732. Książki dla dzieci o Mikołaju i Świętach Bożego Narodzenia.

Na prośbę kilku dziewczyn przygotowałam specjalny, świąteczny przegląd książek dla dzieci o Mikołaju i Bożym Narodzeniu. Kiedyś już przygotowywałam takie zestawienie (w 2014 r.!, ale ten czas leci) —->  KLIK, ale od tamtego czasu oferta wydawnictw mocno się poszerzyła w tej tematyce. A nawet bardzo mocno. Jednak większość z nich nie wyróżnia się niczym na tyle, żeby mnie zaciekawić. Są też takie, które wręcz mnie odstraszają ;)

 

Poniższe zestawienie obejmuje takie książki, które zwróciły moją największą uwagę. Część z nich z pewnością zagości na półce Malucha. Niektóre wymieniałam już w ostatnim przeglądzie nowości wśród książek dla dzieci —->  KLIK i w innych.

 

1. Śnieżne marzenie —->  KLIK. Książki tego autora można brać w ciemno.

 

2. Śnieżna kula Mikołaja —->  KLIK. Od razu przyciąga swoją okładką. “Święty Mikołaj właśnie miał wyruszyć w świat rozdawać dzieciom świąteczne upominki, gdy przydarzył mu się mały wypadek… Nie wiadomo, jak skończyłaby się ta niemiła przygoda i czy dzieci znalazłyby pod choinką wymarzone prezenty, gdyby nie pomoc przyjaciół Mikołaja”.

 

3. Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda u Świętego Mikołaja —->  KLIK. To pomysłowe połączenie opowiadania z przepisami na świąteczne smakołyki.

 

4. Święta Mikołaja —->  KLIK. To książeczka dla najmłodszych, z szablonami do odrysowywania.

 

5. Święty Mikołaj —->  KLIK. To kolejna książka dla najmłodszych. Tym razem z ruchomymi obrazkami.

 

6. Mikołaj potrzebuje twojej pomocy! —->  KLIK. Bardzo pomysłowa. Gdybym miała w domu maluszka, to z pewnością bym od niej zaczęła.

 

7. Puszysty Święty Mikołaj —->  KLIK. To książeczka sensoryczna dla najmłodszych, z elementami do miziania.

 

8. Święta Tupcia Chrupcia —->  KLIK. Dla fanów tej serii.

 

9. Moje święta. Disney —->  KLIK. W sam raz dla maluszków.

 

10. Święta z Mikołajem —->  KLIK. Książeczka z okienkami dla najmłodszych.

 

11. 24 wyszukiwanki. W oczekiwaniu na Boże Narodzenie —->  KLIK. W sam raz dla maluchów.

 

12. Kostek rozdaje prezenty —->  KLIK. “Kostek i Pan Piętka sądzą, że schwytali włamywacza, który w wigilijną noc skradał się przez komin. Szybko zakuli go w kajdanki, a potem zapalili światło… O nie! To nie złodziej – to Święty Mikołaj! A teraz kluczyk do kajdanek gdzieś się zapodział i nasi dwaj bohaterowie muszą sami dostarczyć wszystkie prezenty przed północą”.

 

 

13. Jak Winston uratował święta —->  KLIK. I kolejna książka tego samego autora. Książka jest podzielona na 24 rozdziały.

 

14. O Mikołaju, który zgubił prezenty —->  KLIK. “Wszystko zaczyna się całkiem zwyczajnie. Niedługo Boże Narodzenie. Dzieci, jak co roku, piszą listy do Świętego Mikołaja z prośbą o wymarzone prezenty. Święty Mikołaj starannie przygotowuje podarki dla najmłodszych. Wszystko jest już prawie gotowe, gdy wydarza się katastrofa! Prezenty się gubią… I od tego momentu zaczyna się prawdziwa bajkowa opowieść. Opowieść o przyjaźni, wzajemnej pomocy i chęci dzielenia się z innymi”.

 

15. Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba —->  KLIK. To może być całkiem ciekawa historia.

 

16. Święta z dziadkiem —->  KLIK. “Co roku w święta Mia czyta z rodziną list od nieżyjącego już dziadka. W liście zawarł on wyjątkowe bożonarodzeniowe życzenia dla swojej wnuczki – żeby dziewczynka mogła żyć w lepszym, czystszym świecie”. To wprawdzie nie jest typowa książka świąteczna, ale warta uwagi.

 

17. Puszek, Puszka i święta —->  KLIK. To coś dla nas. Trafia na moją listę zakupów, bo bardzo lubię tego typu książki. “Publikację tę tworzą trzy pogodne, pełne ciepła opowieści o tematyce zimowo-świątecznej. Książka powstała przede wszystkim, by zachęcać dorosłych do rozmów z dziećmi. Głównym bohaterom opowiadań, niezwykle spostrzegawczemu Wojtusiowi i przekochanej babci Ewie, towarzyszy para uroczych kotków, Puszek i Puszka, które z pewnością staną się ulubieńcami najmłodszych”.

 

18. Wielka księga Świąt  Bożego Narodzenia —->  KLIK. “To wyjątkowa publikacja przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Zawiera opowiadania i wiersze o tematyce świątecznej oraz informacje o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem w Polsce i na świecie. Teksty kolęd zamieszczone w publikacji będą zachętą do wspólnego śpiewania”. Ta książka także trafia na moją listę zakupów.

