834. Jesienny przegląd nowości i zapowiedzi książkowych dla dzieci.

W końcu udało mi się dokończyć ten przegląd. Jak wspominałam na Instagramie, edukacja domowa wywróciła nieco nasze życie do góry nogami i mam bardzo mało czasu na bloga. W zasadzie nie mam go wcale, ale mam nadzieję, że jakoś uda mi się to wszystko pogodzić zarówno z blogiem, jak i moją pracą zawodową. Początki są najtrudniejsze pod względem organizacyjnym, zwłaszcza jeśli tak jak u nas, trzeba to pogodzić z moją pracą. Nie mogę i nie chcę również zapominać o tym, że poza pracownikiem i mamą, jestem też sobą. Muszę więc również znaleźć jakiś czas dla siebie, żeby nie zwariować ;) Aktualnie moim ulubionym relaksem jest odmóżdżanie się przy Love Island i Hotelu Paradise ;) Staram się jednak również czytać, bo to mimo wszystko moja ulubiona forma rozrywki.

 

Jeśli interesuje Was tematyka edukacji domowej, zaglądajcie na nasz Instagram —-> Nasz Instagram. Pokazuję tam co jakiś, co robimy. Bardzo sprawdza się u nas opcja lapbooków. Jeśli nie wiecie co to takiego, wszystkiego możecie się tam dowiedzieć.

 

Wracając do tematu, z poprzedniego przeglądu —->  Letni przegląd mieliśmy/mamy na razie pozycje nr 3, 4, 8, 9, 10, 12, 13. Ostatnio kupiłam Maluchowi masę różnych książek, ale są to głównie takie pozycje, które możemy wykorzystać również w celach edukacyjnych. Te, które są najciekawsze, będę pokazywać bliżej na Instagramie.

 

Co tym razem wpadło mi w oko? 

 

1. Idą mrówki po brzuszku —->  Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki dla maluchów.

 

 

2. Kolorowy potwór idzie do przedszkola —->  Kolorowy potwór. W sam raz dla maluchów, które rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. Przypominam wpis o moich emocjach z tym związanych, na wesoło ;) —->  Będę mamą przedszkolaka.

 

 

3. Julia się chowa —->  Julia się chowa. Dla małych przedszkolaków.

 

 

4. Zuzia w czasie pandemii —->  Zuzia w czasie pandemii. “Zuzia przeżywa teraz to samo, co wiele dzieci na całym świecie: nie może chodzić do przedszkola, nie wolno jej spotykać się z koleżankami i kolegami ani bawić się z nimi na placach zabaw. Nie odwiedza babci i dziadka. Musi często myć ręce. Pewnie też nie pojedzie na wakacje. Ale przecież czas w domu można wykorzystać wspólnie z rodziną: upiec coś razem, majsterkować, gotować, dużo się bawić, na parapecie lub balkonie założyć własny ogródek. Takie pomysły sprawiają frajdę nawet wtedy, kiedy nie wolno wychodzić na zewnątrz. Dzięki Internetowi i telefonom można porozmawiać ze wszystkimi osobami, które się lubi. Zuzia pokazuje, że razem na pewno przetrwamy ten trudny czas”. Tego typu książki mogą pomóc w rozmowie z dziećmi, którym tego typu informacje trzeba tłumaczyć na spokojnie i z wyczuciem. Ważne jest bowiem to, żeby nie wzbudzać w dzieciach nadmiernego lęku, uświadamiając przy tym, że same muszą zadbać o to, aby myć ręce i dostosować się do pewnych zaleceń.

 

 

5. Sekretne życie wirusów —->  Sekretne życie wirusów. Dla najmłodszych. Podobają mi się jej ilustracje.

 

 

6. Jeżyk z parku —->  Jeżyk z parku. To edukacyjna książka dla najmłodszych. Zaglądałam do środka i wygląda zachęcająco.

 

 

7. Pion i poziom —->  Pion i poziom. Książka obrazkowa dla maluchów.

 

 

8. Symfonia zwierząt —->  Symfonia. “Podczas czytania książki będzie można słuchać muzyki przy pomocy darmowej, interaktywnej aplikacji, wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną”. Trafia na moją listę zakupów. Jestem jej ciekawa, pomimo tego, że to raczej książka dla młodszych dzieci. Rozpoczynamy jednak z Maluchem naukę nut i ogólnie będziemy zgłębiać temat muzyki, więc tego typu książki mogą nam to urozmaicić.

 

 

9. Siostra —->  Siostra. Jest też część o bracie —->  Brat. W sam raz dla młodszych dzieci.

 

 

10. Co robią uczucia? —->  Co robią uczucia?. Ta książka również jest na mojej liście do kupienia. “Co robią uczucia, kiedy ich nie czujemy? Jakie hobby może mieć tęsknota? Kto dotrzymuje towarzystwa spokojowi? Czemu najchętniej oddaje się zawiść? Co sprawia przyjemność smutkowi? Gdzie najlepiej czuje się wstyd? Jak odpoczywa odwaga?”. Ilustracje mocno mnie zaciekawiły.

