852. Wiosenno-letni przegląd nowości i zapowiedzi książkowych dla dzieci.

Od ostatniego przeglądu minęło pół roku. To jednak nie oznacza, że w tym czasie nie kupowałam żadnych książek. Robiłam to oczywiście regularnie, chociaż mimo wszystko mniej niż zwykle. Jakoś nie mieliśmy ani czasu, ani przestrzeni na czytanie. Przynajmniej mój portfel złapał trochę oddechu ;) W międzyczasie przygotowywałam tu chyba dwa przeglądy, których jednak nie opublikowałam, bo nie udało mi się ich dokończyć. Tym razem się jednak zmobilizowałam, bo wakacje coraz bliżej, więc warto sobie zrobić zapas na czytanie w wolnym czasie.

 

Z poprzedniego przeglądu mieliśmy pozycje nr 6, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 25. Część z nich już powędrowała do nowych domów.

 

Kończymy też naszą roczną przygodę z edukacją domową. Opublikuję na ten temat jakieś podsumowanie. Wszystkie plusy i minusy, które zauważyłam przez ten rok.

 

Co tym razem wpadło mi w oko?

 

1. Kto to? Gdzie to? —->  Kto to. To wyszukiwanka-zgadywanka dla najmłodszych.

 

 

2. Poczytaj mi mamo —->  Poczytaj mi mamo. W tym zbiorze znajduje się m.in. moja ulubiona bajka z dzieciństwa “Agnieszka opowiada bajkę”. W sam raz na prezent.

 

 

3. Traktor Stasia —->  Traktor. Maluch swego czasu uwielbiał książki z okienkami.

 

 

4. Wieloryb, który chciał więcej —->  Wieloryb . “Wieloryb Humphrey ma niełatwe zadanie: musi znaleźć idealny przedmiot, który sprawi, że będzie się czuł spełniony. Podróżuje po całym oceanie i zbiera wszystko, co znajduje na dnie. Ale niezależnie od tego, ile przedmiotów w danej chwili posiada, nadal nie czuje się szczęśliwy”. To rymowana historyjka.

 

 

5. Czy to puszcza bąki? —>  Czy to puszcza bąki. Wiadomo, że musimy ją mieć ;) Mieliśmy inną, o tej samej tematyce, ale widzę, że ta ma fajne ilustracje.

 

 

6. Pim i Po —->  Pim i Po. To ćwiczenia matematyczne dla czterolatków.

 

 

7. Van Dog —->  Van Dog. “Łączy klasyczną książkę obrazkową z wyszukiwanką. Niedługie teksty w komiksowej formie zachęcą dziecko do samodzielnego czytania. Do książki dołączony jest plakat niespodzianka”.

 

 

8. Księga emocji —->  Księga emocji. To zbiór 30 opowiadań dla dzieci. “Dzięki przygodom sympatycznych bohaterów okaże się, że to niełatwe zadanie może być wręcz zabawne. Uzupełnieniem opowiadań są zestawy podpowiedzi przygotowane przez ośrodek specjalizujący się w edukacji emocjonalnej”. Zastanawiam się nad jej zakupem.

 

 

9. Sposób na złość —->  Sposób na złość. “Książki z serii Sposób na emocje to opowiadania oparte o bliskie każdemu dziecku doświadczenia, takie jak kłótnie między rodzeństwem czy trudne sytuacje w relacjach z rówieśnikami. Z każdej z tych historii dziecko dowie się, jak działają jego emocje, jak mogą one wpływać na innych, a także jak sobie z nimi radzić”. Do wyboru są też inne emocje.

 

 

10. Mama —->  Mama. “Ta nostalgiczna książka zabierze was w sentymentalną podróż przez najważniejsze wydarzenia z życia mamy i jej dziecka. Wspomnicie dzień narodzin, pierwsze chwile w ramionach mamy, pierwsze spacery, kroki, ale też młodzieńcze rozterki aż do czasu opuszczenia rodzinnego gniazda i wejścia w dorosłe, samodzielne życie”.

