777. Książki dla dzieci o przedszkolu i szkole – przegląd.

Ten wpis powstał na prośbę kilku osób, których pociechy od września zaczynają swoją przygodę z przedszkolem. Pamiętam, jak sama to przeżywałam. Na wesoło opisywałam Wam to tutaj —->  KLIK. Do dziś pamiętam emocje, które mi wtedy towarzyszyły. Rok temu, jak Maluch szedł do pierwszej klasy, też przeżywałam, ale już inaczej. Byłam spokojniejsza, bo był starszy i szedł do mniejszej grupy. Wiedziałam więc, że łatwiej będzie zapanować nad całą ferajną ;)

 

Wybierając szkołę, wahałam się między dwiema. Jedna z nich, integracyjna, jest blisko nas i szła tam najlepsza przedszkolna koleżanka Malucha, Natalka, którą pewnie dobrze znacie z naszego Instagrama. Drugą opcją była prywatna szkoła podstawowa, do której chodził również mój młodszy brat i to właśnie na tę opcję ostatecznie się zdecydowaliśmy. Początkowo nie byłam pewna, czy Maluch będzie zadowolony, bo nie znał tam nikogo (cała przedszkolna grupa rozdzieliła się na dwie szkoły z naszego osiedla), ale już po kilku dniach wiedziałam, że to był najlepszy wybór. Maluch bardzo szybko polubił nie tylko dzieci z klasy, ale także swoją panią. W jego klasie jest 10. dzieci i tworzą obecnie bardzo fajną i zgraną ze sobą grupę. Cieszę się, że szkoła tak mu przypadła do gustu, bo do przedszkola często chodził z płaczem. A z Natalką i tak się widuje, więc każdy jest zadowolony :)

 

Zacznę od książek o przedszkolu, a potem wymienię te o szkole, bo jest ich dużo mniej. Przeglądając ofertę wydawniczą o tej tematyce, widziałam sporo książek tak koszmarnych graficznie, że nie mogłam ich tu uwzględnić. Według mnie, dobre ilustracje to połowa sukcesu ;)

 

Przedszkole

 

1. Słoniątko Trąbiątko w przedszkolu —->  KLIK. To książka, którą objęłam patronatem medialnym. Pokazywałam Wam ją bliżej tu —->  KLIK.

 

 

2. Miś Tuliś idzie do przedszkola —->  KLIK. To kolejna książka o tematyce przedszkola, którą również objęłam patronatem medialnym. Pokazywałam Wam ją tutaj —->  KLIK.

 

 

3. Mysia w przedszkolu —->  KLIK. Mysia od zawsze ma u nas wysokie miejsca w rankingu. To książka z klapkami dla najmłodszych.

 

 

4. Miffy w przedszkolu —->  KLIK. Dla maluszków.

 

 

5. Feluś i Gucio idą do przedszkola —->  KLIK. Nie mieliśmy wprawdzie tej książki, ale wiem od wielu osób, że jest świetna. “Feluś ma trzy lata i właśnie pierwszy raz idzie do przedszkola. Razem z rodzicami przygotowuje się na to wydarzenie. Wspólnie wybierają plecak i kompletują wyprawkę. Chłopiec pakuje też swojego najwierniejszego kompana, misia Gucia – razem wyruszą w nieznane. Dowiedzą się, jak wyglądają sale, co będą robić, w jakich zajęciach i wydarzeniach będą uczestniczyć. Feluś ma mnóstwo pytań. Czy spotka znajome dzieci? W czym pomoże mu pani? A co będzie, jeśli nagle zatęskni za mamą?”

 

 

6. Dusia i Psinek Świnek Pierwszy dzień w przedszkolu —>  KLIK. O tej książce też słyszałam same dobre opinie. “W przedszkolu Dusia poznaje Monikę, która gryzie, Joasię, która boi się ubrudzić, i Tomka, który zamiast zabawki przyniósł ze sobą prawdziwy czerwony czajniczek! Taki czajniczek świetnie się nada na domek dla Psinka-Świnka, który przeżyje w środku swoje własne zwariowane przygody… Po namyśle Dusia dochodzi do wniosku, że chyba pójdzie jeszcze raz do tego całego przedszkola…”

 

 

7. Tupcio Chrupcio Przedszkolak na medal —->  KLIK. Dla fanów Tupcia.

 

 

8. Kicia Kocia w przedszkolu —->  KLIK. Dzieci bardzo lubią serię z Kicią. Maluch, jak wiecie, też należał do jej fanów. Książka pokazuje, jak wygląda typowy dzień przedszkolaka.

