka radzenia sobie z lękiem stanie się przyjemna”.
12. Włącz emocje —-> Włącz emocje. “Zawarte w niej opowiadania ułatwią dzieciom rozpoznawanie, zrozumienie i nazywanie emocji własnych, jak również innych osób. Wyzwolą chęć swobodnego wypowiadania swoich myśli oraz prawidłowego nawiązywania i podtrzymywania kontaktów międzyludzkich”.
13. Self-Reg —-> Self-Reg. To książka do wspólnego czytania z rodzicami.
14. Plac zabaw. Księga emocji —-> Plac zabaw. “Trójdzielna układanka, dzięki której dziecko nauczy się rozpoznawać i nazywać podstawowe emocje. Idealne wsparcie rozwoju emocjonalnego i znakomita pomoc w nauce budowania wypowiedzi ustnych”.
15. Trampolina. Emocje —-> Trampolina. “To zbiór 18 kart zadaniowych, na które składają się ćwiczenia, gry, pytania pomocnicze do rozmowy o uczuciach i zabawy wspomagające wszechstronny rozwój dzieci najmłodszych, ze szczególnym uwzględnieniem sfery emocjonalnej”.
16. Uczymy się emocji —-> Uczymy się emocji. Proste wykonanie, ale może być wystarczające.
17. Zrozumieć emocje —-> Zrozumieć emocje. Spodobał mi się ten pomysł.
18. Układanka emocje —-> Układanka. W sam raz dla najmłodszych.
19. Historyjki obrazkowe z emocjami —> Historyjki obrazkowe. To może być przydatny zestaw.
20. Mozaika Emocje —-> Mozaika. Świetna. Od razu zwróciła moją uwagę.
21. Emotikony —-> Emotikony. “Zestaw 6 figurek z wymiennymi elementami (wyraz twarzy, włosy). Dzięki temu można stworzyć ponad 100 kombinacji na podstawie dołączonych kart zadań lub własnej inwencji. Gra pomaga wkroczyć dzieciom w świat emocji i pozwala je zrozumieć”. To również rewelacyjny pomysł.
22. Emocje —-> Emocje. Mieliśmy je.
23. Poznaję świat. Emocje! —-> Poznaję świat. “Korzystanie z kolorowych, usztywnianych kart pozwala rozpoznawać emocje wyrażone za pomocą mimiki twarzy na fotografiach, a wyrazy ekspresywne pomagają wyrazić uczucia przedstawione na obrazku i wzbogacają zasób słownictwa dziecka, wspomagając tym samym rozwój mowy. Ponadto zabawa z kartami nauczy dziecko prawidłowo nazywać sytuacje społeczne, w których odczuwamy określone stany emocjonalne, oraz lepiej radzić sobie z własnymi emocjami i rozumieć uczucia innych”.
24. Emocje. Wycinanki —-> Wycinanki. “Na jednej z kart znajdują się nazwy i emotikony emocji takich jak radość, strach, smutek, złość. Pozostałe sytuacje dotyczą wymienionych emocji – tu uczeń znajdzie rysunki przedstawiające różne sytuacje z codziennego życia”. Graficznie do mnie nie przemawia, ale może mieć wartość terapeutyczną.
25. Rysuję emocje —-> Rysuję emocje. Te kreatywne karty od razu zwróciły moją uwagę. “Zestaw zawiera duże karty z pustymi twarzami do dorysowania w nich oczu, ust i innych elementów, tak, by twarz odzwierciedlała ukazaną na wylosowanej małej karcie emocję”. Świetny pomysł.
26. Szpikulec z emocjami —-> Szpikulec z emocjami. “W zabawny sposób pozwala rozmawiać o 10 różnych emocjach angażując grupę dzieci w ich opisywanie i zarządzanie”.
27. Poduszki emocje —-> Poduszki. Od razu mi się spodobały. To ciekawa alternatywa dla książek i gier. Bardzo spodobały mi się także takie —-> Poduszeczki. Gdyby Maluch był młodszy, to bym je kupiła.
28. Lustra. Emocje na twarzach —-> Lustra. “Zestaw 10 bezpiecznych luster z tworzywa sztucznego, wyciętych tak, aby przypominały kształt głowy dziecka. Lustra są elastyczne, dzięki czemu delikatne ich wygięcie w momencie robienia fajnej miny, daje ciekawe efekty zmian naszej twarzy w odbiciu lustra”. Rewelacyjny pomysł!
29. Jak się czujesz? —-> Pokaż emocje. Świetny pomysł.
30. Poznaję emocje —-> Poznaję emocje. W sam raz dla młodszych dzieci.
31. Gra magnetyczna Emocje —-> Gra magnetyczna. W zestawie znajdują się kolorowe kartki z rozmaitymi tematami i miękkie magnesy, na których przedstawiona jest mimika byczka. Dziecko powinno dobrać do każdej kartki prawidłową reakcję emocjonalną. Ciekawy pomysł dla najmłodszych.
32. Emokapsuły —-> Emokapsuły. Pomysłowe.
33. Memory emocje —-> Memory. Bardzo ładnie wykonane.
34. Gra planszowa Emocje —-> Emocje Kukuryku. W tej grze również uczymy się wyrażania emocji. Grafika do mnie nie przemawia, ale liczą się efekty.
35. Gra karciana Emocje —-> Emocje. To też od razu mi się spodobało.
36. Gra Jaki jestem szczęśliwy —-> Jaki jestem szczęśliwy. Dzieci po kolei kręcą strzałką, a następnie biorą wylosowaną kartę i odpowiednio układają na swojej planszy. Ciekawy pomysł.
37. Kalejdoskop emocji junior —-> Kalejdoskop emocji. “To gra towarzyska w 2 odsłonach polecana starszym przedszkolakom i uczniom klas I -III. Gra posiada dwa warianty rozgrywki, które w przyjemny sposób uczą rozpoznawania i wyrażania emocji oraz zachęcają do wnikliwych obserwacji”.
38. Góra uczuć —-> Góra uczuć. Ta gra pojawiała się już kilka razy w moich przeglądach ciekawych gier. “Gra bazuje na zdaniach niedokończonych, ćwiczeniach stymulujących wyobraźnię, zadaniach z zakresu komunikacji interpersonalnej, ćwiczeniach oddechowych”. Bardzo interesująca pozycja.
39. Gra o emocjach —-> Emocje. Ta gra również pojawiała się kilka razy w moich przeglądach. Głównym celem tej gry jest omówienie czterech podstawowych emocji: radości, złości, smutku, lęku oraz doskonalenie umiejętności nazywania i konstruktywnego wyrażania emocji.
40. Gra na emocjach —-> Gra na emocjach. Tę grę pokazywałam Wam bliżej tu —-> Recenzja gry.
O autorce: Mamiczka
Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.
Miniowe Szczescie
Bardzo fajne propozycje. Uwielbiam ksiazki o emocjach. Kilka z podanych powyzej juz mam :-)
Mamiczka
Też bardzo lubię :)