631. Jakie kupić książki dla dwulatka i trzylatka?

Dzisiaj pokażę Wam kilka ciekawych książek, które jakiś czas temu otrzymaliśmy od Wydawnictwa Babaryba. Mamy ich jeszcze więcej, ale pozostałe zobaczycie w osobnym wpisie.

SAM_9938

Te, które opiszę poniżej, przeznaczone są dla młodszych dzieci od Malucha. Według mnie najlepiej sprawdzą się u 2-latków i 3-latków. Jest to jednak granica jedynie umowna, bo wszystko zależy od rozwoju i zainteresowań danego dziecka. Maluch we wrześniu skończy 5 lat, a mimo to spodobały mu się te książki. Oczywiście na dłuższą metę byłyby dla niego zbyt nudne, ale kto powiedział, że w tym wieku nie można poczytać mu książek dla maluchów :)

Zacznę od książki Zaśnij ze mną.

zaśnij ze mną

Kojarzy mi się z tą książką —-> KLIK, chociaż ma mniej tekstu i jej przesłanie jest zupełnie inne. Jest to jednak również tzw. książka interaktywna i Maluchowi przy pierwszym czytaniu również przyszła na myśl tamta książka, więc coś w tym musi być.

To nie jest zwykła książka do czytania. Są tutaj różne bardzo proste zadania do wykonania. Trzeba np. dać książce buziaka, opowiedzieć jej bajkę i przytulić. Bardzo pomysłowa. Wyróżnia się na tle innych książek dla najmłodszych. I chociaż ma naprawdę bardzo mało tekstu i może wydawać się nudna, to za każdym razem można ją czytać inaczej, kiedy docieramy do fragmentu, w którym trzeba opowiedzieć książce bajkę. Możliwości są tutaj nieograniczone. Mogą ją wymyślać zarówno rodzice, jak i samo dziecko. Można ją przedstawiać słowami lub można ją narysować na jakiejś osobnej kartce. Można również pójść o krok dalej i przygotować dla książki przedstawienie. Wszystko zależy tutaj od Waszej kreatywności i tego, na ile lubicie zaszaleć.

Książka jest całokartonowa, w poręcznym formacie, z zaokrąglonymi rogami. Myślę, że może się spodobać nawet roczniakom.

Można ją kupić np. tu —> KLIK.

SAM_9908

SAM_9909

SAM_9910

SAM_9911

Kolejna książka to Mały żółty i mały niebieski.

mały żółty i mały niebieski

Ta z kolei kojarzy mi się z inną naszą książką o kolorach —-> KLIK.

To krótka historia o przyjaźni dwóch małych kropek. Jest napisana prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem. Można ją wykorzystać do nauki kolorów i rozmów o tym, jakie kolory powstają po ich połączeniu. Czytanie można sobie urozmaicić np. mieszaniem farb na kartce. I chociaż może sprawiać wrażenie zwykłej książki o kolorach, to może stać się punktem zaczepienia do rozmów o przyjaźni, o miłości rodziców do dzieci, o odrzuceniu, o odmienności itd. Przyznam, że w pierwszej chwili miałam mieszane uczucia, kiedy dotarliśmy do fragmentu, w którym rodzice kropek nie rozpoznali swoich dzieci. Widziałam minę Malucha, kiedy czytałam dalej i kropki zaczęły płakać z tego powodu. Już od jakiegoś czasu Maluch jest bardzo wrażliwy na takie historie. Wszystko się jednak dobrze skończyło, co uspokoiło i mnie i Malucha ;) Piszę o tym dlatego, że dzieci są różne i dla niektórych rodziców może to być istotna informacja.

Maluch lubi tę książkę, ale dla mnie czegoś jej brakuje. Nie potrafię tego sprecyzować, ale coś mi w niej po prostu nie pasuje. Jednak to nie ja jestem jej odbiorcą ;)

Książka ma twardą okładkę i jest kwadratowego formatu.

Można ją kupić np. tu —-> KLIK.

SAM_9925

SAM_9926

SAM_9927

SAM_9928

SAM_9929

SAM_9930

Teraz czas na serię książek ze świnką Malinką i słoniem Leonem.

Mieszkamy w książce!

mieszkamy w książce

Ona również kojarzy mi się z inną książką, którą Maluch bardzo lubi —-> KLIK. Jest tu jednak mniej tekstu i jest przeznaczony dla młodszych dzieci.

Bohaterowie orientują się, że ktoś zagląda do książki, w której mieszkają. Tekst jest z poczuciem humoru i chociaż jest to książka dla maluchów, to Maluch ją uwielbia. Oczywiście zna ją doskonale na pamięć, ale za każdym razem tak samo go bawi. Zawsze czytamy ją kilka razy pod rząd. A dlaczego, dowiecie się w czasie pierwszego czytania tej książki :)

Ma twardą okładkę i jest poręcznego formatu.

Można ją kupić np. tu —-> KLIK.

SAM_9919

SAM_9920

SAM_9921

SAM_9922

SAM_9923

Złamałem trąbę!

złamałem trąbę

To z kolei krótka, wesoła historyjka o tym, co się stało, że słoń Leon złamał trąbę. Jego opowieść może początkowo sugerować zupełnie inną przyczynę tego zdarzenia. Zakończenie tej książki jest zaskakujące :)

Z uwagi na proste ilustracje, krótki tekst i niewielką ilość bohaterów może zaciekawić najmłodszych.

Można ją kupić np. tu —-> KLIK.

SAM_9913

SAM_9914

SAM_9915

SAM_9916

SAM_9917

I na koniec czas na książkę Czas czarodziej.

czas czarodziej

Lubię ten typ ilustracji. Tekst jest bardzo krótki i składa się z prostych zdań. Można jednak urozmaicać sobie czytanie i do każdej z ilustracji tworzyć jakąś krótką historyjkę. W czasie jej czytania Maluch często zadaje jakieś dodatkowe pytania. Dzięki niej łatwiej dziecku zrozumieć czym jest czas i na czym polega jego przemijanie.

Naszą ulubioną ilustracją jest dziewczynka siedząca w wannie. Jej wyraz twarzy jest rozbrajający ;)

Książka ma twardą okładkę i jest kwadratowego formatu.

Można ją kupić np. tu —-> KLIK.

SAM_9932

SAM_9933

SAM_9935

SAM_9936

SAM_9937

Dziękuję Wydawnictwu Babaryba za przekazane książki.

mamiczka_logo-2

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama od września 2011 r. Wraz z Maluchem sprawdza i ocenia zabawki i książki dla dzieci. Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami na blogu? Zapisz się na newsletter lub zaglądaj do nas na facebooka i instagram.

3 komentarzy

  • Złamana trąba jest super, ale najfajniejszy chyba “Czas czarodziej”. Też uwielbiam tego typu ilustracje, przypominają mi mohe wczesne dzieciństwo, gdy oglądałam książki po starszych braciach :) Tego typu ilustracje ma też “Profesor Astrokot”, którego uwielbiamy nieprzerwanie od blisko roku :)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>