 

 

11. Kicia Kocia u dentysty —->  Kicia Kocia u dentysty. Fajnie, że pojawiła się taka część. Kicia Kocia to jedna z najlepszych serii dla dzieci.

 

 

12. Opowiedz coś strasznego, Albercie —->  Opowiedz coś strasznego, Albercie. Do Alberta mam duży sentyment. To bardzo długo była ulubiona seria Malucha.

 

 

13. Sam cukier —->  Sam cukier. “Głównym bohaterem książeczki jest kryształek cukru, kuszący młodego czytelnika do zjedzenia słodkości. „Dialog” naszego podstępnego bohatera z młodym odbiorcą sprawia, że nasz kryształek zmienia się i ze złowrogiego kusiciela staje się łagodnym, spokojnym, słodkim przyjacielem. Zakończeniem opowieści jest krótkie, przystępne kompendium wiedzy o cukrze”. Mamy ją. Na dniach pokażę ją na Instagramie.

 

 

14. Warstwy —->  Warstwy. “Z tą książką uczymy dzieci krytycznego myślenia i zaglądania pod podszewkę świata, ludzi i przyrody. To picturebook dla dzieci o empatii i byciu wrażliwym na ukryte piękno. Marta Szloser w poetyckiej formie pisze o złożoności otaczającego nas świata. Z lekkością i przyjemnością  wprowadza filozoficzną zadumę. Zachęca, by zaglądać pod powierzchnię, w głąb świata, ludzi, przyrody. Nadchodzi czas na empatię”. Musimy ją mieć. To książka, której jestem najbardziej ciekawa z tego przeglądu.

 

 

15. Prawa dziecka —->  Prawa dziecka. Lubię tę serię. Książka trafia na moją listę zakupów. Warto też zwrócić uwagę na tę część —->  Bracia i siostry.

 

 

16. 7 uczuć małej Zosi —->  7 uczuć małej Zosi. To może być ciekawa książka dla małych przedszkolaków.

 

 

17. Wszystko o jaju —->  Wszystko o jaju. To zbiór różnych ciekawostek i faktów. Musi być nasza ;)

 

 

18. Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych —->  Wihajster. “Co wspólnego ma indyk z Indianami? Czy wiesz, że często na śniadanie zjadasz „złote jabłka”, a na obiad „kwiaty kapusty”? Czy traktory istniały w starożytności i co łączy jasiek z Jasiem?”. Jest na mojej liście do kupienia. Lubimy tego typu książki. Do tego jest tu walor edukacyjny.

 

 

19. Elementarz ekologiczny —->  Elementarz ekologiczny. “Książka pokazuje czytelnikom, jak poważny jest stan naszej planety i motywuje do działania. Tytuł porządkuje wiedzę, otwiera oczy i pokazuje, ile jest sposobów, aby bez wielkiego wysiłku zmieniać świat na lepsze. Zwraca uwagę na to, jak segregować odpady (przede wszystkim pokazuje po co to wszystko i co się z tymi śmieciami dzieje później), tłumaczy, jak unikać używania plastiku i jak oszczędzać cenną wodę, a co najważniejsze pokazuje, jak zdrowo żyć – zgodnie z zasadą zero waste. Elementarz ekologiczny pokazuje i uczy, że żeby dbać o środowisko należy zacząć od własnego podwórka”. Zastanawiam się nad jej zakupem.

 

 

20. Mama w galopie —->  Mama w galopie. To może być śmieszna historia.

 

 

21. Coś i nic —->  Coś i nic. Mamy ją i pokazywałam ją od środka tu —->  Coś i nic.

 

 

22. 321 intrygujących faktów o zwierzętach —->  321 intrygujących faktów. Trafia na moją listę zakupów. Mamy poprzednią książkę z tej serii i jest świetna. Tej też nie może u nas zabraknąć. Zwłaszcza, że jest o zwierzętach, a to ulubiona tematyka Malucha.

 

 

23. Puszcza —->  Puszcza. “Puszcza to połączenie wciągającej opowieści zapalonego przyrodnika, zaskakujących faktów o życiu wyjątkowych roślin i zwierząt oraz mnóstwa ciekawostek dotyczących tego unikatowego miejsca”. Ta książka również trafia na moją listę zakupów. Zauroczyły mnie ilustracje.

 

 

24. Jak naśladujemy naturę —->  Jak naśladujemy naturę. “Co mają wspólnego nietoperze z łodzią podwodną? Co łączy komary z medycyną? Jaki związek ma ptak zimorodek z superszybkim pociągiem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w książce Jak naśladujemy naturę?” Nad tą książką też się zastanawiam.