 

 

9. Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole —->  KLIK. “Dla każdego dziecka przedszkole jest przedziwnym miejscem, w którym panują zupełnie inne zasady niż w domu. Nowym światem bez rodziców i własnego, ciepłego łóżeczka. Są za to inne dzieci, uśmiechnięte panie przedszkolanki i kolorowe leżaki. Zapewne dla Waszego dziecka, tak jak dla Hubercika, pierwszy dzień w przedszkolu będzie niezwykle ważnym wydarzeniem. Lulaki pomogą maluchowi oswoić się z nową sytuacją”. To może być ciekawa książka.

 

 

10. Idę do przedszkola —->  KLIK.

 

 

11. Marysia i wesoły dzień w przedszkolu —->  KLIK. Nigdy jakoś specjalnie nie przepadałam za tą serią.

 

 

12. Kurczak Karolek idzie do przedszkola —->  KLIK. Dla najmłodszych, z ruchomymi obrazkami.

 

 

13. Maks idzie do przedszkola —->  KLIK. Ta seria (Mądra mysz) również jest lubiana przez dzieci. “Hurra! Wreszcie Maks może pójść do przedszkola! Chłopiec jest bardzo podekscytowany, w przedszkolu tyle się dzieje! Na powitanie dzieci śpiewają wspólnie piosenkę, później można malować, bawić się w środku i na zewnątrz, a na obiad zjeść makaron z sosem pomidorowym. Dzień mija bardzo szybko, a mama odbiera go zdecydowanie za wcześnie”.

 

 

14. Zuzia idzie do przedszkola —->  KLIK. To również seria Mądra mysz.

 

 

15. Smok Maciuś i jego pierwszy dzień w przedszkolu —->  KLIK. “Smok Maciuś bardzo się denerwuje, bo w poniedziałek po raz pierwszy idzie do przedszkola. Poza owieczką Beatką i wiewiórką Mają nikogo tam nie zna. Na szczęście dostał od dziadka zaczarowany gwizdek, który dodaje odwagi i zawsze sprowadza dobry nastrój. Czy pomoże Maciusiowi przetrwać pierwszy dzień w przedszkolu? Wszystko okaże się podczas przedszkolnego meczu piłki nożnej”.

 

 

16. Pora do przedszkola —->  KLIK. “Książka ma charakter terapeutyczny. W dyskretny sposób uspakaja obawy maluchów i ich rodziców związane z wyjściem dziecka z domu w “wielki świat”. Pokazuje też, jak radzić sobie z przedszkolnymi przygodami. Udowadnia, że przedszkole to miejsce pełne niespodzianek i nowych przyjaźni. Miejsce, w którym można się nauczyć wielu ciekawych i ważnych rzeczy”. Warta uwagi.

 

 

17. Jabłko i Mięta w przedszkolu —->  KLIK. To może być ciekawa książka. Okładka ma w sobie coś pozytywnego.

 

 

18. Rok w przedszkolu —->  KLIK. To książka obrazkowa. Pewnie znacie też inne książki z tej serii. ” Miesiąc po miesiącu towarzyszymy bohaterom w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Obserwujemy codzienne zabawy i naukę. Dwie rozkładówki są poświęcone prezentacji bohaterów oraz interaktywnej zabawie”.

 

 

19. Nie ma jak w przedszkolu —->  KLIK. “Dzięki opowiadaniom o pierwszych dniach Jacka w przedszkolu twoje dziecko łatwiej oswoi się z nową sytuacją i chętniej pomaszeruje na spotkanie nowych przyjaciół i prawdziwej przygody”. Okładka jakoś mnie nie powaliła graficznie, ale książka może być dobra.

 

 

20. Basia i przedszkole —->  KLIK. Dla fanów serii.

 

 

21. Wesołe przedszkole —->  KLIK. Dla fanów Plastusia. “Książka prezentuje wiele zabaw przedszkolnych, w tym m.in. zgadywanek i rymowanek, które z pewnością zainteresują młodych czytelników, wychowawców przedszkolnych i przekonają nieprzekonane dzieci do przedszkola”.