 

 

11. Tata —->  Tata. Z tej samej serii, co część o mamie.

 

 

12. Buduję swoją pewność siebie —->  Buduję swoją pewność siebie. “Pewność siebie jest niczym mięsień – aby ją budować i wzmacniać, trzeba systematycznie ćwiczyć. Dzięki sprawdzonym technikom zawartym w tej książce, młodzi czytelnicy nauczą się doceniać swoje umiejętności oraz nabiorą pewności siebie w codziennym życiu i w relacjach z rówieśnikami. Zaproponowane ćwiczenia pomogą dzieciom pogodzić się z popełnianymi błędami, radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami w życiu oraz pokażą im, jak wiele mogą osiągnąć”. Jestem jej ciekawa.

 

 

13. Mukashi, mukashi —->  Mukashi. “Książka z serii Opowieści z czterech stron świata zabierze dziecko w literacko-wizualną podróż po japońskich wierzeniach. To niezwykły, ponadczasowy świat pełen magicznych stworzeń i zaskakujących wydarzeń. Stworzone przez wybitnych artystów ilustracje kształtują wrażliwość wizualną dziecka, a wciągające opowiadania wiernie ukazują japońską kulturę i tradycję”.

 

 

14. Co wolisz? —->  Co wolisz. Tę książkę zamawiam w pierwszej kolejności. To zdecydowanie coś dla nas. Bardzo często rozmawiamy na takie tematy i wymyślamy sytuacje, które mogłyby się wydarzyć.

 

 

15. Królowa kolorów —->  Królowa kolorów. To zdecydowanie coś dla mnie ;) “Rozbudzająca wyobraźnię książka, dzięki której dziecko odkryje magię kolorów i przekona się, jak wiele uczuć mogą oznaczać. Do oglądania, odczuwania – i rysowania”. Musi być nasza.

 

 

16. Emocje —->  Emocje. Ta książka również musi być nasza, bo bardzo lubimy całą serię.

 

 

17. Oswoić potwora gniewu —->  Oswoić potwora gniewu. “Książka Oswoić potwora gniewu zawiera ponad pięćdziesiąt wesołych ćwiczeń, które pomagają dzieciom zrozumieć gniew, zaakceptować to uczucie i się z nim uporać. Autorka zabierze twoje dziecko w podróż, podczas której ono: wypróbuje różne sposoby radzenia sobie z gniewem, wykonując fantastyczne ćwiczenia oparte między innymi na rysowaniu, myśleniu czy pracy z własnym ciałem; dowie się, jak inne dzieci przeżywają gniew i radzą sobie z takimi samymi uczuciami, jakich ono doświadcza; odkryje wskazówki, po których rozpozna, kiedy w jego ciele pojawia się gniew, co jest jego przyczyną i jak może go wyładować w bezpieczny sposób”. Chyba też się na nią skuszę.

 

 

18. Martw się mniej —->  Martw się mniej. Też ją kupię przy pierwszym zamówieniu, bo bardzo nam się podobała poprzednia książka z tej serii.

 

 

19. Lasy —->  Lasy. “Z książki dowiadujemy się, jakie są rodzaje lasów, kim są ich mieszkańcy, dlaczego lasy są tak cenne dla naszej planety. Następnie zapoznajemy się ze zjawiskiem wylesiania, z jego przyczynami i skutkami, by w końcu dowiedzieć się, co może zrobić każdy z nas, by chronić lasy i w jaki sposób nasze codzienne wybory i przyzwyczajenia mogą pomóc chronić to bezcenne bogactwo”.

 

 

20. Dziadkowie, piranie i inne historie —->  Dziadkowie. “Wzruszająca, pełna humoru i czułości opowieść o niezwykłej relacji łączącej dziadków z wnukami – ważnej i wartościowej dla obu stron”. Maluch niestety stracił 3 miesiące temu swojego ukochanego dziadka, więc nie będzie mu dane rozwijać takiej relacji.