 

25. Z pozdrowieniami, żyrafa —->  Z pozdrowieniami, żyrafa. “Błyskotliwa opowieść o tym, że ze słów mogą wyniknąć śmieszne nieporozumienia, ale i tak ważniejsza od nich jest przyjaźń”. Mocno się nad nią zastanawiam.

 

 

26. 30 znikających trampolin —->  30 znikających trampolin. Książka składa się z 30 krótkich tekstów opisujących to samo zdarzenie na 30 różnych sposobów. Mamy ją, ale jeszcze nie mieliśmy okazji przeczytać. Stos czekających książek mamy dość pokaźny ;)

 

 

27. Dziura —->  Dziura. Mamy ją i jest świetna. Pokazywałam ją od środka niedawno tutaj —->  Dziura.

 

 

28. Schematy budynków —->  Schematy budynków. “W książce znajduje się ponad 20 opisów i schematów budowli, m.in. aquaparku, latarni morskiej, piramidy, kopalni i wielu innych”. To może być u nas hit.

 

 

29. Baśń o złej królewnie —->  Baśń o złej królewnie. Mamy ją i pokazywałam ją od środka tutaj —->  Baśń.

 

 

30. Sekret sprzedawcy rowerów —>  Sekret sprzedawcy rowerów. “Rudolf Taburin od niepamiętnych czasów prowadził przy zacisznej uliczce warsztat rowerowy. Okoliczni mieszkańcy wiedzieli, że potrafi naprawić każdą usterkę – nikt nie znał się na dętkach, szprychach i dzwonkach lepiej od niego. Ów sprzedawca rowerów z Saint-Céron miał jednak pewien sekret, którego wyjawienie naraziłoby go nie tylko na śmieszność, ale i na bankructwo. I nagle w miasteczku pojawił się ktoś, kogo bardzo interesowała postać sprzedawcy rowerów”. Grafika to dzieło ilustratora Mikołajka.

 

 

31. Sprytni Słowianie —->  Słowianie. Jest cała seria tych książek. “Dzięki tej książce dowiesz się wiele o dziwnych ludach, o których nic pewnego nie wiadomo. O ich wędrówkach po Europie, o wojennych okrucieństwach, chytrych podstępach i odlotowych obyczajach”. Większość pozycji z tej serii trafia na moją listę zakupów. Wałkujemy aktualnie z Maluchem Piastów i bardzo go ta tematyka interesuje. Myślę, że takie książki będą ciekawym uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy.

 

 

32. Dawno temu w Polsce —->  Dawno temu w Polsce. “Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało codzienne życie w dawnej Polsce? Wiecie, w co wierzyli ówcześni Polacy? Jakie zawody najczęściej wykonywali? Co jedli i pili? Jak się ubierali? W jaki sposób dokonywali zakupów? Jak podróżowali i spędzali czas wolny? A może chcielibyście dowiedzieć się, jak prezentowały się średniowieczne miasta i wsie?” Ta książka również jest na mojej liście do kupienia.

 

 

33. Mali Wielcy. Maria Skłodowska-Curie —->  Mali Wielcy. Jest cała seria. Od razu trafia na moją listę zakupów. “Poznaj historię Marii Skłodowskiej-Curie! Mała Maria była bystrą dziewczynką i bardzo chciała się uczyć. Nie pozwolono jej studiować na polskim uniwersytecie, ponieważ była kobietą. Nie przeszkodziło to Marii zostać naukowczynią, a jej wybitne osiągnięcia zyskały uznanie na całym świecie i do dziś są wykorzystywane w medycynie. Odkryła pierwiastki rad i polon oraz została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla jako pierwsza i jedyna kobieta w historii. To inspirująca historia błyskotliwej i odważnej kobiety, której upór i wytrwałość w poszukiwaniu wiedzy pozwoliły na zrewolucjonizowanie nauk przyrodniczych!”

 

 

34. Mikołaj Kopernik —->  Mikołaj Kopernik. Na nią też się pewnie skuszę.

 

 

35. Zapaszki. O wszystkich smrodach świata —->  Zapaszki. “Dowiecie się wszystkiego o smrodach, zapachach i zapaszkach. O owocach tak cuchnących, że nie można ich wozić w autobusach ani jeść w hotelach i o ściśle tajnym programie wojskowym, którego celem było stworzenie najohydniejszej bomby śmierdzącej. Dowiecie się, jak zapachy przyczyniały się do rozkwitu imperiów i niszczenia całych miast, a także jak super śmierdzące wynalazki wciąż zmieniają nasz świat”. Wiadomo, że musimy ją mieć ;)

 

 