 

 

22. Moje przedszkole —->  KLIK. “Zbiór opowiadań, który Państwo trzymają w rękach, ma na celu wspomóc proces adaptacji dziecka do warunków przedszkolnych, poprzez przybliżenie mu atmosfery przedszkola, zasad tam panujących, łagodne przygotowanie go do zetknięcia się z nową przedszkolną rzeczywistością. Trzeba pamiętać, iż problemy adaptacyjne dotykają dzieci w każdym wieku, zaś chwili rozstania z rodzicami nie można odwlekać w nieskończoność, chociażby ze względu na późniejszy obowiązek szkolny. Ważne jest zatem przygotowanie do tej rozłąki. Pozwoli to, zminimalizować straty emocjonalne, jakie zawsze towarzyszą takim chwilom i maksymalnie wykorzystać szanse rozwojowe dziecka, jakie daje przedszkole”.

 

 

23. Mela i Groszek. Groszek idzie do przedszkola —->  KLIK. “Groszek do tej pory zostawał pod opieką babci, ale czas najwyższy, by poszedł do przedszkola. Boi się, bo nie wie, co go tam czeka (w piaskownicy słyszał różne rzeczy). W pierwszym dniu nie wszystko idzie po jego myśli”. Ilustracje nie są w moim typie ;)

 

 

24. Akcja adaptacja —->  KLIK. I na koniec coś dla rodziców. Lubię książki tej autorki, więc myślę, że ta też jest warta uwagi.

 

 

Szkoła

 

25. Franklin idzie do szkoły —->  KLIK.

 

 

26. Nudzimisie idą do szkoły —->  KLIK. “Wakacje minęły, a Szymek został pierwszoklasistą! Jak możecie się domyślać, przyjaciele z Nudzimisiowa nie zostawili chłopca samego w tak ważnym dla niego momencie. W piątej części przygód sympatycznych stworków przeczytacie o tym, jak wygląda szkoła w krainie nudzimisiów, kogo Szymek spotkał w pierwszej klasie i jak poradził sobie z nowymi obowiązkami”.

 

 

27. Trojaczki w szkole —->  KLIK. Na wesoło. Dla fanów bajki.

 

 

28. Billy w szkole —->  KLIK. Dla fanów serii.

 

 

29. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz do szkoły —->  KLIK. “Poznaj pięcioro przyjaciół, którzy właśnie rozpoczęli swoją szkolną przygodę. Posłuchaj ich rad, zanim i ty pójdziesz do szkoły. Sprawdź, jak wygląda ich dzień spędzony w szkole, czego się tam uczą i co robią podczas przerwy”.

 

 

30. Hurra, idę do szkoły —–>  KLIK. “Zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy. Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z Ia. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników ale także przekaże ważne informacje o funkcjonowaniu szkoły, podpowie jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach i doda otuchy przed zbliżającym się szkolnym debiutem”. Graficznie nie jest to szczyt moich marzeń, ale myślę, że może być ciekawa.

 

 

31. Szkoła dla początkujących —->  KLIK. “Survivalowy (ale niezupełnie poważny) poradnik dla początkujących i przyszłych uczniów”. Może być fajna.

 

 

32. Szkoła jest super —->  KLIK. “Pomocne elfy nie unikają najtrudniejszych wyzwań. Są gotowe pójść z dzieckiem nawet do… szkoły! Nie tylko pójść, ale też przekonać je, że szkoła jest naprawdę fajna! O tym, jak polubić obowiązki, nauczyć się systematyczności i odpowiedzialności, jak radzić sobie z problemami i kolegami i jak oswoić groźnego nauczyciela – prosto, ciepło i z humorem”. Okładka mnie nie zachęca, ale opis już tak.

 

 

33. Klasa 1 b. Pierwszy dzień w szkole —->  KLIK. “Dwie nierozłączne od czasów przedszkola przyjaciółki – Oliwia i Julia nie mogą się doczekać pierwszego dnia w szkole. Ich entuzjazm jednak szybko znika, kiedy spotykają starszego kolegę Wiktora. Chłopiec opowiada dziewczynkom niestworzone historie: o grasującym w szkolnej piwnicy duchu, dosypywanej do mleka soli czy wykonywaniu skomplikowanych obliczeń. Czy rzeczywiście na pierwszoklasistów czekają tego typu niespodzianki? Książka przeznaczona dla dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z nauką czytania”.

 

 


 

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Żona taty Malucha, swojego totalnego przeciwieństwa. Mieszkają z nami: chiński grzywacz, gekon lamparci i dwa myszoskoczki. Bądź z nami na bieżąco i zaglądaj na nasz Instagram.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>