654. Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach.

  1. Pamiętacie książki do ćwiczeń logopedycznych autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich —> KLIK, które pokazywałam Wam w tych wpisach —-> KLIK i KLIK? Dzisiaj pokażę Wam kolejną, którą Maluch otrzymał od wydawnictwa jakiś czas temu.

Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach” to książka z serii Czytaj z dzieckiem i słuchaj, jak mówi wydana przez Wydawnictwo Wilga.

sto wierszyków do ćwiczenia głosek

Jest to, podobnie jak poprzednie książki, zbiór wierszyków usprawniających wymowę dziecka. Jak wiecie, Maluch nadal korzysta z pomocy logopedy w przedszkolu, chociaż mówi już całkiem wyraźnie i poprawnie. Dużo ćwiczymy sami, wykorzystując do tego ćwiczenia zlecone przez logopedę (pisałam Wam o nich tu —-> KLIK) i różne książki, które znacznie urozmaicają nam wykonywanie zadań.

Książka podzielona jest na trzy części. Zawiera wierszyki do ćwiczenia wymowy trudnych zestawień dwóch spółgłosek, głosek sz, ż, cz, dż i głoski r.

I część przeznaczona jest do ćwiczenia wymowy zestawień różnych spółgłosek. Rymowanki w niej zawarte nie zawierają głosek szumiących ani głoski r. Dzięki temu są najprostsze. W części II są wierszyki do ćwiczenia głosek szeregu szumiącego w zbitkach z innymi spółgłoskami i w towarzystwie innych głosek szumiących i syczących s, z, c, dz. W ostatniej części znajdziemy wierszyki z głoską r w różnych zestawieniach.

My mamy taką praktykę, że początkowo Maluch powtarza jedynie określone słowa z rymowanek. typu “oswo-oswo-oswojona”, “wrza-wrza, wrza-wrza”, “ogra-ogra-ogra”. Następnie zwiększamy fragmenty do powtarzania, aż w końcu powtarza za mną cały wierszyk. Te, które lubi najbardziej mówi po prostu z pamięci. Rymowanek jest tak dużo, że każdy znajdzie jakieś ciekawe dla siebie. Aby urozmaicać sobie ćwiczenia, można również tworzyć własne rymy. Maluch lubi to robić. Zwłaszcza, jak wychodzą z tego jakieś głupoty ;)

Pod rymowankami znajdują się wskazówki dla rodziców lub różne pytania skierowane do dzieci. Lubimy to, bo dzięki nim skupiamy się nie tylko na wykonywaniu ćwiczeń, ale również na edukacji i rozmowach na różne tematy. Maluch poszerza sobie zasób słów, zwiększając jednocześnie swoją wiedzę w różnych dziedzinach. Rodzice z kolei dzięki tym dodatkowym informacjom mogą ocenić, czy dziecko np. prawidłowo układa język w czasie wymawiania określonych głosek i w razie czego na bieżąco to skorygować. Jak to wygląda możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Ilustracje jak zawsze są pomysłowe i dobrze współgrają z tekstem. Książka ma dość twardą okładkę i jest poręcznego formatu. To przydatne, bo dzięki temu można ją ze sobą zabierać i korzystać z niej np. w czasie podróży. Co do samych rymowanek, to niektóre podobają mi się bardziej, inne mniej. Wiem jednak, że są pomocne i warto je powtarzać. Większość z nich jest zabawna, co sprawia, że Maluch chętniej je powtarza. Jak zawsze plus za to, że wierszyki są rytmiczne, dzięki czemu łatwo się je czyta i łatwo je zapamiętać.

Książkę można kupić np. tu —-> KLIK.

sam_0097

sam_0098

sam_0099

sam_0100

sam_0101

sam_0102

sam_0103

sam_0104

sam_0105

sam_0106

sam_0107

sam_0108

sam_0109

sam_0110

sam_0111

Dziękuję Wydawnictwu Wilga za przekazaną książkę.

Poza wymienionymi wyżej wpisami zerknijcie także do tych —-> KLIK, KLIK, KLIK.

mamiczka_logo-2

Mamiczka

O autorce: Mamiczka

Mama Malucha od września 2011 r. Z dużym poczuciem humoru, dystansem do siebie i odrobiną szaleństwa. Prawnik z zacięciem medycznym. Studentka naturopatii i dietetyki klinicznej. Partner Eqology. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? A może chcesz pracować w moim zespole? Jeśli tak, napisz do mnie na czymzajacmalucha@gmail.com.

3 komentarzy

  • Świetna propozycja . Masa dzieci zmaga się z prawidłową wymową. Książka którą opisałaś pozwala połączyć naukę i zabawę ..no jeśli tylko lubi książki :) Moje dzieci to małe moliki książkowe 100 wierszyków z pewnością przypadło by im do gustu .

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>