36. Książka o kupie —->  O kupie. “Mała Wielka Kupa był na początku kęsem jedzenia. Potem dał z siebie wszystko, co najlepsze, a na koniec został wydalony w dobrze znanej, niezbyt przyjemnej i nielubianej postaci. Nasza książka to opis jego podróży i przygód. Pełno tu pali totemicznych, kojotów, tipi i tomahawków, komiksów, powiedzonek, map, rytuałów i cudów. Żądny przygód czytelnik na każdej stronie poczuje dreszczyk emocji! Kładźcie dłonie na brzuchach, żółtodzioby, i wyruszajmy ku nowym przygodom!” Może być ciekawa i z poczuciem humoru. Ale jak to zwykle bywa z książkami o tej tematyce, nie dla każdego ;)

 

 

37. Po co nam ta szkoła? —->  Po co nam ta szkoła.

 

 

38. Wampiry, potwory, upiory —->  Wampiry. “Sylwia Błach w lekki i przystępny sposób opowiada o istotach z mitologii, legend miejskich i podań. Po każdym rozdziale prezentuje swój mistrzowski kunszt pisarski za pomocą drabbli czyli krótkich opowiadań składających się dokładnie ze stu słów. Drabble znajdujące się w książce to zabawne historyjki z potworem w roli głównej”.

 

 

39. Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem —->  Ta książka . “Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem, więc zapomnij o lekcjach matematyki i zacznij się wreszcie bawić! Lubisz grać w różne gry, rysować ładne wzorki, kolorować obrazki, rozwiązywać zagadki? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi “tak”, to możliwe, że zaraz odkryjesz w sobie matematyczny talent!”. Zastanawiam się nad jej zakupem.

 

 

40. Na huśtawce —->  Na huśtawce. Zapowiedź na początek października dla najmłodszych.

 

 

41. I jak tu zasnąć —->  I jak tu zasnąć. Tu również zapowiada się świetna książka.

 

 

42. Człekozwierz —->  Człekozwierz. Ciekawie zapowiadająca się książka na połowę października.

 

 

43. Nie lubię książek —->  Nie lubię książek. To zapowiedź na koniec października.

 

 

44. Mali dyplomaci —->  Mali dyplomaci. To kolejna zapowiedź na połowę października. Trafia na moją listę zakupów.

 

 

45. Dzika książka o dzikach —->  Dzika książka o dzikach. To zapowiedź na październik. Trafia na moją listę zakupów.

 

 

46. Leopantera —->  Leopantera. To również może być ciekawa książka. Zapowiedź na październik.

 

 

47. Bliźnięta —>  Bliźnięta. To zapowiedź na koniec października. Może być ciekawa.

 

 

48. Jeszcze zobaczycie —->  Jeszcze zobaczycie. To zapowiedź na listopad. Myślę, że to może być bardzo ciekawa książka. Rozważam jej zakup.

 

 

49. Za chmurami —->  Za chmurami. To może być świetna książka.

 

 

50. Wybryki papryki —->  Wybryki papryki. To zapowiedź na połowę listopada. Pewnie się na nią skuszę.

 

 

51. Wiatr —->  Wiatr. I kolejna ciekawa i edukacyjna pozycja na październik.

 

 

52. Palmy na biegunie północnym —->  Palmy na biegunie północnym. To zapowiedź na koniec października, o zmianach klimatu.

 

 

53. Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie —->  Uczucia Alicji. To może być ciekawa książka. Zapowiedź na koniec października.

 

 

54. Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie —->  Opowieści dla dzieci. To zapowiedź na grudzień, ale już teraz czekam na nią z niecierpliwością.

 

 

55. Nasza paczka i niepodległość —->  Nasza paczka. Kupię ją pod koniec października.

 

 

56. Ta śmieszna i straszna PRL —->  PRL. To też coś dla nas. Czekam, aż się pojawi w księgarniach.

 

 

57. Fungarium —->  Fungarium. To zapowiedź na listopad, na którą również bardzo czekamy.

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Mieszkają z nami: chiński grzywacz, gekon lamparci i dwa myszoskoczki. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

4 komentarzy

  • Ojejciu, jaki swietny przeglad. Po kazalam synusiowi I spodobaly sie mu chyba polowa. U nas problemem jest jednak jezyk polski I musze poszukac czy sa pozycje w jezyk u angielskim. A edukacja domowa to u mnie na temacie Mamiczko. Mam dwoch 9 I 8 latka, a dodatkowo przeszkadzac mam lubi dwulatek, wiec wesolo. Szkoda, ze nie mam Instagram ani fb, bo z checia podpatrzylabym wasze cudne prace. Sciskam mocno

    • Mamiczka

      Postaram się robić co jakiś czas jakiś wpis na temat edukacji domowej na blogu. Co się sprawdza, co się nie sprawdza :)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>