817. Szczypta magii – magiczna opowieść dla dzieci.

Wydawnictwo Literackie do tej pory kojarzyło mi się głównie z książkami dla dorosłych, jak chociażby z twórczością Janusza L. Wiśniewskiego, czy Romy Ligockiej, której książki uwielbiam.

 

Tym razem, miałam okazję zapoznać się wraz z Maluchem z książką tego wydawnictwa przeznaczoną dla dzieci.

 

Szczypta magii

 

 

Trzy siostry, rodzina klątwa i szczypta magii. Tak zapowiada nam już sama okładka książki.

 

Wydawca tak opisuje tę historię “Trzy siostry, na których ciąży klątwa rzucona przed laty. Trzy magiczne przedmioty, które mogą odmienić ich los. Czy lusterko, matrioszki i podróżny sakwojaż wystarczą, by złamać zaklęcie? A może sprowadzą na Charlie, Betty i Fliss jeszcze większe niebezpieczeństwo?”.

 

Dziewczynki wychowują się bez rodziców. Mama nie żyje, a tata nie był aniołem i odsiaduje wyrok. Siostrami zajmuje się babcia, która nie należy do ciepłych osób.

 

I chociaż głównymi bohaterkami są dziewczyny (dwie nastolatki i jedna młodsza), Maluchowi to wcale nie przeszkadzało. Cieszę się, że nie przekreśla od razu książek, które na pierwszy rzut oka kierowane są do innej grupy docelowej. W niektórych fragmentach wydawało mi się jednak, że dziewczynki zachowują się dużo poważniej, niż wskazywałby na to ich wiek. Albo to tylko ja byłam tak mało poważna w nastoletnim wieku ;)

 

Klimat książki jest baśniowy. Są tu zarówno fragmenty pełne humoru, jak i takie, które trzymają w napięciu. Jest oczywiście również pewna intryga. Ogólnie sporo tu różnych emocji, co według mnie jest plusem. Wątki są prowadzone w ciekawy i wciągający sposób. Główne bohaterki różnią się nie tylko wiekiem, ale również charakterem. Dzięki temu, w trakcie czytania można się utożsamiać z wybraną bohaterką, która jest najbardziej do nas podobna.

 

Książkę czytaliśmy na raty jakieś dwa tygodnie. Jest tu niemal 400 stron tekstu! To chyba najgrubsza z książek, jakie do tej pory mieliśmy. A już na pewno najgrubsza z tych, jakie przeczytaliśmy. O takiej objętości to nawet ja rzadko coś czytam. Podział na rozdziały zdecydowanie ułatwił nam to zadanie.

 

Niektóre opisy były szczegółowe i długie, dlatego rekomendowałabym tę książkę dla dzieci od mniej więcej 11 roku życia. Dla takich młodszych i starszych nastolatków. Było też trochę zwrotów, które musiałam Maluchowi dokładniej wytłumaczyć, jak chociażby sakwojaż. Dobrze, że mam internet. Kto z Was bez sprawdzania wie, co to taki sakwojaż? ;)

 

Ilość tekstu może być prawdziwym wyzwaniem. Widziałam po minie Malucha, że miał satysfakcję z tego, że udało nam się dokończyć czytanie. A czytaliśmy na zmianę, chociaż dużo więcej ja. Sporo się tutaj dzieje, dlatego warto czytać ją powoli.

 

Nie przepadam za tego typu literaturą, dlatego miałam pewne obawy, czy podołam, jeśli okaże się, że jednak większość będę musiała przeczytać sama. Tekst szybko jednak przywołał w mojej pamięci marzenie z dzieciństwa, żeby mieć magiczny pierścień, jaki miała dziewczynka z serialu Janka. Kto też to oglądał? ;) Już niemal nie pamiętałam o tym serialu, dopiero ta książka przywołała we mnie te wspomnienia.

 

Na końcu książki jest do wykonania quiz, który wskaże, którą siostrą jesteś. Maluch odmówił robienia tego testu, ale ja sobie zrobiłam ;) Wyszło z niego, że jestem zuchwała i psotliwa jak Charlie, a za dobrą zabawą pójdę prosto w ogień. Jeszcze kilkanaście lat temu ten opis dużo bardziej by do mnie pasował. Dzisiaj bliżej mi do kapcia, niż rozrywkowej i psotnej dziewczyny ;)

 

Książka ma twardą okładkę i jest średniego formatu. Nie ma tu żadnych ilustracji, nad czym Maluch trochę ubolewał. To jedna z niewielu książek bez ilustracji, które czytaliśmy. Jeśli szukacie czegoś dla nastolatek na ten trudny czas kwarantanny, to ta książka może być w sam raz.

 

Można ją kupić np. tu —->  Szczypta magii.

 

 

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za przekazaną książkę.

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Mieszkają z nami: chiński grzywacz, gekon lamparci i dwa myszoskoczki. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

One thought on “817. Szczypta magii – magiczna opowieść dla dzieci.”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>