 

19. Historia Świętej Rodziny —->  KLIK. “Ta niezwykła podróż do zdarzeń sprzed wieków pokazuje młodemu czytelnikowi, że członkowie Świętej Rodziny byli podobni do ludzi żyjących współcześnie, mieli podobne pragnienia i obawy. Okres przed narodzinami Dzieciątka był w tamtych czasach wielkim oczekiwaniem, dziś przecież też tak jest. Zapominamy jednak czasem, że w tych dniach nie są najważniejsze prezenty, ale rodzina i wspólne przeżywanie Bożego Narodzenia, i ta książka właśnie o tym przypomina”. To nie są moje klimaty, bo jak wiecie, daleko mi do religijnych celebracji. Ale myślę, że to może być ciekawa książka i kto wie, może z ciekawości się na nią skuszę.

 

20. Dobranocki na Gwiazdkę —->  KLIK. “Kto daje prezenty Świętemu Mikołajowi? Do kogo trafi zabłąkana Florentyna na wigilijną wieczerzę? Jak spędzić święta, gdy tata jest daleko? Gdzie się podziały listy do Świętego Mikołaja? Czy da się odczarować święta? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dobranockowych historiach dla małych i dużych”.

 

21. Gwiazdkozaur —->  KLIK. Głośno było o tej książce na różnych blogach w zeszłym roku.

 

22. Zły kocurek. Gwiazdka —->  KLIK. Lubimy książki z tej serii.

 

23. Zeszyt bananowy. Na gwiazdkę —->  KLIK. “Święta to czas wyjątkowy, na który czekamy cały rok. Niech ten zeszyt ci towarzyszy od Adwentu do Trzech Króli. W zeszycie znajdziesz pomysły na prezenty i ozdoby choinkowe, które możesz zrobić sam. Dodaj tylko odrobinę swojej fantazji. Znajdziesz też pomysły, gry i zabawy na długie zimowe wieczory”. To coś dla nas.

 

24. Opowieści wigilijne —–>  KLIK. “Mniej znane z opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa potwierdzają kunszt pisarza w tworzeniu wzruszających i wciąż aktualnych moralnych przypowieści”.

 

25. Czy to już święta? —->  KLIK. “Mały Miś wprost nie może doczekać się świąt i ciągle dopytuje dużego Misia, kiedy w końcu nadejdą. Ale zanim przyjdą święta jest jeszcze mnóstwo rzeczy do zrobienia – trzeba upiec ciasto, zapakować prezenty, no i ubrać choinkę. Ale jak to wszystko zrobić, kiedy wkoło tyle się dzieje?”

 

26. Kosmiczne święta —->  KLIK. Książka ma 24 rozdziały.

 

27. Kominiarz na święta —->  KLIK. “Co roku jedna rodzina otwiera przed nim swoje drzwi i nie spodziewa się, że dostanie znacznie więcej niż kalendarz na następny rok. Książka ucieka od stereotypowej, zglobalizowanej wizji świąt Bożego Narodzenia popularyzowanej przez hollywoodzkie produkcje. Nie ma tu świętego Mikołaja z brzuchem i czerwoną czapką. Jest Kominiarz, który swoimi sposobami naprawia święta. Wyjątkowość książki tworzą także minimalistyczne ilustracje Katarzyny Zalewskiej”. Myślę, że tę książkę warto mieć. Trafia na moją listę zakupów.

 

28. Hurra, są święta! —>  KLIK. Kupiłam ją Maluchowi w zeszłym roku. Jest podzielona na 24 rozdziały. Nie jest to typowa historia świąteczna, ale ciekawa.

 

29. Historie o Bożym Narodzeniu —->  KLIK. Książka do samodzielnego czytania.

 

30. Myślanki o Świętach Bożego Narodzenia —->  KLIK. “W Myślankach o Bożym Narodzeniu podpowiadamy, jak to, co już wielokrotnie przeżywaliśmy, odkrywać na nowo. Okres świąteczny, z jego głębokim przesłaniem i bogatą formą, pozwala na poszukiwanie wielu twórczych inspiracji. Wykorzystajmy ten czas na mądre i wesołe zabawy, w trakcie przygotowań, przy stole wigilijnym a także po Świętach”. Trafia na moją listę zakupów.

 

31. 24 opowieści w oczekiwaniu na Boże Narodzenie —->  KLIK. “Zbiory krótkich historyjek i rymowanek dla najmłodszych dzieci (3/6 lat), które niecierpliwie czekają na Boże Narodzenie. Ciepłe, pogodne i zabawne opowiastki do czytania przed zaśnięciem każdego z 24 dni adwentu zostały uzupełnione pięknymi ilustracjami, które otwierają przed maluchami świat marzeń”.

 

32. Basia i Boże Narodzenie —->  KLIK. Tej serii chyba nie muszę nikomu przedstawiać.

 

33. Boże Narodzenie w Bullerbyn —>  KLIK. Dla wszystkich fanów Dzieci z Bullerbyn. Warto ją mieć :) Może być też w zestawie trzech opowiadań. Ja kupiłam Maluchowi właśnie to —->  KLIK.

 

34. Piosenki o Bożym Narodzeniu i zimie –—>  KLIK. “Publikacja zawiera 25 piosenek o Bożym Narodzeniu i zimie. Utwory nie tylko wprowadzają niezwykły, świąteczny nastrój, ale także opisują zwyczaje związane z okresem świątecznym. Dzieci dzięki piosenkom dowiedzą się między innymi, dlaczego w Wigilię czeka się na pierwszą gwiazdkę, po co zostawia się puste miejsce przy stole, kim byli trzej królowie”.

 

35. List do Świętego Mikołaja —->  KLIK. I na koniec ciekawy zestaw z listem, który dziecko może wypełnić. Plus za cenę.

 

 

 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Mieszkają z nami: chiński grzywacz, gekon lamparci i dwa myszoskoczki. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

2 komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>