144. Jak zrobić żabkę z papieru krok po kroku.

Niedawno informowałam Was, że wraz z kilkoma innymi blogami będę brała udział w fantastycznym Projekcie Tęcza.

projekt_tcza_ed_big

Od poniedziałku na blogu Kreatywnik (i nie tylko) można było śledzić zabawy z kolorem czerwonym, pomarańczowym i żółtym. Dziś przyszedł czas na kolor zielony. I to właśnie z nim związany będzie dzisiejszy wpis.

Dlaczego wybrałam kolor zielony? To pomarańczowy jest moim ulubionym kolorem, ale od samego początku chciałam Wam pokazać, jak w prosty sposób można zrobić skaczącą żabę z papieru.

Origami od zawsze lubiłam. Jako dziecko chętnie wymyślałam różne cuda z papieru. Dzisiaj nie muszę sama główkować, wystarczy skorzystać z dostępnych książek i filmów na youtube :)

Pokażę Wam dwie żaby. Jedną łatwiejszą w składaniu (krok po kroku), a drugą w końcowym efekcie, a krok po kroku będziecie mogli zobaczyć na nagraniu z youtube (nie moim).

Żaba numer 1 może niezbyt przypomina żabę, ale skacze i kiedy mamy ich kilka można sobie organizować całkiem fajne zawody. Instrukcję składania znalazłam w książce “Origami dla dzieci. 8 projektów zwierząt – krok po kroku” wydaną przez Fakt. Wpadła mi kiedyś w oko w jakimś kiosku, ale napiszę o niej więcej innym razem.

Co potrzebujemy? Wyłącznie kartkę w kolorze zielonym. Jeśli takiej nie mamy, sami możemy ją przygotować. Wystarczy zwykła kartka np. A4, farby i w kilka minut mamy, co trzeba (nie wliczając w to oczywiście czasu schnięcia). Aby jeszcze bardziej urozmaicić dziecku zabawę, możemy pomalować kartkę zielonym kolorem, który najpierw musimy stworzyć z innych kolorów. Z jakich? Z niebieskiego i żółtego. Mieszając te dwie barwy możemy sami dobrać interesujący nas odcień i jego intensywność. Świetna zabawa gwarantowana.

Do złożenia żaby kartka musi być w kształcie kwadratu. W książce sugerują rozmiar 15 cm x 15 cm, ale ja robię zwykle w rozmiarze około 23 cm x 23 cm. Z kartki A4 odcinam mały prostokąt i można przystąpić do składania. Wzór należy do tradycyjnego origami i pochodzi z czasów, kiedy dzieci same musiały wymyślać sobie rozrywki.

SAM_0213
SAM_0214
SAM_0192
SAM_0217
SAM_0218
SAM_0219
SAM_0223
SAM_0198
SAM_0225
SAM_0226
SAM_0229
SAM_0200
SAM_0233

SAM_0235
SAM_0237
SAM_0202
SAM_0242
SAM_0204
SAM_0244
SAM_0246
SAM_0251

W książce napisano, żeby delikatnie naciskać palcem na tylne nogi żaby, ale ja zawsze naciskam w miejsce, które pokazałam Wam strzałką na zdjęciu wyżej i też działa :)

Żaba numer 2. jest moim zdaniem ładniejsza, ale trochę trudniej się ją składa. Na filmie wszystko jest pokazane krok po kroku, na pewno dacie radę ;) Za pierwszym razem po prostu tylko obejrzałam to nagranie, a przy drugim oglądaniu już od razu równocześnie składałam. Trwa to raptem kilka minut, a można tym sprawić dziecku wiele radości. Link do nagrania —-> KLIK, a poniżej zdjęcia naszej żaby tuż po złożeniu.


żaba z origamiSAM_0255
Jak widać ta druga żaba jest nieco bardziej “rozbudowana”. Do zawodów w skakaniu lepiej nadaje się ta pierwsza. Ta z kolei moim zdaniem lepiej wygląda :) Można w ten sposób zrobić cały zwierzyniec.

Życzę Wam udanej zabawy, a inne propozycje zabaw z tego projektu możecie znaleźć na blogach:

Kreatywnik, Bajdocja, Karolowa Mama, Kreatywnym Okiem, Mama w domu, OtoKoto, Projekt Człowiek, Poradnik położnej, Urwiskowo i Z maluchami.

mamiczka_logo

 

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

17 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>