499. Integracja sensoryczna – pomoce terapeutyczne/zabawki.

Integracja sensoryczna to “zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz z własnego organizmu. Mówiąc w skrócie, integracja sensoryczna pozwala segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo dostosowuje się do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a „dobre” zachowanie pojawia się w sposób naturalny. Integracja sensoryczna wpływa także na rozwój dziecka, zdolność do nauki i samoocenę“. (źródło —> KLIK).

Obecnie coraz częściej spotyka się różnego rodzaju zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci. Mogą to być np. problemy z jedzeniem, nadwrażliwość dotykowa lub słuchowa, zbyt mała wrażliwość na różne bodźce, problemy z koordynacją. Uważna obserwacja dziecka, pozwoli na wychwycenie pewnych zachowań, które mogą budzić nasz niepokój. Jeśli podejrzewamy u dziecka takie zaburzenia, warto wybrać się do terapeuty na konsultację. Można również pobudzać zmysły dziecka do działania, wykorzystując do tego celu różne zabawki. I nie chodzi tu tylko o dzieci z zaburzeniami, ale również te, które nie mają problemów w tym zakresie. Jeśli jesteście zainteresowani bliżej tą tematyką, w internecie znajdziecie sporo ciekawych informacji. Znajdziecie tam również wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie do zabaw sensorycznych takich produktów, jak mąka, ryż itd. Zerknijcie również na bloga Matki Prezesa, która kilka razy poruszała tam temat integracji sensorycznej —-> KLIK.

Kiedy przez pierwszy rok życia Malucha chodziliśmy do ośrodka rehabilitacyjnego na zajęcia, była tam m.in. sala doświadczania świata. Rewelacja! Maluch uwielbiał tam przebywać. Zresztą ja również ;) Służyła ona do terapii polisensorycznej. Dzieci się tam odprężały, wyciszały lub stymulowały określone zmysły. Do wyboru miały m.in. basen z kulkami, lustra, grę światłem, różne dotykowe i dźwiękowe zabawki itd. Zerknijcie, czy nie ma czegoś takiego w Waszych okolicach. Jeśli jest, warto się tam wybrać. Ten rok intensywnej rehabilitacji + stałe konsultacje i ćwiczenia z neurologopedą sprawiły, że kupując jakąś zabawkę dla Malucha, automatycznie analizuję, do czego można ją wykorzystać (motoryka mała, pobudzanie takiego i takiego zmysłu itd.). Ciekawe, czy to mi kiedyś minie :)

Poniżej zobaczycie różne zabawki i gadżety związane z integracją sensoryczną, które wpadły mi w oko. Obecnie jest sporo sklepów, które mają tego typu produkty w swojej ofercie. Ich ceny są różne – od bardzo tanich, do bardzo drogich. W moim zestawieniu zajdziecie te tańsze i w umiarkowanej cenie.

1. Drewniane klocki dotykowe (polski alfabet) —> KLIK. Rewelacja! Od razu trafiły na moją listę zakupów. “To komplet 16 drewnianych klocków (drewno Jesion) z wypukłymi literami polskiego alfabetu o wymiarach 45 x 45 x 45 mm“.

klocki sensoryczne

2. Drewniana gra sensoryczna dla dzieci Owocowa wieża —-> KLIK. Kolejna bardzo pomysłowa rzecz. Też dopisałam ją do mojej listy.

owocowa-wieza

 

3. Czarny domek sensoryczny —> KLIK. Ciekawy i pomysłowy. “Ciemność daje okazję na wyciszenie, a także sprawia, że możemy lepiej pobudzać wzrok świecącymi przedmiotami.

domek

4. Dotykowe domino —-> KLIK. Bardzo mi się podoba. Elementy są duże, co jest niewątpliwie dużym plusem, zwłaszcza przy młodszych dzieciach. “Duże domino dotykowe zachęca do badania różnych faktur za pomocą opuszków palców z zamkniętymi oczyma. Zadaniem dzieci jest odnajdywać te same faktury i w ten sposób dokładać do siebie kolejne kostki domina.

dotykowe domino

5. Rozkołysany krokodyl Fisher-Price —-> KLIK. Nie wiedziałam, że ta marka ma w swojej ofercie coś takiego. Świetne! “Myślenie i rozwiązywanie problemów – dziecko wymyśla, jak ustawić wszystkie 4 łuki od największego do najmniejszego lub jak włożyć je jeden w drugi. Zręczność – ustawianie i dopasowywanie pomaga dziecku rozwijać zręczność oraz koordynację wzrokowo-manualną.

krokodyl

6. Naśladujemy i zgadujemy dźwięki —-> KLIK. “Jedno dziecko losuje kartę z obrazkiem i wydaje odpowiedni dźwięk. Pozostałe dzieci słuchają i odgadują, co przedstawia karta.

