133. Jak nauczyć dziecko kolorów?

Sposobów na naukę kolorów jest wiele. Dziś podzielę się z Wami takim, który się u nas sprawdził. Od jakiegoś czasu Maluch rozpoznaje 5 kolorów i na razie skupiam się na tym, żeby się utrwaliły. Później będę wprowadzała kolejne.

SAM_0036

 

Jakie kolory Maluch rozpoznaje?

 

  1. Żółty jak słońce
  2. Niebieski jak niebo
  3. Zielony jak trawa
  4. Różowy jak kwiaty
  5. Pomarańczowy jak pomarańcza 

Obserwując zdolność zapamiętywania u mojego Malucha zauważyłam, że dużo łatwiej mu coś potem skojarzyć, kiedy ma to jakoś opisane (np. przy nauce liter P jak palec itd.). Stąd pomysł na opisywanie kolorów.

Maluch uwielbia naszą zabawę w kolory. Sam przynosi rekwizyty i domaga się ćwiczeń. Muszę przyznać, że jest przy tym sporo śmiechu, bo Maluch (cwaniaczek) często udaje, że nie wie, o jaki kolor pytam i ostentacyjnie się zastanawia. A kiedy już wskaże właściwy, to sam się śmieje z tych swoich żartów :)

Czego potrzebujemy do zabawy? Tego, co nam najbardziej odpowiada. Maluch najbardziej lubi gąbki do mycia naczyń, ale w zastępstwie mogą być również klocki. Rekwizyty układamy w szeregu. Zadaję pytanie – Gdzie jest kolor niebieski jak niebo? Maluch wskazuje. Pytam dalej – Gdzie jest kolor zielony jak trawa? Maluch wskazuje itd. Kiedy pokaże już wszystkie, zmieniam układ gąbek lub klocków i zaczynamy zabawę od początku. Zwykle bawimy się w ten sposób kilkanaście minut. Potem Maluch jest już znudzony i zaczyna rekwizytami rzucać ;) Ale takich rundek mamy zwykle kilka dziennie.

Na zdjęciach brakuje nam jednej gąbki, bo mój mały pomocnik nie chciał się z nią rozstać ani na chwilę. Akurat w tym momencie, kiedy ja robiłam zdjęcia, była mu koniecznie potrzebna. Nie muszę Wam tego tłumaczyć, bo na pewno doskonale to znacie :)

SAM_0040

SAM_0042

SAM_0044

SAM_0045

SAM_0046

Początkowo zdarzało się, że Maluch się mylił. Wiadomo, potrzeba czasu, żeby przyswoić wiedzę. Ale już po 2-3 dniach było bezbłędnie. Nadal jednak pracujemy nad tym, żeby te kolory się Maluchowi utrwaliły. Powoli zbieram rekwizyty do nauki kolejnych :)

mamiczka_logo

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

13 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>