 

 

21. Krew —->  Krew. “Dziewięcioletni Kamil wyrusza na obóz wakacyjny, a towarzyszy mu oczywiście… jego serce. Ich wspólne przygody pozwolą czytelnikowi dowiedzieć się, dlaczego krew jest jak zupa i do czego jest nam potrzebna, jak długo żyją czerwone krwinki i czy naprawdę wyglądają jak kluski śląskie, dlaczego podczas wysiłku serce bije tak szybko i w jaki sposób nasza krew może uratować komuś życie”. Ta książka także trafia na moją listę zakupów.

 

 

22. Droga do domu —->  Droga do domu. “Jedna z gwiazd postanawia spaść na ziemię i zostać dziewczynką. Odnalezienie Domu nie będzie jednak takie proste, jak początkowo myślała. Czeka ją niebezpieczna podróż, w trakcie której spotka zwinne Pająki, rozrabiakę Wiatr i tajemniczego Pana Kota. Czy ostatecznie mała bohaterka znajdzie swój wymarzony Dom i trafi w ramiona kochających rodziców?” Mamy ją, ale jeszcze nie czytaliśmy. Na pewno pokażę ją bliżej na naszym Instagramie.

 

 

23. Niezwykłe mapy —->  Niezwykłe mapy. Mocno się zastanawiam nad jej zakupem. Wprawdzie mamy różne tego typu książki, ale takiej wiedzy nigdy za wiele.

 

 

24. Zagadkowa podróż przez czas —->  Zagadkowa podróż. Ta książka również trafiła na moją listę zakupów. Myślę, że może się spodobać Maluchowi.

 

 

25. Przewodnik kotki po nocnym niebie —->  Przewodnik kotki po nocnym niebie. To może być ciekawa książka.

 

 

26. Baśnie rosyjskie —->  Baśnie rosyjskie. “To kolekcja opowiadań o zwierzętach, magii i cudach z tradycyjnych rosyjskich wierzeń. Krótkie, ale wciągające historie do czytania samodzielnie przez dziecko – lub wspólnie z rodzicem – doskonale ukazują rosyjską kulturę i specyfikę, a tajemnicze, przykuwające wzrok ilustracje (jedno z opowiadań zilustrował Józef Wilkoń) kryją w sobie wiele fascynujących szczegółów”.

 

 

27. 123 superciekawe fakty o klimacie —->  123 fakty. Od razu trafia na moją listę zakupów. Bardzo lubimy tę serię.

 

 

28. Od początku —->  Od początku. Tę książkę również koniecznie musimy mieć. “Katarzyna Bajerowicz na stronach swojej pięknie zilustrowanej książki proponuje podróż w czasie aż do prapoczątków wszystkiego: planet, kontynentów, żywych komórek, roślin i zwierząt. Przeczytamy o wielkich katastrofach i triumfie życia, o zwierzętach, które wymarły, i tych, które przetrwały, o zmianach klimatu i ewolucji organizmów”.

 

 

29. Niesamowity przewodnik po wszystkim —->  Niesamowity przewodnik po wszystkim. Czekam na tę zapowiedź.

 

 

30. Wytrzyszczka —->  Wytrzyszczka. To także zapowiedź, która musi do nas trafić.

 

 

31. W głowie —>  W głowie. To również zapowiedź na czerwiec. Może być ciekawa.

 

 

32. Boga przecież nie ma —->  Boga przecież nie ma. To również zapowiedź dla nas. Nam zdecydowanie nie jest z religią katolicką po drodze. Maluch przez jakiś czas wprawdzie chodził na religię, z ciekawości. Ale ostatecznie doszliśmy zgodnie do wniosku, że to nie nasze klimaty. I na religię już nie chodzi. Co jednak nie oznacza, że jest to jakiś temat tabu, który się u nas omija. “Wiarę narzucają nam inni, bo przecież rodzimy się bez niej. Przychodzimy za to na świat z rozumem i dlatego właśnie każdy może dokonać swojego wyboru. Ta książka jest o tym, dlaczego wielu ludzi uważa, że boga nie ma”.

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Mieszkają z nami: chiński grzywacz, gekon lamparci i dwa myszoskoczki. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

3 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>