karty dźwiękowe

7. Pomyśl i rzuć —-> KLIK. Bardzo lubię tego typu zabawki. Myślę, że mój Maluch chętnie by się bawił w taki sposób, więc trafia na moją listę zakupów. “To fantastyczna zabawa, która ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Oprócz tego, dzieci w trakcie gry uczą się liczyć do dziesięciu, rozpoznawać kolory, a także odróżniać od siebie kształty.

zabawa ruchowa

8. Ruchome klocki —-> KLIK. Świetna zabawka dla najmłodszych. “Oto klocki z niesamowitą niespodzianką – uśmiechniętymi buźkami, które kręcą się wewnątrz nich! W każdym z Ruchomych Klocków znajduje się obrotowa kuleczka, która nadaje nowy wymiar zabawy tradycyjnym klockom.

klocki

9. Szczypcowe sortowanie —-> KLIK. Czymś takim, to i ja bym się chętnie pobawiła! Oczywiście również trafia na listę. “Zabawa polega na banalnym sortowaniu kuleczek według koloru, jednak właściwym ćwiczeniem jest tu: chwycić kuleczkę zmyślnymi szczypcami, nie upuścić jej w trakcie przesuwania, a następnie umieścić w odpowiedniej tulejce.

szczypce

10. Zmienne maski emocji —-> KLIK. Rewelacja! To pomysłowe połączenie zabawy z nauką rozpoznawania i nazywania emocji.

emocje

11. Pierwsze kolory —> KLIK. Pomysłowe karty dla najmłodszych. “Zabawka zawiera 6 kart wykonanych z mocnego, elastycznego i odpornego na wodę tworzywa sztucznego – przedstawiających różne obrazki. Do każdego z obrazków należy dopasować brakujące elementy (12 sztuk), które mocuje się za pomocą rzepów. Wszystkie elementy dostosowane są do możliwości motorycznych małego dziecka.

karty

12. Trener paluszków —-> KLIK. Trafia na moją listę zakupów. Świetny pomysł. “Zestaw składa się z dwóch kaset, których wierzch przykryty jest przezroczystą “szybką” natomiast dno kasety posiada 25 otworków. Wewnątrz kasety znajduje się 16 kolorowych kulek. Zabawa – ćwiczenie polega na manipulowaniu paluszkami od spodu kasety, aby ułożyć kulki według 14 (dołączonych do zestawu) szablonów.

trener paluszków

13. Nabierak nożycowy —-> KLIK. Od razu trafił wysoko na liście zakupów. To coś idealnego dla nas. “Nabierak ma formę nożyczek, w których ostrza zastąpiono półkulistymi pojemnikami, dzięki czemu można nabierać doń różne materiały sypkie. Zabawa rozwija zdolności manualne dłoni i w bezpieczny sposób uczy dziecko posługiwania się nożyczkami. Dodatkowo zabawka zapoznaje z pojęciem konsystencji różnych materiałów.

nożyczki

14. Hexagonalne puzzle —> KLIK. “Układanka polegająca na dopasowywaniu do siebie 19-tu sześciokątnych  elementów. Zabawka rozwija spostrzegawczość i uczy logicznego myślenia.” Są różne wzory do wyboru. Super!

puzzle

15. Waga z misiami —-> KLIK. “Zabawka uczy pojęcia ciężaru i ważenia. Pozwala porównywać ciężary różnych sypkich materiałów.” Coś takiego na pewno zainteresowałoby mojego Malucha.

waga

16. Kolorowe panele —-> KLIK. “Zestaw składa sie z trzech drewnianych paneli z barwnymi szybkami (plexi) w kolorach: niebieski, czerwony i żółty. Dziecko może obserwować świat poprzez wybrane kolorowe szkła, może je też zestawiać w różnych konfiguracjach, ucząc się tym samym, że mieszanie kolorów daje zaskakujące doznania wizualne.

panele

17. Piłka w sieci —-> KLIK. Bardzo pomysłowa gra! “Spróbuj złapać piłkę w sieć i szybko ją odbić!

pilka-w-sieci

18. Żel sensoryczny —-> KLIK. Kupię na pewno. Maluch uwielbia takie zabawy. ” Żel sensoryczny zmieniający kolor. Wystarczy wsypać odrobinę proszku do wody, by ta zamieniła się w żel o konsystencji musu.

zel-sensoryczny

19. Kurze jajka —> KLIK. “W środku znajduje się płynna biała plazma oraz gumowe płaskie żółtko”. Tanie i pomysłowe.

kurze-jajka

mamiczka_logo

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

25 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>